Richard Jomshof slår tillbaka

2023 08 22

Justitieutskottet ordförande Richard Jomshof (SD) har kritiserats kraftigt efter flera kontroversiella uttalanden om islam.

I ett inlägg på sociala medie-plattformen X kommenterade SD-toppen att muslimska företrädare vill se en bredare dialog med anledning av koranbränningarna i Sverige.

– Jag håller med om att vi behöver en 'bredare dialog', en dialog om hur vi demokratiserar den muslimska världen. Eller varför inte en dialog om islam, denna antidemokratiska, våldsförespråkande och kvinnofientliga religion/ideologi, grundad av krigsherren, massmördaren, slavhandlaren och rövaren Muhammed, framhöll Jomshof.

Oppositionen reagerade kraftigt på uttalandet.

S, C, V och MP anklagade Richard Jomshof  för att ”äventyra Sveriges säkerhet” och krävde snabbt att han ska avgå som ordförande i justitieutskottet.

– Vi ser att Richard Jomshof fortsätter att skicka ut hatpropaganda mot islam. Då blir man en säkerhetsrisk i den positionen som han har, sa Socialdemokraternas Morgan Johansson till SVT i samband med att avgångskravet offentliggjordes.

Svarar på kritiken

Nu slår Richard Jomshof tillbaka.

I en intervju med TV4-Nyheterna uttalar han sig om kritikstormen.

Jomshof anser att kritiken är ”obefogad” och framhåller att säkerhetshotet mot Sverige funnits under ”många år”.

– Att en enskild riksdagsledamot twittrar någonting betyder naturligtvis ingenting, säger SD-toppen till tv-kanalen och tillägger:

– Det enda jag gjort är att försvara vår yttrandefrihet och det tänker jag fortsätta göra. Det finns inget i det jag säger som är fel. Det finns ingen som kan peka på sakfel i det jag säger.

Kommenterar statsministerns kritik

I söndagskvällens Agenda i SVT pressades statsminister Ulf Kristersson (M) om Richard Jomshofs uttalande.

–  Jag har sagt att jag tycker att det är dåligt. Men jag tar inte ansvar för vad andra människor säger. Jag tar ansvar för att leda det här landet i säkerhet, sa Kristersson och tillade senare:

– Det finns väldigt många människor i Sverige som säger dumheter just nu. Jag tror att det kan skapa ren fara i Sverige om man fortsätter på det sättet.

Richard Jomshof håller inte med om statsministerns kritik.

–  Om vi hade haft diskussionen på ett sansat sätt så hade det stannat på Twitter naturligtvis. Vi måste kunna ha åsikter, starka sådana också. Det är ett av demokratins fundament, säger han till TV4.

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 27

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen