Rocklegendar död

2024 10 21

Iron Maidens tidigare sångare är död.

På måndagskvällen kommer tråkiga uppgifter för rockfans.

Iron Maidens tidigare sångare Paul DiAnno har gått bort.

Det rapporterar flera medier. 

Skivbolaget meddelar

Skivbolaget Conquest Music har gått ut med ett meddelande på sociala medier där de tar upp DiAnnos bortgång.

– Conquest Music är sorgsna över att bekräfta att Paul Andrews, känd under artistnamnet Paul Di'Anno, har avlidit. Paul avled i sitt hem i Salisbury och blev 66 år gammal, framhåller skivbolaget på Facebook.

Sångare i Iron Maiden

Paul föddes i Chingford i östra London den 17 maj 1958 och blev först känd som sångare i det engelska heavy metal-bandet Iron Maiden mellan 1978 och 1981. 

Han sjöng på deras banbrytande debutalbum Iron Maiden och den inflytelserika uppföljaren Killers.

– Efter att ha lämnat Iron Maiden hade Paul Di'Anno en lång och händelserik karriär med Battlezone och Killers samt ett flertal soloutgivningar och gästspel, fortsätter skivbolaget.

Hade hälsoproblem

Det framgår inte hur han gick bort, men Conquest Music bekräftar att han har kämpat med hälsobesvär under en längre tid.

– Trots att han under de senaste åren drabbats av allvarliga hälsoproblem som tvingat honom att uppträda i rullstol fortsatte Paul att underhålla sina fans runt om i världen och har gjort långt över 100 konserter sedan 2023, fortsätter skivbolaget.

– Conquest Music är stolta över att ha haft Paul Di'Anno i vår artistfamilj och ber hans legion av fans att höja ett glas till hans minne.

Försvann från bandet

DiAnno blev kickad från Iron Maiden på grund av bland annat beroendeproblem och bråk med bandmedlemmar, någonting han själv har uttalat sig om.

– Självklart var bandet Steves barn, men jag önskar att jag hade kunnat bidra mer, har han sagt till sajten Metal Hammer.

– Efter ett tag blev jag nedstämd. I slutändan kunde jag inte ge 100 procent till Maiden längre och det var inte rättvist mot bandet, fansen eller mig själv.

Foto: M. Wagner

Text: Redaktionen


29 oktober 2025

Kunder varnas för tomatpuréer – säljs på ICA och Coop

2025 10 29

Flera tomatpuréer som säljs i svenska matbutiker innehåller förhöjda halter av mögelgifter som kan innebära allvarliga hälsorisker. 

Det visar en omfattande granskning från analyssajten Testfakta. 

Två produkter sticker ut: ICA I love ecos tomatpuré och Felix tomatpuré som bland annat säljs på Coop. Mögelgifterna i produkterna – så kallade alternariatoxiner – låg på tre respektive sju gånger över den europeiska livsmedelssäkerhetsmyndighetens, EFSA:s, riktvärden.

– Det troligaste är att toxinerna bildats i tomater som möglat under odlingen eller efter skörd. Om dessa inte sorterats bort innan de processas till tomatpuré sprids toxinerna i hela produkten. Toxinerna är dessutom värmestabila, så finns de med från början blir de kvar i slutprodukten, säger Pasi Tuomikoski, livsmedelskemist vid MeasurLabs i Finland, som organiserat studien.  

Inte olagligt – men farligt

Det är dock inte olagligt att sälja produkterna. EFSA har ännu inte infört några gränsvärden för alternariatoxiner, utan endast riktvärden.

Enligt nuvarande bedömning finns hälsorisker vid ett dagligt intag som överstiger 2,5 nanogram per kilo kroppsvikt. 

Felix och Icas tomatpuréer ligger långt över riktvärdet, och Garant ekologisk tomatpuré innehåller mögelgifter strax över nivån.

– Med den uppmätta halten i ICA I love ecos tomatpuré innebär det att redan ett regelbundet intag på 2 gram per dag räcker för att nå detta gränsvärde, rapporterar Testfakta.

 Åsa Svanström, mikrobiolog vid Livsmedelsverket, framhåller att produkter med förhöjda gränsvärden av mögelgifter kan vara skadligt för hälsan på flera sätt.

– Som konsument är det svårt att skydda sig mot toxiner i processade produkter eftersom de varken ger smak eller lukt. AOH och AME är inte akuttoxiska, men långvarig exponering kan påverka hälsan. Djur- och cellstudier har visat att de är genotoxiska (påverkar arvsmassan) och mutagena, samt kan störa immunsystem och fosterutveckling, säger hon.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

FAKTA OM TESTET

- Mögelgifter, så kallade alternariatoxiner, bildas av mögelsvampar som växer på grönsaker, till exempel om tomaterna skördas för sent eller lagras i alltför fuktiga förhållanden.

- Analysen har genomförts på uppdrag av Testfakta genom MeasurLabs, som organiserat studien hos ett ackrediterat livsmedelslaboratorium. Testet omfattade både mögelgifter (Alternariatoxiner) och bekämpningsmedel (pesticider).

Analyserade mögelgifter:

  • Alternariol (AOH)
  • Alternariolmonometyleter (AME)
  • Tenuazonsyra (TeA)

Analyserade pesticider:
Cirka 650 olika bekämpningsmedel relevanta för tomatodling.

FAKTA: Alternariatoxiner och tomatpuré

Alternariatoxiner bildas av mögelsvampar i släktet Alternaria, som är vanliga på tomater och andra grönsaker. De viktigaste toxinerna är Alternariol (AOH), Alternariolmonometyleter (AME) och Tenuazonsyra (TeA). De är värmetåliga och försvinner inte vid tillagning.

EFSA har ännu inte fastställt några bindande EU-gränsvärden, men har infört så kallade TTC-värden (toxicological threshold of concern) för vägledning:

  • AOH/AME: 2,5 ng (nanogram)/kg kroppsvikt och dag
  • TeA: 1 500 ng/kg kroppsvikt och dag

Det betyder att även små mängder i koncentrerade produkter som tomatpuré kan vara relevanta ur hälsosynpunkt.

Källa: Testfakta

LÄS OCKSÅ: Kraftig kritik mot Ica Maxi – från Handels 

Foto: Mrdidg

Text: Redaktionen


29 oktober 2025

Kreml kallar in psykiatriker – “Putin paranoid”

2025 10 29

Paranoian växer hos Rysslands diktator Vladimir Putin.

För några dagar sedan uppgavs att den störtdykande ryska ekonomin har fått oron att växa i Kreml.

Det är så pass illa att Putin fruktar en statskupp och har pekat ut den Ryska antikrigskommittén för att försöka ta över landet med våld, uppger The Telegraph. 

– Det säger oss att Kreml är paranoid. Putin letar efter fiender för att försöka stärka sin regim, säger John Herbst, chef för Atlantic Council Eurasia Center och tidigare amerikansk ambassadör i Ukraina, till tidningen.

Kallar upp psykiatriker

Nu kommer fler uppgifter som spär på den uppfattningen.

Putins syssling, Anna Tsiviljova, utbildad psykiatriker och gift med Rysslands energiminister Sergej Tviviljov, har gjort “ett meteoriskt upptåg till Kremls hjärta”, rapporterar Iltalehti.

Psykiatrikern har snabbt fått en plats i Kremls innersta krets.

– Putin har börjat organisera sin inre krets på ett sätt som säkerställer att det inte finns några sprickor i maktstrukturen, säger Henry Hale, professor vid George Washington University, till Fox News om rekryteringen.

"Alltmer paranoid"

Anna Tsiviljova är numera biträdande försvarsminister i Ryssland

Hennes kometkarriär har fått det brittiska försvarsministeriet att flagga för att till och med ryssarnas tolerans för korruption och nepotism kommer att sättas på prov.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt”

Enligt Moscow Times har utnämningen motiverats med att man betonar lojalitet mot presidenten mer än expertis.

– Putin har blivit alltmer paranoid och misstänksam mot sin egen administration, och i den meningen förlitar han sig alltmer på dem han verkligen kan lita på, säger Jussi Lassila, Rysslandsexpert och seniorforskare vid finska Institutet för utrikespolitik, till Iltalehti.

– Putins agerande betonar auktoritär legalism – idén att man måste följa lagar och formella grunder, men bakom den uppenbarar sig ett starkt skydd av den nära kretsen och familjen, säger Lassila.

Det har i flera år spekulerats vilt om Putins hälsa. Bland annat har det påståtts att diktatorn behandlats för cancer och blev psykiskt instabil efter isolering under coronapandemin.

Kreml har konsekvent förnekat att Putin lider av dålig hälsa.

LÄS MER: Lavrov: Trump har ändrat sig ”radikalt”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen