Rekordstort missnöje bland Sveriges bilister

2024 04 01

Svenska bilister uppvisar ett rekordstort missnöje.

Under början av 2024 har det inkommit rekordmånga anmälningar till Trafikverket.

Det rör sig om anmälningar från personer som har fått sina bilar skadade på grund av dåliga vägar.

Från början av året fram till den 4 mars har det inkommit 817 anmälningar, rapporterar P4 Skaraborg.

Det är ungefär lika många som för hela 2023 och hela 2022, uppger radiokanalen.

– Det är ett besvärligt läge, och i år har det varit extra mycket, verkligen, säger Felicia Danielsson, presskommunikatör på Trafikverket, till kanalen.

Vädret påverkar

Enligt Trafikverket beror problemet på snabba väderväxlingar.

Till exempel att det har kommit mycket nederbörd och snabbt växlat mellan plus och minus.

– Det här vattnet har frusit till is, expanderat och satt tryck på asfalten, och sedan så smälter den här isen. Då blir det ett hålrum under, och asfalten är då också lite försvagad, sedan kör man bilar på det här och då rasar det ner, förklarar Danielsson.

Upprop för bättre vägar

De svenska vägarnas skick har dock varit en väldigt omdebatterad fråga på senare tid.

I december 2023 startade Transportföretagen ett upprop i form av en namninsamling för att råda bot på landets dåliga vägskick, rapporterade SVT Dalarna.

– Vi vill samla den breda allmänheten för att uppmärksamma politikerna på att vägarna behöver förbättras, sade Mattias Holmqvist, pressansvarig på Transportföretagen, till kanalen.

Nato ställer nya krav

I Transportföretagens årliga analys över tillståndet på landets statliga vägar, som presenterades den 24 mars, framhölls att den så kallade underhållsskulden på det svenska vägnätet har ökat mellan 2022 och 2023.

11 procent av de statliga vägarna var i mycket dåligt skick 2023, enligt analysen.

De framhåller också att Natomedlemskapet ställer nya krav på att vi ska underhålla våra vägar.

– Sveriges Natomedlemskap har gett ytterligare ett argument till varför vi behöver satsa mer på underhållet. Vår analys visar att vårt svenska vägnät, som är byggt av generationer före oss, inte lever upp till de krav som Natomedlemskapet ställer på oss, framhåller Marcus Dahlsten, VD på Transportföretagen.

Foto: Miguel Teirlinck

Text: Redaktionen


Skräckolyckan: 50-åring började brinna på flygplats

2025 11 08

En 50-årig resenär började brinna på flygplatsen i Melbourne.

Uppgifterna om den skakande olyckan kommer på lördagen.

Qantas affärslounge på Melbournes flygplats i Australien fick evakueras på torsdagen efter att en passagerares powerbank fattat eld och gett honom brännskador, rapporterar The Independent.

Började brinna

Den 50-årige mannen väntade i loungen när enheten, som drevs av ett litiumbatteri, antändes i hans byxficka. 

Personalen dirigerade omedelbart in mannen i en dusch och skyndade ut cirka 150 passagerare ur loungen.

Passagerare som befann sig i loungen uppger att de hörde skrik och såg enheten explodera och skicka "batterisyra flygande överallt".

– De evakuerade oss eftersom röken och lukten var så stark, men jag hoppas verkligen att killen mår bra, säger en person.

Oklart skadeläge

Mannen som började brinna ska ha allvarliga brännskador på ett ben och händerna.

– När du just har bevittnat hur ett mobilbatteri börjar brinna i Qantas-loungen i Melbourne, skriver en person som bevittnade händelsen på sociala medier.

– Hoppas att mannen som fattade eld när han höll i det mår bra. Snabbt agerande av mannen som hoppade in för att hjälpa till och personalen som fick in honom i duschen och alla andra ut ur loungen.

Läs mer: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

MSB:s uppmaningar

MSB – Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – har en rad uppmaningar för hur man bör hantera litiumbatterier.

- Var uppmärksam på skador på batterier – ett skadat batteri har en större risk att börja brinna.

- Ladda på hårt underlag med avsedd och CE-märkt laddare. Ladda inte i till exempel sängen eller nära liknande, brännbara material.

Undvik hallen

MSB:s råd fortsätter.

- Byt ut elektrisk utrustning som har synliga skador, luktar bränt eller låter konstigt. Exempelvis trasiga elkontakter eller klämda sladdar.

- Undvik laddning i hallen. Hallen är oftast en utrymningsväg. Den bör inte blockeras.

Läs mer: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Foto: J. Withers

Text: Redaktionen


Flera döda – rysk helikopter har kraschat

2025 11 08

Flera personer har dött i en helikopterkrasch i Ryssland.

Olyckan ska ha inträffat i Dagestan – en rysk delrepublik i norra Kaukasien.

Fyra personer dog och tre personer skadades i helikopterkraschen som just nu utreds, rapporterar oberoende Moscow Times.

Fyra döda

Fyra personer dödades och tre andra har fått allvarliga brännskador efter att en privat helikopter kraschade i Rysslands nordkaukasiska republik Dagestan, enligt myndigheterna.

Helikoptern flög från en stad i Dagestan till en annan när den störtade nära kusten vid Kaspiska havet, enligt ett uttalande från ministeriet för nödsituationer. 

Flygplanet träffade ett obebott privat hus, vilket förstördes i den efterföljande branden.

Ka-226

Källor identifierade flygplanet som transporthelikoptern Ka-226, som drevs av Kizlyar Electromechanical Plant.

Personerna på helikoptern ska ha varit anställda på företaget.

Ryska utredare har inlett en brottsutredning gällande kraschen, misstänkta för brott mot bestämmelserna om flygsäkerhet. 

Myndigheterna undersöker tekniskt fel som en potentiell orsak, samtidigt som andra förklaringar också övervägs.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Bredare problem

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som orsakade kraschen.

Allt fler frågetecken har dock lyfts gällande flygsäkerheten i Ryssland under de senaste åren i samband med västerländska sanktioner.

“Kränker rätten”

Ryssland uppmanade flygledare som möttes i Montreal i september att häva sanktionerna mot reservdelar till flygplan och restriktioner för överflygningar med hänvisning till oro för flygsäkerheten.

– Olagliga tvångsåtgärder kränker den mänskliga rätten till fri rörlighet oavsett nationalitet och medborgarskap, framhöll ryssarna då enligt Kyiv Post.

– ICAO – International Civil Aviation Organization – är skyldigt att vidta alla praktiska åtgärder för att hindra stater från att tillämpa politiskt partiska, diskriminerande och tvångsinriktade åtgärder inom den internationella civila luftfarten.

Läs mer: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Foto: By Igor Dvurekov - commons file, CC BY-SA 3.0,

Text: Redaktionen