Rödgröna i klar ledning – SD tappar mest

2022 11 03

Vore det val i dag skulle Magdalena Andersson (S) bli statminister. 

Detta enligt utfallet i Novus nya mätning som presenteras i dag. 

Socialdemokraterna ökar mest och Sverigedemokraterna tappar mest i mätningen. Samtidigt ökar Moderaterna och Vänsterpartiet.

I mätningen går nu Moderaterna om Sverigedemokraterna och tar därmed platsen som Sveriges nästa största parti. 

Det är första gången sedan augusti som M ligger före SD.

Rödgröna leder med 7 mandat

I den färska opinionsundersökningen får SD 19,4 procent, en minskning med 1,4 procentenheter. Parallellt märks en mindre ökning för Moderaterna, med 0,6 procentenheter. Det ger statsminister Ulf Kristerssons parti 20,2 procent av väljarsympatierna.

Kristdemokraterna tappar tydligt jämfört med valresultatet samtidigt som Vänstern ökar. Det leder till att att de Rödgröna inklusive Centern ligger 7 mandat före Statsminister Kristerssons regeringsunderlag.

Sällan stora förändringar efter val

– Det krävs ganska mycket för att det ska bli en stor förändring i opinionen efter ett riksdagsval, påpekar Novus vd, Torbjörn Sjöström, för SVT.

Han tillägger:

– Man har gjort sitt val och kommer att ge den nya regeringen lite tid att faktiskt få börja regera, säger han.

Det gör enligt vd:n att förändringarna jämfört med föregående mätning ligger inom felmarginalen för alla partier.

I går kom en mätning från samma institut. Den visade partiledarnas förtroende. Den går inte hand i hand med partimätningen, för i förtroendemätningen ökar väljarnas förtroende för Jimmie Åkesson mer, från 29 till 32 procent, än vad det gör för Ulf Kristersson, som noterade tillit hos 36 procent vid förra mätningen och 37 i den senaste.

Upp för Lööf, ner för Pehrson

I samma mätning noterades Annie Lööf (C) för ett kraftigt förtroendeskutt, från 22 till 29, medan Johan Pehrson (L) gick i andra riktningen och tappade från 21 till 14 procent.

Till sist kan vi notera att bland övriga partier i SVT/Novus opinionsmätning märks en ökning med 1,1 procentenheter för Magdalena Anderssons S, medan övriga partier går upp eller ned med tiondelar.

Noterbart är att L får precis 4 procent, alltså ligger man just på riksdagsspärren.

Hur nästa mätning blir återstår att se, men då har regeringen under alla förhållande lagt sin budget och dess politik på flera områden kommer att ha synats av väljarna. Det är två parametrar som kan ge utslag åt endera håll.

Hela mätningen 

Här är Novus nya mätning för november jämfört med oktober 

🔴Vänsterpartiet                    7,6        +0,4
🔴Socialdemokraterna     32,2        +1,1
🟢Miljöpartiet                          4,5         -0,5
🟢Centern                                  5,9         +0,2
🔵Liberalerna                           4,0          -0,1
🔵Moderaterna                     20,2        +0,6
🔵Kristdemokraterna           4,7         -0,2
🔵Sverigedemokraterna   19,4         -1,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,2         +1,2
🔴🟢 S+V+MP                        44,3         +1,0
🟢      Centern                             5,9          +0,2
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,3           -1,1
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       114 + 27 + 16 + 21 = 178      
🔴🟢 S+V+MP              114 + 27+ 16 = 157
🟢      Centern                21 = 21
🔵🔵 M+KD+SD+L    71 + 17 + 69 + 14 = 171
 
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen

◾Mätningen är genomförd   3–30 oktober.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen