SVERIGE: Rökare krävs på chockbelopp

2023 07 05

För två år sedan vräktes en man i 30-årsåldern från sin hyresrätt i Malmö.

Vid en besiktning av lägenheten upptäckte hyresvärden att lägenheten var nikotinskadad.

Anledningen: Mannen hade rökt inomhus.

– Värden blev tvungen att göra en omfattande renovering. Det handlade bland annat om spärrmålning av väggar, nytt klinkergolv, slipning av parkett och sprutlackering av köksluckor, rapporterar Hem och hyra.

Efter renoveringen av lägenheten krävde hyresvärden att mannen skulle stå för kostnaderna.

Men värden fick inte tag på honom och kravet förblev obetalt.

Därför valde hyresvärden att ta ärendet till rätten.   

Tvingas betala

Nu tvingas den före detta hyresgästen att betala 86 000 kronor. Det fastslår tingsrätten i en färsk dom.

Mannen får själv stå för notan för renoveringen av lägenheten, som landade på 70 000 kronor.

Dessutom ska han betala 16 000 kronor till hyresvärden för två uteblivna hyresbetalningar, uppger Hem och hyra.

Vanligare fenomen

De senaste åren har det rapporterats om flera fall där fastighetsägare kräver hyresgäster på stora summor pengar kopplat till att personerna rökt inomhus.

I april 2022 blev en hyresgäst i Malmö stämd på en rekordsumma.

Den 58-årige mannen rökte inomhus varje dag i cirka 20 år, vilket ledde till omfattande skador inne i lägenheten.

Tingsrätten fastslog att mannen skulle betala rekordhöga 415 000 kronor för skadorna.

Fakta rökning inomhus

- Generellt sett är det tillåtet att röka i sin bostad. Det finns ingen lag som förbjuder rökning i bostaden.

- Undantag är allergiboenden. Där förbjuder man i regel rökning, parfymer, husdjur och starka lukter.

- Med rökning avses tobaksrökning i form av cigaretter, cigarrer, pipa, vattenpipa och liknande.

- Som hyresgäst är du skyldig att vårda din lägenhet och du kan bli ersättningsskyldig för skador som uppstår. Att åtgärda nikotinskadade tapeter och inredning kan bli kostsamt.

Källa: Hyresgästföreningen

Foto: K. Link

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


30 april 26

”Kan döda oss alla” – Elon Musk förskräckt

2026 05 01

Techmiljardärerna Elon Musk och Sam Altman gör upp i domstolen i Kalifornien.

Detta efter att Musk lämnat in en stämningsansökan mot Altman, som är vd för bolaget Open AI.

Musk, som var med och startade bolaget 2015, menar att Altman har lurat honom. Enligt Musk skulle Open AI vara ett icke-vinstdrivande bolag som drevs öppet och ideellt.  

I stämningsansökan hävdar Musk att Open AI har brutit mot sitt ursprungliga uppdrag under Altmans ledning. Han pekar på att bolagets gjorts om till en vinstdrivande verksamhet och att AI-tekniken inte längre delas öppet med allmänheten.

Musk menar att utvecklingen är farlig för mänskligheten. I sitt första anförande under rättegången varnar han för att AI-kapplöpningen kan få förödande konsekvenser.

– Det skulle kunna döda oss alla, säger han enligt tidningen People.

– Vi vill inte ha ett Terminator- slut. Vi vill ha en framtid i Gene Roddenberrys anda, som i Star Trek, fortsätter Musk.

Chip i hjärnan

Elon Musk driver flera egna AI-projekt.

För tre år sedan grundade han AI-bolaget xAI – en direkt konkurrent till Open AI.

Musk har också ett nära samarbete med teknikföretaget Neuralink, som han var med och grundade 2016. Företagets ambition är att ta fram ett trådlöst chip som kan placeras i människors hjärnor. Målet är att människan ska kunna styra teknik med enbart tankekraft.

– Det är en symbios mellan människan och AI, som är bättre för mänskligheten, säger Musk om projektet enligt People,  

Sam Altmans inledande anförande väntas senare under rättegången, som förväntas pågå i ungefär en månad.

LÄS OCKSÅ: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin 

Varnat i flera år

Elon Musk har vid upprepade tillfällen varnat för konsekvenserna av AI-kapplöpningen.

I ett öppet brev 2023 varnade han och flera andra experter för att kapplöpningen om att utveckla AI-system är utom kontroll och hotar mänskligheten.

– De senaste månaderna har AI-labb varit låsta i en kapplöpning utom kontroll för att utveckla och distribuera allt kraftfullare digitala hjärnor som ingen, inte ens deras skapare, kan förstå, förutsäga eller på ett tillförlitligt sätt kontrollera, står det i brevet.

LÄS OCKSÅ: Dubbelkonkurs i bilbranschen – tusen anställda drabbas 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen