9 april 2026 EB

Rockikon bokar in ny konsert i Sverige – “levande legend”

2025 04 01

Det är bara några dagar sedan han kammade hem en Grammis i kategorin “Årets rock”.

Nu utökar trotjänaren Joakim Thåström den stundande sommarturnén.

Den prisbelönta artisten har nämligen bokat in en ännu spelning i Sverige. Den här gången på Liseberg den 29 augusti.

– En efterlängtad konsert med en av landets mest ikoniska rockartister, jublar nöjseparken i en kommentar.

"Levande legend"

Thåström har gjort sig ett namn i svensk musikhistoria både som soloartist och som frontfigur i Ebba Grön och Imperiet.

Och succén tycks knappast stanna av.

Höstens album “Somliga av oss” har hyllats av kritiker och under våren har Thåström stått för sin hittills bäst säljande soloturné.

Liseberg är lyriska över att ha kunnat knyta till sig artisten för en spelning i sommar.

– Thåström är en levande legend och en av Sveriges absolut största artister. Att få välkomna honom till Stora Scenen i sommar känns fantastiskt, säger Johan Gummesson, artistbokare på Liseberg.

"Beväpna er med biljetter"

Thåströms senaste album toppade listorna under fjolåret.

Det blev också årets mest sålda vinyl i Sverige.

Turnén har hyllats av både publik och recensenter, och Aftonbladet beskrev den som ett måste och uppmanade alla att ”beväpna sig med biljetter”, informerar Liseberg.

Hela spelschemat

Det är dock inte bara göteborgarna som får chans att se Thåström i sommar. Idag deklarerar rocklegendaren att även Karlstad adderas till listan över årets turné.

Dessutom adderas en extrakväll på Snösätra i Stockholm den 23 augusti tack vare det höga trycket.

Spelschemat för hela sommarturnén ser ut enligt följande:

16 juli – Borgholms Slottsruin

18 juli – Krusmyntagården, Visby

25 juli – Ångfärjeparken, Helsingborg

30 juli – Götaparken, Norrköping

31 juli – Skeppsbroplatsen, Strömstad

1 augusti – Olavsfest, Trondheim

15 augusti – Huskvarna Folkets Park

16 augusti – Inre Hamn, Karlstad

22 augusti – Snösätra, Stockholm

23 augusti – Snösätra, Stockholm (Extrainsatt)

29 augusti – Liseberg, Göteborg

31 augusti – Dalhalla, Rättvik

Källa: Luger

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen