Riktigt dåligt av SD – Minister upprörd och Jimmie missnöjd

2021 11 09

SD-ledamöterna är i särklass sämst av partierna på att vaccinera sig och nu får partiet en uppsträckning av både socialministern och sin egen partiledare.

Aftonbladets stora enkät för alla 349 riksdagsledamöterna visar att ett parti är klart sämst – nämligen Sverigedemokraterna.

6 av 8 partier får MVG

308 av de 349 ledamöterna har svarat på frågan och i 7 av de 8 partierna har samtliga svarande fullvaccinerats.  V, MP, S, L, C, KD och M får alla 100 % i undersökningen bland de som svarat. Men en rad moderater har duckat frågeställningen och bland Sverigedemokraterna är det riktigt dåligt.

4 av SD:s ledamöter har svarat att de är ovaccinerade och dessutom står det klart att ytterligare 3 SD-are som inte svarade på frågan är ovaccinerade vilket gör att man kommer upp i hela 7 ovaccinerade riksdagsledamöter. Möjligen är siffran betydligt högre då rekordmånga SD-ledamöter duckade frågeställningen, se nedan.

Minister ryter ifrån mot SD

Socialminister Lena Hallengren ryter nu ifrån.

– Man måste förstå vad det här ger uttryck för, ett av partierna i Sveriges riksdag med många sympatisörer skickar signaler som blir väldigt farliga. Det är en fråga för ett helt parti att ta ansvar. Jag tänker på SD. Jag uppfattar att alla andra partier tar ansvar att uppmuntra och uppmana till vaccination, säger Lena Hallengren.

Jimmie inte helt glad på SD

Även SD:s egen partiledare markerar att man inte håller måttet om man struntar i vaccinering.

– Jag har varit väldigt tydlig tycker jag med att man ska vaccinera sig, om det inte finns några medicinska skäl för att inte göra det. Men jag utgår ifrån att kan man vaccinera sig så ska man göra det, säger Jimmie Åkesson (SD) till DN.

SD-ledaren försäkrar att han själv har tagit både dos 1 och dos 2 och därmed är fullvaccinerad.

Fiasko för SD – Frågetecken för M

Aftonbladets undersökning visar följande avseende antal ledamöter som ej vaccinerats samt hur många som ej svarat ja eller nej på frågan:

🔴 V      0  ovaccinerade och 3 ej svarat

🟢 MP  0 ovaccinerade och 0 ej svarat – Bästa parti

🔴 S      0 ovaccinerade och 1 ej svarat – Näst bästa parti

🟢 C      0 ovaccinerade och 2 ej svarat

🔵 L      0 ovaccinerade och 2 ej svarat

🔵 M    0 ovaccinerade och 13 ej svarat – Många svarade ej

🔵 KD   0 ovaccinerade och 1 ej svarat

🔵 SD   4 ovaccinerade och 19 ej svarat varav 3 ovaccinerade redan är kända = 7 ovaccinerade – Klart sämsta parti

Ej svarat inkluderar de som inte ville svara på frågan men ändå responderade på enkäten.

Diverse ursäkter från SD

Svarsfrekvensen är på hela 89 % eller mer för alla partier utom Moderaterna på 81 % och SD på bottenlåga 69 %.

Aftonbladet ger följande information om några av de SD-are som inte är fullvaccinerade.

– Det blev liksom inte av riktigt, säger Runar Filper (SD) som tagit dos 1 och lovar att ta dos 2 framöver.

– Jag var tidigare covidsjuk, säger Lars Andersson (SD) som tänker vaccinera sig senare.

– Jag har inte avstått aktivt från att vaccinera mig, säger Cassandra Sundin (SD) som säger att hon av medicinska skäl väntat med dos  2.

– Jag är inte vaccinerad än eftersom jag nyligen hade covid-19 och enligt mina läkare därför har naturlig immunitet just nu, meddelar Mattias Karlsson (SD) som nyligen var svårt sjuk i covid-19.

Det är sedan tidigare känt att även Mattias Bäckström Johansson (SD), Anne Oskarsson (SD) och Roger Richthoff (SD) är ovaccinerade och Richthoff har kallat vaccinet för en giftspruta.

ANALYS

Det är jättedåligt att så många i SD inte vaccinerat sig. De kan framförallt skada sig själva men riskerar även att smitta andra.

Det kan även noteras att väldigt många i SD inte ens svarat på frågan och man undrar givetvis hur många bland de 19 som inte svarade som är ovaccinerade. Det är oroande! Även en hel del SD-väljare torde anse att partiet gör bort sig i frågan på riksnivå.

Moderaterna får inte godkänt

Inte heller Moderaterna kan ges godkänt då en hel drös moderater undvikit att svara på frågan.

Som riksdagsledamot ska man visa väljarna vad som gäller för att stoppa denna pandemi som skördat 15 000 dödsoffer i Sverige – och det är givetvis att ta vaccinet.

Det är ytterst få svenskar som har medicinska skäl att inte vaccinera sig. Tvärtom – för de allra flesta med olika typer sjukdomar är det extra viktigt att vaccinera sig eftersom man kan drabbas extra hårt av covid-19. Till exempel rekommenderas cancersjuka patienter att vaccinera sig klargör Cancerfonden.

Foto: Lena Hallengren, FB, Jimmie Åkesson, FB

[yop_poll id="805"]

7 september 2026

Gör er redo – värmebesked till svenska folket

2026 09 07

Sommaren har periodvis varit riktigt varm.

Flera värmerekord har slagits på olika håll i Europa, när flera värmeböljor har dragit över kontinenten.

Sverige har också fått sin beskärda del av det extrema vädret, även om sommaren som helhet inte stuckit ut ur ett historiskt perspektiv.

– Sett till Sverige som helhet var sommaren 2026 den svalaste sedan 2017. Men jämfört med normalperioden 1991-2020 ligger den ändå över det normala, uppger SMHI.

– Framförallt juni var varmare än normalt medan juli och augusti låg kring det normala i söder och något kyligare än normalt i norr.

Kan behöva vänja sig

Extrema väder är något som svenska folket kan bli tvungna att vänja sig vid framöver.

Redan inom fyra år kan stora förändringar ske i det svenska klimatet, där temperaturer över 40 grader och extrema skyfall kan bli vanligt återkommande, uppger meteorologen Madeleine Westin till TV4.

– Det kommer inte att se ut så här varje dag under en sommar. Men vi måste vara mentalt förberedda på att det kan hända, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Värsta smällen på 50 år – många husägare drabbas

Gäller att vara redo

Klimatet blir varmare, torkan breder ut sig och vintrarna blir allt kortare. Kring det finns en stor enighet i forskarvärlden.

Utsläppen av växthusgaser är en av de stora orsakerna bakom utvecklingen.

Trenden ser ut att fortsätta och svenska folket och samhällets olika delar behöver göra sig redo för hur mer extremt väder ska hanteras framöver, menar Madeleine Westin.

– Man behöver ha den mentala förberedelsen för att det kan hända. Vad gör jag hemma, på mitt arbete, med min familj, om vi får temperaturer över 40 grader som håller i sig väldigt länge eller skyfallsliknande regn, säger hon till kanalen.

Åska och sol

Den svenska sommaren 2026 har präglats av både sol och åskoväder.

Det dygn med mest åska var den 5 juli, då 6933 blixtregistreringar gjordes, enligt SMHI. Den 30 juli noterades 6731 blixtregistreringar på kallfronter som passerade landets norra delar.

Flest soltimmar under sommarmånaderna har Nordkoster i Bohuslän fått, med preliminärt 909 timmar.

Storlien-Visjövalen i Jämtland har fått minst sol, med preliminärt 334 timmar.

LÄS MER: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen