JUST NU: Rekordmånga kinesiska bombplan över Taiwan

2022 12 13

Kina har skickat fler bombplan än någonsin in i Taiwans luftförsvarszon.

Det uppger internationella medier på tisdagen, bland annat AP och Taipei.

Enligt Taiwan rör det sig om hela 18 bombplan med möjlig kärnvapenkapacitet, en kraftig eskalering då det är ytterst ovanligt för Kina att skicka fler än fem bombplan under en och samma dag.

Förbjöd öl från Taiwan

Markeringen sker enbart en dag efter att Kina förbjudit import av flera varor från Taiwan, bland annat öl och annat livsmedel.

Upptrappningen beskrivs även av Bangkok Post som ytterligare ett tecken på de försämrade relationerna mellan de två länderna.

"Letar anledning att attackera"

Spänningarna ökade i regionen i somras då Kina arrangerade missiluppskjutningar och andra krigsövningar i samband med att Nancy Pelosi, talman i USA:s representanthus, besökte Taiwan.

Enligt Taiwans utrikesminister Joseph Wu letar Kina efter fler anledningar att kunna attackera önationen längre fram.

– Vi är ganska säkra på att kineserna kanske vill använda ytterligare en förevändning för att utöva sina framtida attacker mot Taiwan. Så det här är ett militärt hot mot Taiwan, säger Wu enligt The Guardian.

Stängda samtalsdörrar

Utrikesministern menar att det tidigare fanns goda möjligheter för “kontakt med den kinesiska sidan” via taiwanesiska företag och universitet.

De dörrarna har dock stängts i samband med att den kinesiske presidenten Xi Jinping säkrade sin tredje mandatperiod som landets ledare.

– Det beror på att det kinesiska regeringssystemet har blivit så auktoritärt. Det är inte som förr i tiden när den vanliga akademin kunde skriva rekommendationer till centralregeringen och kunna komma i kontakt med de viktigaste beslutsfattarna och berätta för oss hur de högsta ledarna tänker och sådant där, säger Wu.

Vågar inte avvika från propaganda

Den taiwanesiska utrikesministern tillägger:

Under de här åren ser vi att den kinesiska akademin är rädd för att säga andra saker än kinesisk propaganda. Och de berättade för oss på ett väldigt uppriktigt sätt att de inte längre är anslutna till centralregeringen, eller även om de kan få kontakt med statliga byråkratier, verkar dessa byråkratier inte ha förtroendet från ledaren  längre.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 mars 2026

Kina skickar ut tusentals båtar

2026 03 14

Kina misstänks förbereda en insats.

Bakom misstankarna står flera observationer där tusentals fiskebåtar skickas ut i märkliga formationer i havet utanför Kina.

– Tusentals kinesiska fiskebåtar har samlats i geometriska formationer i Östkinesiska havet i samordnade insatser som experter tror är en del av Pekings förberedelser för en potentiell regional konflikt eller kris, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Omkring 1 200 båtar

Totalt ska det röra sig om cirka 1 200 båtar, som format två parallella linjer i havet.

Fiskebåtarna har behållit sina positioner i närmare 30 timmar, innan formationen upplöstes.

– Jag har aldrig sett en samling kinesiska fiskebåtar i sådana mängder utanför hamnen, säger Gregory Poling, chef för den amerikanska tankesmedjan Center for Strategic and International Studies, rapporterar NDTV World.

Liknande händelser har noterats tidigare, bland annat i januari i år men också i slutet av förra året.

LÄS OCKSÅ: Diktaturen böjer sig för USA

”Militär demonstration”

Manövern kallas för en ”militär demonstration” som syftar till att visa upp Kinas förmåga att samordna sina aktioner, uppger Jennifer Parker, en expert och tidigare officier i den australiensiska flottan.

– Jag har seglat runt hela världen och jag har inte sett fiskare verka så nära varandra, i den koncentrationsgraden, säger Jennifer Parker, rapporterar nyhetskanalen.

– De fiskar definitivt inte.

Kinas flotta

Kinas militära flotta är en av världens största.

Men i händelse av en konflikt eller kris i närområdet är stormakten redo att också använda sig av den gigantiska civila flottan, som utgörs av bland annat fiskebåtar, färjor och lastfartyg, uppger experter enligt nyhetskanalen.

På grunda av de ökade oroligheterna i området, främst relaterat till relationen mellan Kina och Taiwan, har Japan börjat rusta upp sin militära förmåga.

Något som Kina reagerar kraftigt på.

– Kina varnar Japan för en möjlig direktattack med anledning av att landet har påbörjat utplacering av inhemskt producerade långdistansmissiler, enligt Jiang Bin, talesperson för det kinesiska försvarsdepartementet, rapporterar Global Times.

LÄS MER: Kina hotar med direktattack

Foto: Alejandro Luengo

Text: Redaktionen


Kriget har vänt – första gången på 2,5 år

2026 03 13

Ett trendbrott har skett i Ukraina.

Kriget i Ukraina har pågått i över fyra år och fortsätter utan slut i sikte.

Inledningen av 2026 har varit förhållandevis positiv för de ukrainska styrkorna.

För första gången på två och ett halvt år tar Ukraina mer terräng än vad de förlorar till Ryssland, enligt tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Ett trendbrott”

Ryssarna förlorade tidigare i år tillgång till Elon Musks satellittjänst Starlink – och har sedan dess fått problem med kommunikationen.

Ukrainarna har dragit nytta av det och avancerar i bland annat Dnipropetrovsk, Kharkiv och Zaporizjzja.

– Det är ett trendbrott som visar på att Ukraina inte är stridsutmattade. Man är taktiskt och teknologiskt starkare just nu, säger militärexperten Johan Huovinen till Svenska Dagbladet.

“Tekniskt svaga”

På grund av den ryska Starlink-förlusten har ryssarna fått det svårare att kommunicera med sina förband.

Samtidigt har det ställt till det vad gäller den ryska drönaranvändningen.

– Det finns bilder på hur ryssarna satt upp vanliga gamla modem på lyktstolpar för att kunna koppla upp sig och flyga drönare. De ryska lösningarna är så tekniskt svaga att ukrainarna blir helt överlägsna, fortsätter Huovinen.

Läs mer: Paniken sprider sig – Ryssland stängs ner

Fortsatta attacker

Ukrainarna avancerar längs med frontlinjen – och fortsätter samtidigt med omfattande drönarattacker mot mål i Ryssland och de ockuperade territorierna.

Samtidigt får de stöd av partisaner.

– Den ukrainska partisan­gruppen Atesh rapporterade att deras agenter satte ett järnvägsreläskåp ur funktion nära Staryj Oskol i Belgorod oblast, vilket stödjer ryska operationer i riktning mot Kupjansk, rapporterar tankesmedjan ISW.

Brist på ammunition

ISW fortsätter.

– Atesh-gruppen rapporterade att attacken påverkade en brådskande ammunitionstransport till den ryska 122:a motoriserade gevärsregementet, Leningrads militärdistrikt och 27:e motoriserade gevärsbrigaden  i området, vilket tvingade de ryska enheterna att genomföra attacker med ammunitionbrist och därmed drabbas av höga förluster.

Läs mer: Franska soldater attackerade

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen