Rusning till biblioteken – alla vill ha samma böcker

2024 10 16

Nobelpriset i litteratur tilldelades den sydkoreanska författaren Han Kang.

Nu har intresset för hennes böcker skjutit i höjden. 

Många vill låna nobelpristagarens böcker, vilket inte minst märks i Sverige. 

I Stockholm stad står hundratals personer i kö för att låna utlånade exemplar av den populära boken ”Vegetarianen”.

Det rapporterar Kulturnytt på Sveriges Radio.

Helt slutsålt

Det finns även ett stort intresse för att köpa författarens verk.

Samtliga svenska översättningar av Han Kangs böcker har sålt slut, enligt bokförlaget Natur och Kultur.

De första nytrycken kommer till bokhandlarna under nästa vecka.

– Men lejonparten av de nytrycka kommer om två till tre veckor, framhåller bokförlaget enligt SR.

Första gången

Han Kang är den första sydkoreanska författaren som tilldelas Nobelpriset i litteratur.

– För hennes intensiva poetiska prosa, som konfronterar historiens trauman och blottlägger människans sårbarhet, står det i Nobelkommitténs motivering.

Författaren har nått stora internationella framgångar med sina böcker.

Fyra av hennes verk är översatta till svenska: Vegetarianen, Levande och döda, Den vita boken och Jag tar inte farväl.

”Trodde det var en busringning”

Han Kang har berättat att hon trodde det var ett skämt när Nobelkommittén ringde.

– När jag intervjuades av Nobelpriskommittén trodde jag att det var en busringning men i slutet förstod jag att det var på riktigt, sade hon till SVT Nyheter i söndags.

Författaren har i övrigt varit förtegen om utmärkelsen.

– Jag vill inte vara i strålkastarljuset just nu. Jag tycker om att leva i lugn och ro, och jag behöver lite tid för att fundera över vad priset innebär, berättar hon för tv-kanalen.

Han Kang föddes 1970 i Gwangju, Sydkorea, och kommer från en litterär familj. Hennes far är en känd romanförfattare. Vid sidan av författarskapet har hon ägnat sig åt konst och musik.

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 2026

Ovanligt väderbesked i Sverige – då drar det in

2026 09 24

Varmare temperaturer är på väg.

Det beskedet kommer från Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

I en prognos för inledningen av oktober, alltså om ungefär en vecka, är beskedet att det blir ovanligt varma temperaturer i år. Och det gäller för hela landet.

– Inledningen av oktober väntas bli varmare än normalt i norra Sverige, men redan under vecka 41 dämpas värmen något. Under vecka 41–42 väntas det fortfarande bli omkring normalt eller något varmt för årstiden, uppger meteorologen.

Värme i söder

Prognosen för södra Sverige låter liknande som den för de norra delarna av landet.

– Även här väntas oktober börja med varmt väder för årstiden, men under vecka 41–42 väntas omkring normalt eller något varmare än normalt, framhåller Lasse Rydqvist.  

– Från vecka 43 ser temperaturen ut att hamna omkring det normala. Någon tydlig kall signal syns ännu inte, men ett mer blockerat väderläge kan öppna upp för kyla även i söder.

Läs också: Vänta inte – svenska bilister uppmanas

SMHI instämmer

Från vädermyndigheten SMHI kommer ett liknande besked. Efter att vädret kan stå och väga under resten av veckan, väntas ett högtryck ta över framåt söndag med varmare och torrare luft.

– Mot mitten av nästa vecka kan luft, som är riktigt varm för den här tiden på året, strömma upp och ge sensommarkänsla i början av oktober, framhåller väderinstitutet.

Liknande 2015

Flera olika faktorer kommer styra väderutvecklingen under resten av oktober. Bland annat den sydliga jetströmmen som kan ha stor påverkan på lågtrycken över Europa.

– Signalerna i den här utsikten påminner om hur det såg ut inför oktober 2015. Även då fick vi en varm start, innan ett högtryck växte sig allt starkare över norra Europa och Skandinavien, minns Lasse Rydqvist.  

– Det resulterade i betydligt torrare väder på många håll i Sverige, samtidigt som lågtrycken fick större utrymme längre söderut över Europa. Även då hade vi en ovanligt stark El Niño.

Andra läser: Trumps minister vill stoppa presidenten

Foto: Yuriy Bogdanov

Text: Redaktionen