Rusning efter flygbiljetter – till en och samma destination

2024 03 21

Förra årets prischock är över och priserna för utlandsresor börjar återigen sjunka.

Det visar en sammanställning från resebyråkedjan Tickets.

– I princip kan man säga att förra årets prishöjningar har planat ut och att priserna är mer eller mindre stabila just nu. Om man tittar på de sommarresor som bokas just nu så ser vi att prisläget är ett par procent ner mot förra året, säger Tickets marknadschef Michael Kapil till GP.

Han pekar bland annat på att priserna till populära resmål som Mallorca, Barcelona, Rom och Bangkok har sjunkit med uppemot 20 procent efter förra årets kraftiga uppgång. Då ökade priserna på charter med nästan 40 procent i genomsnitt.

Att priserna sjunker beror framför allt på att flygkapaciteten ökat efter pandemin. 

Här åker svenskarna

I takt med att priserna sjunker väljer allt fler svenskar att åka utomlands.  

Tickets bokningsstatistik visar att utlandsresandet under påsken ökar med 10 procent jämfört med förra året.

Ett populärt resmål sticker ut i statistiken. Svenska folkets intresse för en påsksemester på Gran Canaria har skjutit i höjden.

Resebokningarna till ön i Atlanten har ökat med hela 60 procent jämfört med förra året. Därmed är Gran Canaria det i särklass enskilt populäraste resmålet.

Tickets förklarar den kraftiga ökningen med att många svenskar väljer att resa längre söderut än vanligt för att försäkra sig om att få sommarvärme på påskresan.

– Förra året kom påsken först i april, då det hunnit bli lite varmare runt Medelhavet. De riktiga soldyrkarna väljer i år därför att åka till Kanarieöarna för att försäkra sig om badväder, säger Michael Kapil.

Väljer sol och bad

En annan bekräftat trend är att resandet till storstäder som London, New York och Paris minskar.

I stället vänder utlandsresenärer blicken mot resmål som bjuder på sol och bad.

– Svenskarna är ute efter sol och värme i stället för storstadsupplevelser i år. De städer som fortfarande klättrar på topplistan är de som förknippas med sol, värme och caféliv, säger Michael Kapil.

Mest populära resmålen i påsk:

  1. Gran Canaria, Spanien
  2. Malaga, Spanien
  3. Alicante, Spanien
  4. Barcelona, Spanien
  5. London, Storbritannien
  6. Rom, Italien
  7. Mallorca, Spanien
  8. Bangkok, Thailand
  9. Teneriffa, Spanien
  10. Paris, Frankrike

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Maten blir billigare i Sverige

2025 08 30

Maten kan bli billigare i Sverige.

De höga matpriserna har slagit hårt mot de svenska hushållen.

Men nu kan en lättnad vara på väg.

Källor uppger att Sverigedemokraterna har fått igenom sitt krav på sänkt matmoms i budgetförhandlingarna med regeringen.

Uppges ha fått igenom krav

SD har redan fått igenom sitt krav om sänkt matmoms, uppger källor till Expressen.

Partiet har sagt nej till höjt barnbidrag och istället krävt att matmomsen sänks – något som regeringspartierna nu uppges ha gått med på.

Jimmie Åkesson (SD) säger dock att det inte finns någon färdig överenskommelse, men döljer inte sin optimism i frågan.

– Jag tycker att vi har ett bra slagläge i den frågan i de budgetförhandlingar som pågår. Det är en fråga där vi tar strid, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

”En rak sänkning”

SD föredrar sänkt matmoms framför höjt barnbidrag, eftersom sänkt matmoms är en åtgärd som träffar alla, säger partiledaren. Han kan också tänka sig en differentiering som skulle innebära att basvaror blir billigast, säger han till tidningen.

– Men det tar tid, så först får man nog tänka sig en rak sänkning. Från tolv till sex eller noll, säger Jimmie Åkesson.

SD:s partiledare har hållit sitt sommartal i Sölvesborg på lördagen.

Han har också ställt upp i en stor intervju i ”Agenda”, enligt SVT.

”Positiva reaktioner”

Åkesson säger att matmomsen har hög prioritet för SD i budgetförhandlingarna.

Enligt ett förslag som kallas för ”Jimmies matkasse” ska momsen på vissa matvaror helt tas bort.

Det förslaget ligger dock längre fram i tiden, enligt partiledaren.

– Jag har mött en del positiva reaktioner på det även i regeringspartierna, men jag tror ändå vi är överens om att det är något som kräver lite utredning, det är inget man kan göra på kort sikt, säger Jimmie Åkesson till kanalen.

Budgeten presenteras om tre veckor, och det återstår att se vad som händer med matmomsen – men enligt källor ska SD alltså redan ha fått igenom sitt krav på sänkt matmoms.

Text: Redaktionen


Förbereder enormt slag mot Putin – ”en sista utväg”

2025 08 30

EU uppges förbereda ett hårt slag mot Putins Ryssland.

Vladimir Putin visar inga tecken på att vilja uppnå fred i Ukraina.

Nu kommer uppgifter om att EU överväger ett mycket hårt slag mot Ryssland.

”En sista utväg”

När EU:s utrikesministrar träffas i Köpenhamn på lördagen, och på agendan står bland annat kommande sanktionspaket mot Ryssland.

Till det 19:e sanktionspaketet överväger EU ett hårt slag som länge har setts som en ”sista utväg” när ingenting annat fungerar, rapporterar Euronews.

Det handlar om sekundära sanktioner mot Rysslands närmaste allierade.

Rent praktiskt skulle sådana sanktioner förverkligas med hjälp av ett verktyg som togs fram redan 2023 men som inte har använts.

Det är ett verktyg som gör det möjligt att hårt bestraffa tredjepartsländer som hjälper Ryssland att runda sanktionerna.

Men det finns en stor tveksamhet, vilket innebär att det kan bli svårt att driva igenom förslaget.

Rädsla för konsekvenser

Om verktyget godkänns så kan det förhindra försäljning, leverans och överföring av varor och teknik som underlättar Rysslands krig, enligt kanalen.

Förslaget skulle innebära att sanktioner drabbar hela nationer som anses hjälpa Ryssland, snarare än enskilda företag.

Det anses dock väldigt svårt att få igenom förslaget eftersom det skulle kräva enhällighet bland EU:s 27 medlemsländer.

Dessutom så finns det en stor oro över vad dessa sekundära sanktioner skulle få för konsekvenser i praktiken.

Den största ”möjliggöraren” av Rysslands krig är Kina, som är världens tredje största ekonomi, enligt kanalen.

Det gör att flera länder tvekar inför beslutet, eftersom det riskerar att få stora konsekvenser.

”Enda sättet”

Det finns dock förhoppningar om att EU:s 19:e sanktionspaket mot Ryssland ska slå betydligt hårdare mot den ryska krigsekonomin än vad de tidigare har gjort.

Volodymyr Zelenskyj är en av dem som har uttryckt den förhoppningen.

– Enda sättet att få tillstånd ett nytt tillfälle för diplomati är tuffa åtgärder mot alla som finansierar den ryska armén, skriver Zelenskyj i ett uttalande på X, enligt Svenska Yle.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen