Riksdagsledamot varnar regeringen – Ölandsbron kan sprängas

2023 10 12

Ölandsbron pekas ut som ett attraktivt mål och faran måste åtgärdas snarast.

Bron som förbinder Kalmar med Öland riskerar att hamna i en situation av katastrofala proportioner.

Det anser riksdagsledamoten Gudrun Brunegård (KD).

– I värsta fall är Öland ett attraktivt mål. Worst case scenario är att bron sprängs men det räcker med en svår olycka där trafiken blockeras i några timmar för att förstå hur sårbart läget är, säger hon till Ölandsbladet.

Varnar riksdagen

I en motion till riksdagen vädjar Gudrun Brunegård om att att en ny bro mellan ön och fastlandet måste byggas.

Politikern pekar på att planering tar mycket lång tid och att Ölandsbron riskerar att bli “obrukbar”.

– Beredskapsfrågor är hög prio och där har Gotland och Öland stort fokus på grund av sina strategiska lägen, säger Gudrun Brunegård till lokaltidningen.

Jämför med Ukraina

Riksdagsledamoten jämför situationen med hur det ser ut i Ukraina för att belysa hur känslig situationen är.

Hon hänvisar till Kurskbron, den mellan ukrainska Krymhalvön och ryska Krasnodar, som innebär en bortkoppling till Ukraina så fort den stängs.

– Från södra Öland är det endast 27 mil till Kaliningrad, framhåller Gudrun Brunegård i den aktuella motionen.

Inte anpassad för trafiken

Gudrun Brunegård har fler argument än säkerhetsaspekten till varför en ny Ölandsbro bör utredas.

Hon menar att trafiken idag är långt mycket tyngre än vad bron anpassades för när den byggdes för 50 år sedan.

Sommartid är den genomsnittliga trafiken på Ölandsbron omkring 25 000 fordon per dygn, vilket ska jämföras med den avsevärt mer trafiksäkra Öresundsbrons cirka 20 500 fordon per dygn, skriver KD-politikern i sin motion.

– När bron invigdes beräknades att drygt en miljon fordon skulle passera årligen. Den siffran är nu nära sju miljoner fordon per år.

6 072 meter lång

Ölandsbron är Sveriges längsta bro och går från Kalmar över Kalmarsund till Möllstorp vid Färjestaden på Öland.

Bron är 6 072 meter lång och når 36 meter över havet.

Ölandsbron invigdes den 30 september 1972 av dåvarande kronprins Carl Gustaf.

Foto: Bernt Fransson resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

“Förrädare” – Putins egna rasar mot Ryssland

2026 07 31

Tidigare i juli kammade Vladimir Putin hem en stor propagandaseger för Ryssland.

Från och med 2028 välkomnas ryska idrottare tillbaka till OS, löd det kontroversiella beskedet från Internationella Olympiska Kommittén, IOK.

Beslutet hyllades av Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Ett viktigt steg, sade Kremltoppen enligt The Moscow Times.

Putins egna rasar mot "sveket"

Reaktionerna, och kritiken, har varit massiv. Västvärlden och Ukraina har protesterat högljutt. 

– Det är ett bedrövligt beslut. Det normaliserar det här anfallskriget som Ryssland bedriver mot Ukraina, har Sveriges idrottsminister Jakob Forssmed (KD) sagt till SVT.

Att väst vädrar sitt missnöje är inte särskilt förvånande. Men nu hörs skarp kritik från ett mer oväntat håll: Putins egna anhängare.

Den ryska olympiska kommittén har nämligen exkluderat idrottsorganisationer i ukrainskt territorium. Det innebär att idrottare i ryskockuperade Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson inte kommer att få tävla för Ryssland.

Regioner som diktatorn 2022 utropade som en del av den ryska nationen.

– Människor som bor i Luhansk och Donetsk, Kherson och Zaporizhzhia blir våra medborgare. För alltid. Och Ryssland kommer inte att förråda dem, sade Putin på en pressträff då.

"Gav upp"

Exkluderingen av de fyra regionerna betraktas av annars Kremlvänliga journalister och bloggare som en eftergift och ett svek, rapporterar Politico.

Den ryska olympiska kommittén gav upp en del av landets territorium bara för att kunna komma till OS, framhåller bland annat den kända krigsvänliga journalisten Dmitirj Stesjin, enligt den amerikanska tidningen.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

"Förrädare"

Rysslands idrottsminister, Michail Degtyarev, har blivit särskild måltavla för raseriet. Det var han som förde förhandlingarna med IOK där de ryska kompromisserna blev ett faktum.

– Detta är en samarbetshandling med fienden och en antistatlig subversion. Det är inte den ryska olympiska kommittén utan en kommitté av förrädare, framför prokrigskanalen Telegram InfoWar.

– Så, den ryska olympiska kommittén har skriftligen bekräftat sin vägran att stödja idrott i Donetsk, Luhansk och Krim? Vad är då kamrat Degtyarevs mycket omtalade seger? frågar sig militärbloggaren Dmitrij Konanykhsin, enligt Politico.

Ukraina har överklagat IOK:s beslut till idrottens skiljedomstol, CAS. 

Andra läser: F16-plan i luften

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen