Regionanställda kör Tesla – får hård kritik: “Har inget med Musk att göra”

2025 03 23

Region Halland tillåter sina anställda att köra bilar från Tesla – något man nu kritiseras hårt för.

Många svenska företag och organisationer har sagt nej till att låta sina anställda leasa Teslabilar.

Men inte Region Halland.

Nu får man svidande kritik av Jonas Strand (S), regionpolitiker i Halland.

– Med tanke på den pågående konflikten, där Tesla vägrar teckna kollektivavtal, så kan jag tycka att Region Halland borde säga nej till bilarna. Här tycker jag att man kan – och ska – ta ställning, säger Strand till Hallands Nyheter.

Strejkar i hela Sverige

Strand hänvisar till regionens uppförandekod, som gör gällande att kollektiva förhandlingar ska respekteras.

Sedan oktober 2023 strejkar det svenska fackförbundet IF Metall på Teslas svenska serviceställen och verkstäder, enligt förbundets webbplats.

Anledningen är att Tesla hittills har vägrat teckna ett kollektivavtal med förbundets medlemmar.

Backade med 42 procent

Tesla genomgår just nu en riktigt tuff period – både vad gäller bilförsäljning och aktiens värde på börsen.

På kort tid har bolaget förlorat över 800 miljarder dollar i börsvärde.

Bara i Sverige har elbilstillverkarens försäljning backat med 42 procent sedan bolagets vd Elon Musk tog över som chef över det nyinstiftade amerikanska departementet för regeringseffektivitet (Doge).

“Har inget med Elon Musk att göra”

Att den kontroversielle techmiljardären stått för kraftiga nedskärningar över hela USA är dock av mindre intresse i just det här fallet.

Det menar Jonas Strand (S).

– Det här har ingenting med Elon Musk att göra. Sen kan jag personligen ha åsikter om honom, men det här handlar bara om kollektivavtalet och den strid som råder där, säger Strand till lokaltidningen.

“Inga direkta affärer”

Mikaela Waltersson (M) är regionstyrelsens ordförande i Halland. 

I en kommentar till HN uppger hon att regionen “inte har några direkta affärer” med Tesla, utan att det handlar om “enskilda anställda” som kör bilar från tillverkaren.

"Behöver en ny vd"

Tidigare under veckan basunerade Ross Gerber – en av Teslas tidigaste investerare – ut att han fått nog av Musk.

– Jag tror att Tesla behöver en ny vd och jag bestämde mig idag för att börja säga det, sade Gerber till Sky News.

Foto: M. Csizmadia samt M. Pesce

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU:s vändning - ny chans för bensin- och dieselbilar

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass - hela listan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen