Riksbanken varnar – ”kan pressa upp inflationen igen”

2024 04 11

Andra centralbankers agerande är det största hotet mot kommande räntesänkningar. 

Det varnar vice riksbankschef Per Jansson för.

Under ett besök hos Facken inom industrin konstaterar Jansson att det viktiga i dagsläget är att inflationsutveckling inte försämras.

– Och om det inte sker kommer, som jag ser det, i stället hotet mot att kunna sänka räntan i maj framför allt från senareläggningar av räntesänkningsplanerna hos andra centralbanker. Det riskerar att försvaga kronan, vilket i sin tur framöver kan pressa upp inflationen igen, i värsta fall på ett allvarligt sätt, framhåller riksbankstoppen.

Samtidigt pekar Jansson på att den svenska lönebildningsmodellen innebär en fördel i inflationsbekämpningen jämfört med många andra länder.

– Tack vare bland annat den svenska lönemodellen verkar vi inte få samma problem att få ner inflationen ”den sista milen” som på en del andra håll i världen. Det gynnar reallönerna, som har goda förutsättningar att stiga igen. Det har också bidragit till att vi har haft en bättre sysselsättningsutveckling än i många andra länder. Det lönar sig att ta ansvar, säger vice riksbankschefen.

Kronan tappar rejält

Varningen utfärdas kort efter gårdagens bakslag för Sveriges valuta.

Inflationssiffrorna från USA kom in sämre än väntat, vilket minskar utsikterna för en räntesänkning från amerikanska centralbanken Fed innan sommaren.

Beskedet försvagade kronan ordentligt. En dollar handlas nu för 10,72 kronor – en siffra som så sent som i slutet av december var 9,94.

Kronförsvagningen kan innebära att Riksbanken väntar med en första sänkning av styrräntan, som bedömare menar kan ske i maj eller till sommaren.

– För vår del är en viktig fråga hur de stora centralbankernas styrränteutveckling påverkar den svenska kronan. Ett högre ränteläge i omvärlden skulle kunna försvaga kronan. Därför behöver vi fortsätta att följa kronans utveckling noga när ledande centralbanker börjar lätta på sin penningpolitik, sa riksbankschef Erik Thedéen under det senaste penningpolitiska mötet.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk har säkrat storvinst – vinnaren söks

2025 11 09

En vinnare till miljoner söks nu av Svenska spel.

Det var under gårdagen som en svensk vann på Svenska spels Drömvinsten.

Vinsten blev så stor som 26 miljoner kronor.

Men vinnaren svarar inte i telefon när Svenska spel ringer – och 26 miljoner kronor har därmed inte betalats ut ännu, rapporterar Aftonbladet.

Svarar inte

Vinnaren har inte gjort sig tillkänna efter 26 miljoner kronors-vinsten.

Detta trots Svenska spels arbete.

– Jag ringde hela kvällen i går och i dag, men personen svarar inte. Nu kom jag inte ens fram – så frågan är om personen blockat mitt nummer, säger kommunikationsspecialisten Sofie Hodén till tidningen.

“Gäller ju många miljoner”

Hodén fortsätter.

– Undra om personen själv vet om att den vunnit? Det är ju många miljoner det gäller.

Läs mer: En halv miljon arbetslösa – men stor brist i oväntad yrkesgrupp

Inget grattis ännu

Lördagens Lottodragning resulterade i hela fem miljonvinster med totalt fyra rader med sju rätt på Lotto 1 och en miljonvinst i Lotto Andra Chansen. 

En av raderna på Lotto 1 fick också två rätt i följd på Joker vilket resulterade i Drömvinsten, och en vinst på totalt 26 miljoner kronor.

– När vinnaren av Drömvinsten är gratulerad kommer ett bankmöte att bokas in. Där erbjuds den nyblivna mångmiljonären ekonomisk och juridisk rådgivning, framhöll Svenska spel igår.

Men vinnaren har ännu inte gratulerats för vinsten.

Så går det till

Efter en förändring i Joker är det nu enligt Svenska spel enklare att vinna Drömvinsten. 

Det räcker med två rätt i följd var som helst på Jokerraden, medan de tidigare behövde ligga i början eller slutet. 

Förändringen bidrog till att en av de två Drömvinsterna föll ut under onsdagens dragning – och "ligger bakom det historiska resultatet med tre Drömvinstvinnare på bara en vecka".

Så här går det till enligt Svenska spel:

- För att ha chans att vinna Drömvinsten måste du spela på Lotto med Joker.

- För att vinna Drömvinsten behöver du pricka in sju rätt på antingen Lotto 1 eller Lotto 2, samt ha två rätt i följd på Joker.

- Drömvinsten är alltid 25 miljoner kronor, exklusive den vinst som tillkommer vid sju rätt på Lotto 1 eller Lotto 2.

Läs mer: Storbanker hotar – kunderna får betala

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


3 november 2025

Beskedet om Ukrainas Flamingo-missil – kan vara bättre än Tomahawk

2025 11 09

Ukrainas nya Flamingo-missil imponerar.

Volodymyr Zelenskyj har under en längre tid efterfrågat amerikanska Tomahawk-robotar.

Men trots att Pentagon är öppna för att skeppa robotar till det krigshärjade landet är Donald Trump tveksam.

Nu kommer dock besked om att den nya ukrainska missilen "Flamingo" kan vara bättre än Tomahawk – i alla fall på vissa saker.

Kan vara bättre

Zelenskyj har sagt att Flamingo-missilen har använts minst nio gånger.

Nu uppmärksammas att det finns flera saker som gör Flamingo-missilen bättre än Tomahawk-roboten, rapporterar The Independent.

- Den har dubbla räckvidden jämfört med den amerikanska Tomahawk-roboten.

- Den bär på dubbelt så mycket sprängmedel.

- Den kostar ungefär lika mycket att producera.

- Ukraina kontrollerar själva hur den ska användas.

"Ska vara effektivt"

Missilen produceras av det ukrainska företaget Fire Point – som även producerar drönare.

Enligt Zelenskyj producerar landet själva nu 60 procent av de vapen som används mot Ryssland.

– Vi brydde oss inte om att uppfylla Natos standarder, säger Iyna Terekh, teknikchef för Fire Point.

– Vi brydde oss bara om att våra vapen skulle vara effektiva vid frontlinjen, inte på något papper. Som ett resultat kunde vi tillverka ett mycket effektivt vapen.

Läs mer: Natochefen varnar Putin – ”Det får aldrig hända”

Nio gånger

Flamingo-missilen har redan använts nio gånger i skarpa operationer. 

Den anses för närvarande vara Ukrainas mest avancerade kryssningsmissil, rapporterar RBC Ukraine.

Utan väst

Flamingo-missilen skapades utan västerländsk finansiering eller officiella licenser, och förlitade sig enbart på ukrainska ingenjörers initiativ. 

En anonym militärexpert beskriver Flamingo som "det första sant strategiska vapnet av ukrainskt ursprung”.

Läs mer: UPPGIFTER: Amerikanska vapen till Ukraina stoppas

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen