Riksbanken ändrar sig – nytt meddelande till hushållen

2024 02 01

Styrräntan lämnas oförändrad på 4,0 procent.

Det uppger Riksbanken på torsdagsmorgonen.

– Direktionen har beslutat att lämna styrräntan oförändrad på 4 procent. En åtstramande penningpolitik bedöms fortfarande vara nödvändig för att inflationen ska stabiliseras nära målet, framhåller centralbanken.

Samtidigt reviderar Riksbanken den framtida ränteprognosen.

Centralbanken bedömer att en första räntesänkning kan ske tidigare än väntat.

– Styrräntan kan troligen sänkas tidigare än vad som indikerades i prognosen i november. 

Risken har minskat

Den nya prognosen baseras på en ny bedömning från Riksbanken.

Bankens sex ledamöter bedömer att risken för att inflationen biter sig fast på för höga nivåer har minskat.

– Efter en längre period då inflationen blev betydligt högre än väntat har inflationen den senaste tiden i stället sjunkit i linje med Riksbankens prognoser. Det skapar en större trygghet i inflationsbedömningen.

–  Aktiviteten i svensk ekonomi har dämpats och inflationen har sjunkit påtagligt. Därtill ligger inflationsförväntningarna nära målet och lönerna ökar i måttlig takt. Styrräntan kan därför troligen sänkas tidigare än vad som indikerades i prognosen i november, skriver Riksbanken.

En första sänkning kan ske inom kort.

– Om utsikterna för inflationen fortsätter att vara gynnsamma är det inte uteslutet att styr­räntan kan sänkas under första halvåret i år.

Väntat besked

Dagens räntebesked var väntat.

Storbanker som Swedbank, Nordea och SBAB bedömer att en första räntesänkning kommer ske först i maj.

– Utfallet förändrar inte den övergripande bilden att inflationen är på väg ned. KPIF-inflationen kommer att stiga i januari men faller sedan och rör sig kring 2-procentsmålet vilket gör att Riksbanken kan lätta på bromsen. Vi räknar med en första räntesänkning i maj, uppgav Nordeas  chefsanalytiker Torbjörn Isaksson i mitten av januari.

Swedbank delar Nordeas bedömning.

Storbanken är övertygad om att en första sänkning av styrräntan sker innan midsommar.

– Den nya prognosen innebär att Riksbanken börjar sänka styrräntan i maj och därefter ytterligare tre gånger i år, vilket innebär att räntan landar på 3,0 procent vid slutet av 2024. Två ytterligare sänkningar förväntas under första halvåret 2025 vilket innebär att styrräntan går ned till 2,5 procent under nästa år, framhöll Swedbank i sin senaste analys av ränteläget.

Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank, tror på flera sänkningar under 2024.

–  De senaste månadernas fallande inflation, tillsammans med en starkare krona, öppnar upp för en mjukare Riksbank. Vi reviderar därför vår prognos och räknar nu med tidigare och fler sänkningar av styrräntan i år.

Foto: Johanna Hanno

Text: Redaktionen


”Förkrossande nederlag” hotar Trump

2026 02 09

En ny rädsla har uppstått inom Donald Trumps republikanska parti.

Sedan valet 2024 har republikanerna haft majoritet i både representanthuset och senaten.

Men inför höstens mellanårsval ser situationen ut att förändras.

– Hittills har representanthuset förväntats tillfalla demokraterna i nästa mellanårsval, men republikanerna har ansetts vara vinnaren av senaten, uppger finska Iltalehti.

På väg att ändras

Men nu ser det ut att förändras.

– Enligt opinionsundersökningar skulle republikanerna inte bara förlora delstater som tidigare ansågs klara, utan också de "röda delstaterna" som de senaste åren lutat åt republikanerna, såsom Alaska, Iowa och Ohio, uppger tidningen med hänvisning till amerikanska Axios.

– USA:s president Donald Trump kan trots allt möta ett verkligt förkrossande nederlag i november.

Andra toner

Inom det republikanska partiet hörs nu andra toner.

Och de är inte lika segervissa som tidigare.

– För ett år sedan skulle jag ha sagt att segern i senaten var nästan säker. Idag måste jag säga att det är mycket mer osäkert, uppger en republikansk tjänsteman till Axios.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

”Jordbävning”

Det faktum att representanthuset väntas tillfalla det demokratiska partiet har beskrivits som problematiskt för Donald Trump.

Om även senaten skulle få demokratisk majoritet är det betydligt värre.

– Kongressen stiftar lagar, så en demokratkontrollerad kammare kan i praktiken blockera alla förändringar som Trump driver igenom, uppger Iltalehti.

– Ett nederlag i representanthuset skulle vara dåligt för Trump, men Axios beskriver en situation där senaten också skulle falla under demokraternas kontroll som ”en ren jordbävning".

Trumps ord

Donald Trump har själv målat upp ett möjligt nederlag i mellanårsvalet med dystra ord.

– Om vi förlorar mellanårsvalen kommer vi att förlora så många saker vi pratar om, så många medel vi pratar om, så många skattesänkningar som vi pratar om, och det skulle leda till mycket dåliga saker, säger Trump.

Presidenten fruktar också för risken att ställas inför riksrätt om demokraterna får ökat inflytande.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


10 feb 2026

Trump varnar: Jätteland “kommer att slukas levande”

2026 02 10

Världens näst största land “kommer att slukas levande”.

Den domen delar USA:s president Donald Trump ut natten till tisdagen.

Han talar om grannlandet Kanada och dess nya handelsavtal med Kina, som beskrivits som ett genombrott efter flera år av ansträngda relationer.

Men det är ännu ett exempel på hur USA behandlas orättvist av Kanada, menar Trump.

– Som alla vet har Kanada behandlat USA mycket orättvist i årtionden, framhåller presidenten på Truth Social och fortsätter sedan:

Nu förväntar sig den kanadensiska regeringen att jag, som USA:s president, ska TILLÅTA dem att bara "dra nytta av USA!" Vad får USA – absolut INGENTING! 

– Ontario kommer inte ens att lägga amerikanska spritdrycker, drycker och andra alkoholhaltiga produkter på sina hyllor, de är absolut förbjudna att göra det och nu, utöver allt annat, vill premiärminister Carney göra en överenskommelse med Kina – vilket kommer att äta upp Kanada levande. Vi tar bara resterna! Jag skulle inte tro det.

Hotar stoppa bron

Enligt Trump har Kina flera avsikter med den förnyade relationen med Kanada. Presidenten menar att en något anmärkningsvärd plan står högst upp på listan.

– Det första Kina kommer att göra är att avsluta ALL ishockey som spelas i Kanada och permanent avskaffa Stanley Cup, framhäver Trump.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

Republikanen hotar även att stoppa den bro som planeras att öppnas mellan USA och Kanada, Gordie Howe International Bridge, som för närvarande är under uppbyggnad.

– De tullar som Kanada tar ut av oss för våra mejeriprodukter har i många år varit oacceptabla och utsatt våra bönder för stora ekonomiska risker. Jag kommer inte att tillåta att denna bro öppnas förrän USA har fått full kompensation för allt vi har gett dem, och dessutom, viktigt, Kanada behandlar USA med den rättvisa och respekt som vi förtjänar, skriver Trump.

100-procentiga tullar

Relationen mellan USA och Kanada har det senaste året på flera sätt varit ansträngd. Donald Trump har bland annat talat om att göra grannlandet till USA:s “51:a delstat” och hotade så sent som i slutet av förra månaden med 100-procentiga tullar om Kanada gör verklighet av sitt handelsavtal med Kina.

ANDRA LÄSER: Kreml förtvivlat – “situationen är verkligen kritisk”

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen