Rekordstort missnöje bland Sveriges bilister

2024 04 01

Svenska bilister uppvisar ett rekordstort missnöje.

Under början av 2024 har det inkommit rekordmånga anmälningar till Trafikverket.

Det rör sig om anmälningar från personer som har fått sina bilar skadade på grund av dåliga vägar.

Från början av året fram till den 4 mars har det inkommit 817 anmälningar, rapporterar P4 Skaraborg.

Det är ungefär lika många som för hela 2023 och hela 2022, uppger radiokanalen.

– Det är ett besvärligt läge, och i år har det varit extra mycket, verkligen, säger Felicia Danielsson, presskommunikatör på Trafikverket, till kanalen.

Vädret påverkar

Enligt Trafikverket beror problemet på snabba väderväxlingar.

Till exempel att det har kommit mycket nederbörd och snabbt växlat mellan plus och minus.

– Det här vattnet har frusit till is, expanderat och satt tryck på asfalten, och sedan så smälter den här isen. Då blir det ett hålrum under, och asfalten är då också lite försvagad, sedan kör man bilar på det här och då rasar det ner, förklarar Danielsson.

Upprop för bättre vägar

De svenska vägarnas skick har dock varit en väldigt omdebatterad fråga på senare tid.

I december 2023 startade Transportföretagen ett upprop i form av en namninsamling för att råda bot på landets dåliga vägskick, rapporterade SVT Dalarna.

– Vi vill samla den breda allmänheten för att uppmärksamma politikerna på att vägarna behöver förbättras, sade Mattias Holmqvist, pressansvarig på Transportföretagen, till kanalen.

Nato ställer nya krav

I Transportföretagens årliga analys över tillståndet på landets statliga vägar, som presenterades den 24 mars, framhölls att den så kallade underhållsskulden på det svenska vägnätet har ökat mellan 2022 och 2023.

11 procent av de statliga vägarna var i mycket dåligt skick 2023, enligt analysen.

De framhåller också att Natomedlemskapet ställer nya krav på att vi ska underhålla våra vägar.

– Sveriges Natomedlemskap har gett ytterligare ett argument till varför vi behöver satsa mer på underhållet. Vår analys visar att vårt svenska vägnät, som är byggt av generationer före oss, inte lever upp till de krav som Natomedlemskapet ställer på oss, framhåller Marcus Dahlsten, VD på Transportföretagen.

Foto: Miguel Teirlinck

Text: Redaktionen


SMHI: “En del platser kan få säsongens första snöfall”

2025 11 14

SMHI ger besked om att snöfall kan vara att vänta i de södra delarna av landet.

Vintern är på väg och det blir allt kallare i Sverige.

På håll i de norra delarna av landet har det redan börjat snöa – och nu ger SMHI besked om att säsongens första snöfall i södra Sverige är på gång.

Då kommer det

Kyla drar in över landet under helgen och kommer att stanna kvar även nästa vecka.

Samtidigt kan det börja snöa på håll i de södra delarna av landet.

– Nästa vecka ser ut att bli ännu lite kallare och då kan även en del platser i södra Sverige få säsongens första snöfall, meddelar SMHI.

I dag fredag

Kalluften har avancerat söderut över landet på fredagen och gav en kall morgon med minusgrader i stora delar av landet. 

I norra Götaland och södra Svealand, där det kom regn eller blötsnö igår, är det enligt SMHI bra att vara uppmärksam på att det kan ha frusit till och blivit halt.

Läs mer: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

En del sol

Den kallare och torrare luften innebär också att det blir en hel del sol.

Norrland påverkas dock fortsatt av lågtryck och får en del moln, främst i fjällen också snöbyar. 

Även längst i söder hänger moln kvar, de är kopplade till en frontzon som ligger och trycker strax söder om landet.

Så blir helgen

Under helgen stannar kalluften kvar. 

Över Sydsverige förstärks en högtrycksrygg och ger soligt väder. 

Norra Svealand och Norrland får mycket moln, lite blåsigt och i fjällen och i delar av inlandet tidvis snöfall.

– På söndag väntas allmänt mer varierande molnighet, i fjällen fortsatt en del snöbyar. Över mellersta Norrland passerar ett lågtryck med snöfall, framhåller vädermyndigheten i den senaste rapporten.

Gula varningar har utfärdats för vind i kombination med snöfall i Lapplandsfjällen, Jämtlandsfjällen och Härjedalsfjällen

Läs mer: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: Tony Ross

Text: Redaktionen


Folkhälsomyndigheten riktar varning till alla över 60 – gäller mobilen

2025 11 14

En explosion av skärmtid bland äldre oroar experter.

Skärmtiden bland personer över 60 ökar kraftigt och forskare menar att både positiva och negativa effekter behöver uppmärksammas, rapporterar TV4.

Mer tid framför skärmar

Flera internationella studier visar att äldre lägger allt mer tid på skärmar – inte bara framför tv:n utan även på datorer, surfplattor och smartphones.

Helena Frielingsdorf, specialistläkare vid Folkhälsomyndigheten håller med.

Hon uppger att ungefär 90 procent av äldre har tillgång till både dator och smartphone och berättar att forskningen om äldres skärmtid fortfarande är begränsad.

– Det är mycket fokus på barns och ungas skärmanvändning. Vi vet inte lika mycket om äldres totala skärmtid eller hur de själva upplever den. Vi behöver veta vad som är bra, vad som är problematiskt och vad som är specifikt för den här gruppen där mer forskning behövs, säger hon i Efter fem.

Hon uppger att det redan finns vissa riktlinjer för vuxna kring medvetna val av skärmanvändning, men att det är särskilt viktigt för äldre att undvika att skärmtiden påverkar sömnen, vilket är en av de största riskerna för denna grupp.

LÄS MER: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

Internationella studier varnar

I Storbritannien har det nationella centret för spelberoende rapporterat en stadig ström av äldre som söker hjälp – den äldsta var 72 år.

Detta speglar en växande oro för hur skärmtid inte bara påverkar unga, utan även äldre, uppger The Economist.

Ökad användning av digitala enheter bland pensionärer drivs av mer fritid och större teknikvanor.

Trenden kan dock leda till beroende och ökad risk för nätbedrägerier, särskilt på plattformar som WhatsApp.

En sydkoreansk studie visar att 15 procent av 60–69-åringar riskerar att bli beroende av sin telefon.

Forskare varnar

Emma Klasdotter Knutsson, docent och överläkare vid Lunds universitet, framhåller att skärmar kan ha både positiva och negativa effekter.

– Meningslöst scrollande underhåller inte hjärnan, men annat innehåll, som nyheter, debattartiklar, korsord och liknande kan stimulera den.

Skärmar underlättar social kontakt, men överdriven användning kan leda till sämre sömn och mer stillasittande.

Hon menar att som äldre och ensam finns det ingen som stoppar en, så då kan man behöva stoppa sig själv.

Mer forskning krävs innan konkreta riktlinjer för 60-plussare kan fastställas.

LÄS MER: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: C Banks

Text: Redaktionen