Robot har avfyrats från Belarus

2023 08 06

Flyglarmet ljuder i hela Ukraina.

Rapporter kommer just nu in om explosioner i bland annat Kyiv och Zaporizjzja.

Flyglarmet ljuder i hela Ukraina och enligt uppgifter från det ukrainska flygvapnet har åtminstone en kryssningsrobot kommit från Belarus.

– Just nu är det robotattacker mot regionerna Kyiv, Vinnytsia, Zhytomyr och Cherkasy. Men flyglarmet går över hela Ukraina, framhåller Volodymyr Zelenskys talesperson Luliia Mendel via Twitter.

Utlovat hämnd

Den ukrainska motoffensiven fortsätter att långsamt gå framåt, och under den senaste tiden har ukrainska styrkor slagit ut ett ryskt skepp.

Ryssland har därefter utlovat hämnd för händelsen.

– Kyivregimen, som inte möter något fördömande från västländer och internationella organisationer, tillämpar aktivt nya terrormetoder, denna gång i Svarta havets vatten, hävdar det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova enligt The Guardian.

– Det kan inte finnas något försvar för sådana barbariska handlingar, de kommer inte att förbli obesvarade och deras arkitekter och förövare kommer oundvikligen att straffas.

Med havsdrönare

Det är med hjälp av så kallade havsdrönare som Ukraina skadat ett stridsfartyg i Novorossijsk.

Aktionen utfördes med hjälp av små obemannade vattenfarkoster, eller havsdrönare, som rör sig under vattnet.

Enligt ukrainsk säkerhetstjänst slogs ett stort fartyg från Stilla havsflottan och är nu satt ut spel, rapporterar AP.

Fler attacker att vänta

Ukraina framhåller att man kommer att använda sig mer av havsdrönarna mot bland annat ryska skepp.

– Ett helt logiskt och effektivt steg. Dessutom utförs sådana specialoperationer i Ukrainas territorialvatten och är helt lagliga, säger Vasul Maliuk vid Ukrainas säkerhetstjänst enligt CNN.

Har tagit by

Ryssland hävdar att man under lördagen tagit en by belägen mellan Luhansk och Kharkiv.

Landets försvarsdepartement menar att det är byn Novoselivske som intagits.

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 27

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen