Rekord för vindkraften – Producerade mer el än kärnkraften

2022 01 18

Vindkraften slår nu nytt rekord och har till och med producerat mer än kärnkraften vid flera tillfällen.

Detta rapporterar Svenska Kraftnät ikväll.

Nytt svenskt rekord

Nu har det börjat blåsa igen och det med besked konstaterar processledare Birger Fält på Svenska Kraftnät. I fredags slog vindkraften nytt svenskt rekord och kom upp i hela 219 GWh rapporterar SVT.

Mer än kärnkraften

– Det är nytt historiskt rekord för vindel i Sverige, säger Birger Fält till SVT.

Senaste dagarna har vindkraften till och med levererat mer el till svenska folket än vad kärnkraften har och kommit upp i över 40 procent av av el i Sverige.

Mer än vattenkraften

Och vid vissa tillfällen har vindkraften även producerat mer än vattenkraften.

Samtidigt var det inte länge sedan vindsnurrorna kammade hem noll och ingenting till svenska elnäten.

Bara 1,6 procent

SVT uppger att två dagar före nyårsafton, den 29 december, stod vindkraften bara för 1,6 procent av all el.

– Det visar att vindkraften är svår att planera, men samtidigt att potentialen att producera el är stor, poängterar Birger Fält.

Allt viktigare kunna lagra

I fredags levererade vindkraften hela 9,53 GWh på en enda timme och det klockan 08 till 09 på morgonen. Svenska Kraftnät konstaterar att dessa rejäla svängningar gör att det blir allt viktigare att kunna lagra energi.

Batterier

Vindkraften har fått kritik för svängningarna men branschorganisationen Svensk Vindenergi pekar på ökade möjligheter.

– Vätgas och batterier kommer kunna lagra energi de dagar det blåser mycket, och då sparar man på vatten i kraftverksdammarna. Då finns mer energi kvar de dagar det blåser sämre, säger Tomas Hallberg på Svensk Vindenergi till SVT.

Pressa priset enligt branschen

Svensk Vindkraft släppte i dag en ny rapport av Sweco som visar att nytillkommen vindkraft 2022 till 2025 kommer att pressa årsmedelpriset på el med 8 öre per kilowattimme i södra Sverige.

Lägre än andra länder

– Vindkraften bidrar tydligt till Sveriges konkurrenskraftiga priser på el. Även om våra elpriser varit exceptionellt höga den senaste tiden så är de klart lägre än i de flesta andra länder. Det ligger i alla elkonsumenters intresse att utbyggnaden av vindkraften fortsätter att vara stark, säger Tomas Hallberg, ansvarig för tillståndsfrågor på Svensk Vindenergi.

Foto: N. Doherty


JUST NU: Har stulit 339 barn

2025 10 31

Personer som tillsammans har stulit 339 barn har identifierats.

Ukraina har identifierat ryssar som är ansvariga för att hela 339 barn har förts bort.

Nu slår landet tillbaka mot förövarna – och ska presentera bevis som inte går att prata bort, meddelar Zelenskyj.

Ansvariga har identifierats

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst SZRU har sammanställt en detaljerad lista över 339 ukrainska barn som har kidnappats av Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Men inte bara det – de har också identifierat ryska personer och institutioner som är ansvariga för kidnappningarna.

Nu slår Ukraina tillbaka mot de ryssar som är ansvariga för brotten, och kommer bland annat att införa sanktioner, meddelar president Volodymyr Zelenskyj.

Ukrainas underrättelsetjänst samlar dessutom in bevis som Ryssland kommer att få svårt att förklara bort, enligt den ukrainska presidenten.

– Utrikesunderrättelsetjänsten har en lista på 339 barn. Utöver att lokalisera dem har jag bett vår underrättelsetjänst att tillhandahålla uppgifter som är obestridliga för ryssarna, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

Bevis mot de ansvariga ryssarna kommer snart att presenteras.

– Inom en vecka eller två kommer vi att ha ett dokument som listar alla 339 barn – med adresser, namn och de institutioner som tog dem och försökte radera deras identiteter, säger Ukrainas president.

LÄS OCKSÅ: "Sverige retar Ryssland till vansinne"

Miljoner barn under rysk kontroll

Ukraina vill också att internationella sanktioner riktas mot alla personer och institutioner som nämns i rapporten.

– Det är avgörande att de ansvariga – individer och institutioner – tar konsekvenserna, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

De 339 barnen på listan är dock bara en liten del av alla de ukrainska barn som har förts bort av Ryssland sedan kriget inleddes.

Över 19 500 ukrainska barn har tvångsförflyttats eller deporterats av Ryssland, enligt tidningen, som hänvisar till uppgifter från humanitära organisationer.

Över 1,6 miljoner ukrainska barn lever också på något sätt under rysk kontroll. Många av dem lever i ockuperade områden, medan en mindre andel har deporterats till Ryssland.

Enligt rapporter utsätts de ukrainska barnen för bland annat påtvingad ”russifiering” samt militarisering och ideologisk indoktrinering.

LÄS OCKSÅ: "48 procent har förstörts" - Ukrainas nya prioritering

Text: Redaktionen


Stor förändring för alla som använder Google Chrome

2025 10 31

Snart sker en stor förändring i Google Chrome.

Chrome är världens mest använda webbläsare.

Nu meddelar Google att en stor förändring kommer att ske i Chrome under 2026.

Stor förändring i Chrome

Chrome kommer att börja blockera osäkra webbadresser under 2026, rapporterar PC för Alla.

Säkra https-anslutningar kommer att bli standard när en ny version av Chrome lanseras i oktober nästa år.

Det innebär att Chrome kommer att börja blockera okrypterade http-anslutningar, enligt tidningen.

Skälet till förändringen är att http-anslutningar som inte är krypterade kan leda till olika typer av attacker som kan skada datorn.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

Kan bli problem för vissa

Idag kommer det bara en varning för http-anslutningar som inte är krypterade, men det går fortfarande att ansluta.

Men i oktober nästa år ska Google Chrome alltså börja blockera sådana anslutningar helt och hållet.

De flesta webbsidor använder redan idag https och påverkas därför inte.

Små privata och lokala sajter riskerar dock att få problem, enligt tidningen.

Förändringen kommer emellertid att införas gradvis.

Chrome överlägset populärast

Google Chrome är den överlägset mest använda webbläsaren i världen.

Drygt 71,8 procent av världens befolkning använder Chrome, enligt Statcounter.

Näst populärast är Safari med 13,8 procent av användarna, följt av Edge (4,6 procent) och Firefox (2,1 procent).

Chrome är alltså den mest använda webbläsaren i världen med god marginal.

Annan fördelning i Sverige

I Sverige ser fördelningen dock lite annorlunda ut, även om Chrome är den mest populära webbläsaren även här – men inte med lika stor marginal.

52,8 procent av svenskarna använder Chrome, medan 28,3 procent använder Safari.

7,7 procent av svenska folket använder Edge. 4,2 procent använder Samsung Internet, 3,7 procent Firefox och 1,4 procent Opera.

LÄS OCKSÅ: Oväntat ”bankmeddelande” skickas ut till svenskarna

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen