Richard Jomshof vill införa förbud i Sverige – ”är väldigt farligt”

2024 01 22

Efter valet hösten 2022 utlovade Sverigedemokraterna ett “paradigmskifte” i migrationspolitiken.

– Det är ett storskaligt paradigmskifte som sker, sade huvudförhandlaren Gustav Gellerbrandt till SVT i december samma år.

Budskapet upprepades av statsminister Ulf Kristersson i april 2023.

– Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten.

Vill förbjuda symbol i offentligheten

SD-toppen Richard Jomshof menar dock att paradigmskiftet ännu inte trätt i kraft. 

Han säger att betydligt mer hade kunnat göras – framför allt av statsministern.

Richard Jomshof öppnar bland annat inskränkningar i yttrandefriheten på samma sätt som hur hakkorset hanteras, som inte får bäras i offentligheten.

Ett sådant förbud skulle enligt SD-profilen bland annat kunna gälla halvmånen – en symbol för islam.

– För många människor, även för mig, så representerar det någonting väldigt farligt. En liknande inskränkning är definitivt en möjlig väg framåt, säger Richard Jomshof till Aftonbladet.

Måste diskuteras

Exakt hur ett symbolförbud skulle fungera i praktiken har dock inte Jomshof något svar på här och nu. Symbolen förekommer exempelvis på flaggor tillhörandes en rad muslimska länder, bland annat Turkiet som har Sveriges Natoöde i sina händer.

Richard Jomshof menar att frågan måste diskuteras innan det går att säga mer konkret hur en begränsning i yttrandefriheten skulle ta sig uttryck.

– Jag säger inte att nazism och islam är exakt samma sak. Men vi pratar ju om själva uttrycket, säger SD-politikern.

Liknande förslag

Richard Jomshof har tidigare lagt fram liknande förslag.

För två år sedan motionerade han i riksdagen om att stoppa religiösa och politiska markörer hos myndigheter, en motion som riksdagen ställde sig bakom.

– Jag ser det som en självklarhet att all myndighetsutövning – inte minst polis och militär med sitt våldsmonopol – ska vara neutral och att uniformerna därför ska vara helt fria från såväl religiösa som politiska markörer, framhöll Jomshof i sin motion.

Foto: Linnea Engberg Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Tragedi skakar sportvärlden – 17-åring död efter tävling

2025 08 24

En 17-årig talang har dött efter en masskrasch.

Tragiska uppgifter kommer på söndagen från Spanien.

Den 17-åriga cykeltalangen Iván Meléndez har förlorat livet efter en allvarlig masskrasch under en tävling i Vuelta Ribera del Duero.

Flera återupplivningsförsök gjordes, men 17-åringens liv gick inte att rädda, rapporterar spanska medier.

17-åring död

Hundratals personer, däribland deltagare från tävlingen, en stor representation från cyklistkollektivet, säkerhetspersonal och myndighetspersoner, har samlats på torget Plaza de la Hispanidad i Aranda de Duero.

Detta för att ta ett sista farväl av 17-årige Iván Meléndez från Malaga och visa sin kärlek till atletens familj och vänner.

Är i sorg

Svenska Svealand Cycling Team har tagit till sociala medier för att sörja Iván Meléndez.

– Idag hände det som inte fick hända, skriver laget på Facebook.

– Under etapp 2 av Ribera del Duero inträffade en stor olycka med majoriteten av cyklisterna inblandade där en av de spanska cyklisterna miste livet. Våra tankar går till familjen, laget och alla runt om honom.

“Alla är okej”

Svealand Cycling Team meddelar även att alla deras cyklister mår bra fysiskt.

– Alla Svealands cyklister är okej, och vi kommer vara tillsammans kvar i Aranda för att tillsammans ta oss igenom denna svåra stund, fortsätter laget.

–  Imorgon hålls en minnesstund i Aranda.   Vi ber om att alla respekterar integriteten kring de inblandade samt våra cyklister under denna tid.  

“Sörjer djupt”

Även det internationella cykelförbundet UCI är i sorg.

– UCI sörjer djupt den tragiska bortgången av den spanske cyklisten Iván Meléndez Luque (Tenerife-Cabberty U19 Team), som avled av skador han ådrog sig idag i en krasch under tävlingen Vuelta Ribera i Spanien. Vi uttrycker våra uppriktiga kondoleanser till hans familj, vänner och cykelvärlden.

Ingen annan person förlorade livet i samband med kraschen, men flera personer fick föras till sjukhus med oklara skador efter tävlingen.

Foto: P. Gautam

Text: Redaktionen


Sjukdomsfall skjuter i höjden i delar av Sverige

2025 08 24

Sjukdomsfall ökar kraftigt på flera håll i Sverige.

Under 2025 har rekordmånga svenskar blivit smittade av en väldigt allvarlig sjukdom.

Smittan har också blivit allt vanligare i södra Sverige.

Sprids i fler områden

Det handlar om den fästingburna sjukdomen TBE, som sprider sig över allt fler områden för varje år, rapporterar SR.

TBE är en virussjukdom som sprids av fästingar, och som i värsta fall kan leda till inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna, enligt 1177.

Nu sprider sig sjukdomen allt mer i södra Sverige.

– Vi har ju sett här under de senaste två decennierna att TBE har etablerat sig i Skåne och sprider sig till nya områden, så varje år så ser vi att smittan dyker upp på nya områden, säger Mattias Waldeck, biträdande smittskyddsläkare i Region Skåne, till radiokanalen.

2025 beskrivs alltså som ett rekordår, både i Skåne och i Sverige som helhet.

De flesta som smittas får bara lindriga besvär, men vissa blir allvarligt sjuka.

”Sjukaste smärtan”

Vissa som drabbas av TBE vittnar om en fruktansvärd smärta, rapporterar GP.

– Det var den sjukaste smärtan jag varit med om, jag ville bara ur min kropp, säger Sabina Magnusson, som plötsligt insjuknade i TBE, till tidningen.

Huvudet gjorde så ont att hon inte kunde minnas sitt namn, berättar hon.

– Jag kunde inte säga mycket, bara hjälp mig. Och fan, fan, fan, ta mig härifrån, säger hon till tidningen.

Men många andra som smittas av TBE får alltså bara lindriga besvär.

Och det finns mycket man kan göra för att slippa drabbas av sjukdomen.

Så skyddar man sig

Smittskyddsläkaren tipsar om att man genom sin klädsel bör göra det svårt för fästingarna att komma åt huden.

Det är bra att klä sig i långbyxor och långärmat på ställen där det finns mycket fästingar.

Men framför allt bör man överväga att vaccinera sig om man ofta exponerar sig för risken.

– Så är man mycket ute i naturen och ofta blir fästingbiten så är det absolut värde i att fundera på om man ska TBE-vaccinera sig för att få ett skydd mot TBE, säger Mattias Waldeck till radiokanalen.

Foto: Martha Dominguez de Gouveia

Text: Redaktionen