Rocklegendar har dött

2024 10 26

En av grundarna till rockbandet The Grateful Dead är död.

Tråkiga uppgifter kommer nu för rock-fans.

Phil Lesh, medgrundare och basist i det kända bandet The Grateful Dead, har somnat in.

Han blev 84 år gammal och var omringad av familj och vänner.

Det framgår via hans konto på Instagram.

“Eftermäle av kärlek”

Ingen officiell dödsorsak har framkommit, men Lesh har under en tid haft återkommande hälsoproblem.

– Phil Lesh, basist och grundare av The Grateful Dead, gick fridfullt bort i morse, framhåller hans konto via Instagram.

– Han var omgiven av sin familj och full av kärlek. Phil skänkte enorm glädje till alla i sin omgivning och lämnar efter sig ett arv av musik och kärlek. Vi ber er att respektera familjen Leshs privatliv i denna stund.

Fansen sörjer

Fansen sörjer beskedet och lämnar sina kondoleanser i kommentarsfältet.

– Tack Phil för musiken, budskapet och kärleken. Borta men inte glömd, skriver en person.

– Älskar dig Phil. Det här är tufft, en svår dag för alla. Vila i frid, menar en annan.

I Hall of Fame

The Grateful Dead grundades på 1960-talet och blev ett mycket älskat band i rockvärlden.

De har bland annat valts in i Rock & Roll-Hall of Fame av Bruce Hornsby år 1994.

– Inget band förkroppsligade den psykedeliska rockepokens sinnesutvidgande, motkulturella atmosfär bättre än Grateful Dead, meddelar Hall of Fame om bandet.

– Under maratonkonserter som präglades av en gemensam, fridfull atmosfär kombinerade San Francisco-truppen traditionella genrer som folk, bluegrass och roots med experimentella, frihjulande musikaliska utflykter.

“Är paradiset”

I ett samtal med CNN 2006 reflekterade Lesh över känslan av att uppträda med sina bandmedlemmar.

– Det är paradiset. I det ögonblicket är jag inte riktigt där. Och det är det ingen som är, sade han då.

– Vi är musiken, och våra personligheter som sådana upphör egentligen att existera överhuvudtaget. Vi har uppgått i gruppens större personlighet, det är vad som har skapats.

Foto: M. Wagner

Text: Redaktionen


JUST NU: “Har slagits omkull” – tungt bakslag för Trump

2025 09 04

Nya ekonomiska siffror har släppts på torsdagen.

Donald Trump gick till val med två frågor i fokus.

Dels handlade det om invandringen, och dels om ekonomin.

På torsdagseftermiddagen har nya siffror släppts gällande arbetsmarknaden i USA, och det är oroväckande sådana för Trump-administrationen.

Svaga siffror

Ny data visar att det skedde en kraftig ökning av antalet uppsägningar under augusti, då arbetsgivare minskade personalstyrkan på grund av en försämrad ekonomisk situation. 

En separat rapport visar också ett mindre antal nya jobb än väntat som skapades av privata arbetsgivare.

Andrew Challenger, arbetsmarknadsexpert på Challenger, Gray & Christmas, kommenterar.

– Vi har också sett en ökning i uppsägningar på grund av nedläggningar av verksamheter eller butiker samt konkurser i år jämfört med förra året, säger han till Newsweek.

“Har slagits omkull”

Anställningstakten inom den privata sektorn saktade ner i augusti, med en ökning på endast 54 000, enligt data från ADP som publicerades på torsdagen. 

Ekonomer som tillfrågats av Dow Jones förväntade sig en ökning på 75 000. 

Amerikanska arbetsgivare sade samtidigt upp 85 979 jobb i augusti, en ökning med 39 procent från juli, rapporterar CNBC.

– Året började med en stark jobbtillväxt, men det momentumet har slagits omkull av osäkerhet, säger ADP:s chefsekonom.

Läs mer: Trumps besked – ”Putin kommer att fatta ett beslut”

Sänkning kan vara på väg

Inflationstakten ligger samtidigt en bra bit över centralbankens mål på två procent på andra sidan Atlanten.

President Trump har under en tid försökt pressa centralbanken och Fed-chefen Jerome Powell till räntesänkningar, någonting som Powell har stått emot.

För inte så länge sedan indikerade dock Powell att en sänkning kan vara att vänta framöver, med hänvisning till centralbankens dubbla mandat.

Dubbla mandat

Den amerikanska centralbanken har två saker att ta hänsyn till.

Dels är det inflationen, för att se till att hålla koll på prisökningarna.

Men Fed har även ansvar över arbetsmarknaden, och kan höja eller sänka styrräntan beroende på hur hög eller låg inflationstakten är, och hur stark eller svag arbetsmarknaden är.

Läs mer: Trump kommenterar mystisk video – väcker stor förvirring

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Kraftiga regnskurar och åska drar in

2025 09 04

SMHI varnar för skyfallsliknande regn.

Hösten är här och det har blivit dags att säga adjö till sommarvädret.

På torsdagseftermiddagen går SMHI ut med en gul varning för skyfallsliknande regn i morgon fredag.

Västra och norra Götaland samt sydvästra Svealand berörs av varningen, och även åska kan vara att vänta.

SMHI varnar

Under fredagen passerar regnskurar som kan bli kraftiga och lokalt ge upp mot 30-40 mm på kort tid. 

Detta kan bland annat leda till lokala översvämningsproblem.

Ett område från Halmstad, Göteborg och Jönköping i söder till Örebro, Skövde och Karlstad längre norrut berörs av varningen.

Även åska

Ett område med regn och skurar rör sig från fredag morgon norrut över södra delen av landet. 

Under kvällen når skurarna upp över Värmland och avtar något när de fortsätter norrut. 

På kort tid kan det lokalt bli mängder på 30-40 mm och även åska kan förekomma i samband med detta.

Kan bli översvämningar

SMHI varnar för lokala översvämningar i samband med regnet.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem, framhåller vädermyndigheten.

– Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Ostadigt i helgen

SMHI uppmanar även till att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

Restider kan även bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. 

Avsätt därför längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Vädret ser även ut att bli ostadigt i helgen på flera håll i landet.

– På lördag dominerar molnen över landet och regnet i söder rör sig norrut med tyngdpunkt över Svealand, södra och mellersta Norrland, fortsätter SMHI.

– Samtidigt fördjupas ett lågtryck över Östersjön, vilket ger alltmer skuraktivitet i hela Götaland. Lågtrycket rör sig under söndagsdygnet norrut på Bottniska viken och norra halvan av landet får räkna med regn på de flesta platser.

Foto: D. Aissa

Text: Redaktionen