Rusning efter flygbiljetter – till en och samma destination

2024 03 21

Förra årets prischock är över och priserna för utlandsresor börjar återigen sjunka.

Det visar en sammanställning från resebyråkedjan Tickets.

– I princip kan man säga att förra årets prishöjningar har planat ut och att priserna är mer eller mindre stabila just nu. Om man tittar på de sommarresor som bokas just nu så ser vi att prisläget är ett par procent ner mot förra året, säger Tickets marknadschef Michael Kapil till GP.

Han pekar bland annat på att priserna till populära resmål som Mallorca, Barcelona, Rom och Bangkok har sjunkit med uppemot 20 procent efter förra årets kraftiga uppgång. Då ökade priserna på charter med nästan 40 procent i genomsnitt.

Att priserna sjunker beror framför allt på att flygkapaciteten ökat efter pandemin. 

Här åker svenskarna

I takt med att priserna sjunker väljer allt fler svenskar att åka utomlands.  

Tickets bokningsstatistik visar att utlandsresandet under påsken ökar med 10 procent jämfört med förra året.

Ett populärt resmål sticker ut i statistiken. Svenska folkets intresse för en påsksemester på Gran Canaria har skjutit i höjden.

Resebokningarna till ön i Atlanten har ökat med hela 60 procent jämfört med förra året. Därmed är Gran Canaria det i särklass enskilt populäraste resmålet.

Tickets förklarar den kraftiga ökningen med att många svenskar väljer att resa längre söderut än vanligt för att försäkra sig om att få sommarvärme på påskresan.

– Förra året kom påsken först i april, då det hunnit bli lite varmare runt Medelhavet. De riktiga soldyrkarna väljer i år därför att åka till Kanarieöarna för att försäkra sig om badväder, säger Michael Kapil.

Väljer sol och bad

En annan bekräftat trend är att resandet till storstäder som London, New York och Paris minskar.

I stället vänder utlandsresenärer blicken mot resmål som bjuder på sol och bad.

– Svenskarna är ute efter sol och värme i stället för storstadsupplevelser i år. De städer som fortfarande klättrar på topplistan är de som förknippas med sol, värme och caféliv, säger Michael Kapil.

Mest populära resmålen i påsk:

  1. Gran Canaria, Spanien
  2. Malaga, Spanien
  3. Alicante, Spanien
  4. Barcelona, Spanien
  5. London, Storbritannien
  6. Rom, Italien
  7. Mallorca, Spanien
  8. Bangkok, Thailand
  9. Teneriffa, Spanien
  10. Paris, Frankrike

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen