Riksdagsledamot polisanmäls

2025 04 08

Judiska centralrådet polisanmäler Lorena Delgado Varas (V).

V-toppen anklagas för att ha delat en ”djupt antisemitisk bild” på sociala medieplattformen X.

Bilden föreställer en hand med Israels flagga som styr USA och i förlängningen hela världen. I en text till bilden står det: ”The Zionist Jews control the world”.

– Genom att dela denna bild sällar sig Delgado Varas till en urgammal tradition av antisemitism som utgår från vanföreställningen att judar styr världen. Delgado Varas är riksdagsledamot och medlem av styrelsen för ett riksdagsparti, framhåller Judiska centralrådet i ett uttalande.

Organisationen uppmanar Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar att ta avstånd från sin partikollega.

– Det kan inte finnas kvar något förtroende för en individ som agerar på detta sätt. Den bild som delats är något som skulle passat väl in i nazistiska publikationer från 1930-talet.

Avslutningsvis meddelar Judiska centralrådet att de har beslutat att polisanmäla Delgado Varas för hets mot folkgrupp.

– Delgado Varas har spridit en antisemitisk myt som genom åren gett upphov till enorm skada för oss judar. Det är viktigt att de rättsvårdande myndigheterna nu får pröva om hon kan ställas till ansvar för denna handling, skriver organisationen.

Minister rasar

Arbetsmarknads- och integrationsminister Mats Persson (L) reagerar kraftfullt på publiceringen.

Han kräver Lorena Delgado Varas avgång.

– När en riksdagsledamot från Vänsterpartiet delar en bild föreställande en grovt antisemitisk konspirationsteori så måste förtroendet anses förbrukat. Det är hög tid att Nooshi Dadgostar rensar upp bland antisemitismen i sitt parti, skriver han på X.

Partisekreteraren svarar

Lorena Delgado Varas är en högljudd kritiker av Israels krig i Gaza som kostat över 50 000 människoliv.

Vänsterpartiets biträdande partisekreterare Maria Forsberg har samtalat med riksdagsledamoten.

Enligt Forsberg har Delgado Varas berättat att hon är mycket ångerfull.

– Jag har pratat med Lorena som är väldigt ångerfull över sitt misstag. Vi ser allvarligt på detta och kommer fortsätta samtalen med henne, säger partisekreteraren till Expressen.

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


20nov25

”Alla borde vaccinera sig” – akut uppmaning från virolog

2025 11 20

Årtiondets värsta influensasäsong står för dörren.

Det varnar chefsläkaren Marit Voltersvik för.

Voltersvik, som är chefsläkare för infektionssjukdomar i norska Bergen, uppger att årets influensasäsong har rivstartat. 

Den muterade virusvarianten H3N2 sprids som en löpeld.

Den tidiga ankomsten oroar chefsläkaren, som har en tydlig förklaring till varför smittan ökar snabbare än vanligt.

– Det är helt enkelt för att folk inte hinner vaccinera sig innan smittan sprids. Dessutom finns det personer som undviker att vaccinera sig på grund av ökad vaccinskepsis under coronapandemin säger hon till NRK.

Den nya varianten har även noterats i Sverige.

– Vi följer situationen noga. Den muterade varianten har redan setts i Sverige, har Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog vid Folkhälsomyndigheten, sagt till TV4.

LÄS MER: Nytt virus sprids i Sverige - "värsta på tio år"

Virolog: ”Alla borde vaccinera sig”

Folkhälsomyndigheten rekommenderar vaccination mot influensa till personer som är 65 år och äldre samt personer i riskgrupper.

Men i år bör alla vaccinera sig.

Det menar Rebecca Cox professor i medicinsk virologi och chef för influensacentret vid universitetet i Bergen.

– Vaccination är viktigare än någonsin, och det är brådskande. Det handlar inte bara om att skydda sig själv, utan även om människorna omkring sig, säger hon till NRK.

Cox understryker att det vanliga influensavaccinet skyddar mot den muterade varianten.

– Även om vaccinet förmodligen inte har full tillförlitlighet, skyddar det fortfarande bra mot allvarlig sjukdom och död.

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Ed Us

Text: Redaktionen


Norwegian sätter in direktflyg – UD uppmanar: boka inte

2025 11 20

Norwegian fortsätter att satsa hårt på svenska resenärer.

Inför sommaren sätter lågprisflygbolaget in fyra nya direktlinjer från Arlanda i Stockholm och Landvetter i Göteborg.

De nya flygningarna kommer att gå till Montpellier, Basel, Riga och Libanons huvudstad Beirut.

Direktlinjen till Beirut lanseras, trots att UD avråder svenska resenärer från att resa till Libanon, inklusive huvudstaden Beirut.

UD avråder från icke nödvändiga resor till distrikten Batroun, Jbail, Kesroun, El Metn och centrala Beirut samt flygplatsen och motorväg 51 mellan flygplatsen och centrala Beirut.

Dessutom avråder UD från alla resor till övriga Libanon.

– Avrådan gäller tills vidare, skriver departementet på sin hemsida.

Spänt läge mellan Israel och Hisbollah

UD:s avrådan baseras på det spända säkerhetsläget i regionen – i synnerhet konflikten mellan Israel och den libanesiska terrorgruppen Hezbollah.

– Det råder sedan den 27 november 2024 vapenvila mellan Israel och Hezbollah men det förekommer återkommande incidenter, däribland bombningar, framför allt i södra och östra Libanon men även i Beirut, varför situationen alltjämt präglas av osäkerhet, skriver UD.

Vidare varnar departementet för att en uppblossad konflikt mellan Israel och Iran kan få stora konsekvenser för turister.

– Det kan bland annat innebära att luftrummet stängs och att flyg skjuts upp eller ställs in. De svenskar som då befinner sig i Libanon kan inte förvänta sig att få hjälp av staten att lämna landet utan måste själva ombesörja sin hemresa.

Tillgången till mat och vård kan begränsas

Den som reser till Libanon uppmanas att tänka igenom sin beredskapsplanering.

–  Det kan vid en allvarlig kris bli mycket svårt att få tillgång till exempelvis vård och livsmedel, betonar UD.

Vidare konstaterar departementet att avrådan från resor till Libanon kan ha konsekvenser för villkoren i reseförsäkringar.

– Kontrollera med ditt försäkringsbolag vad som gäller, uppmanar utrikesdepartementet.

LÄS MER: Kundilska mot Norwegian – vägrar betala tillbaka

Kommenterar direktlinjerna

 Charlotte Ljunggren, direktör vid marknad och försäljning på Swedavia som äger Arlanda och Landvetter, har kommenterat Norwegians nya direktlinjer.

– Norwegians satsning på den svenska flygmarknaden är ett tydligt tecken på en fortsatt hög efterfrågan på internationella resor till och från Sverige. De nya direktlinjerna spelar en viktig roll för att stärka Sveriges tillgänglighet till väletablerade marknader i Europa och resten av världen, säger hon.

– Norwegian har trafikerat Swedavias flygplatser under många år och de spelar en viktig roll för att nå vårt mål om att möjliggöra för människor att mötas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner, fortsätter Ljunggren.

UD:s avrådan avser svenska medborgare, men man behöver inte vara svensk medborgare för att resa med Norwegian. 

LÄS OCKSÅ: Bunker busters har avfyrats – kan slå ut ryska skyddsrum 

Foto: T. Olsson

Text: Redaktionen