JUST NU: Regeringens krav på ukrainska flyktingarna

2022 04 07

– Alla som kan arbeta ska arbeta, vi har höga förväntningar på dem som kommer.

Så säger migrations- och integrationsminister Anders Ygeman (S) på en presskonferens på torsdagsförmiddagen.

Egen försörjning

Ministern låter meddela att två regeringsuppdrag kommer att presenteras för Migrationsverket och Arbetsförmedlingen, rapporterar Aftonbladet.

Budskapet är att alla ukrainare som anländer till Sverige från kriget ska försörja sig själva om möjligheten finns.

“Ordning och reda”

Bakomliggande orsaker är att man vill ha ett kontrollerat flyktingmottagande till skillnad från det som ägde rum hösten 2015. Anders Ygeman säger också att mottagandet måste fördelas jämnt i både Sverige och EU.

– Ordning och reda är en förutsättning för ett ordnat mottagande, säger Anders Ygeman.

Riktad information

I uppdraget från regeringen ska Migrationsverket i samarbete Arbetsmarknaden förse ukrainarna med riktad information, uppges det på presskonferensen enligt TV4 Nyheterna.

Både om Sverige som samhälle, arbetsmarknaden och om betydelsen att stå för sin egen inkomst.

Många jobb att söka

Enligt arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S) finns det gynnsamma möjligheter för de ukrainska flyktingar som behöver skydd att komma in i arbete snabbt.

– Många har redan sagt från start att de vill jobba. Många arbetsgivare har visat stort intresse för att anställa personer från Ukraina, säger hon.

Ett års uppehållstillstånd

När flyende från Ukraina nu anländer till Sverige ska de alltså skrivas in på arbetsförmedlingen som arbetssökande, meddelar regeringen. Villkoret gäller för personer över 18 år. 

För närvarande tilldelar Migrationsverket ukrainska flyktingar uppehållstillstånd på ett år i Sverige.

Två snabba förändringar

Det är andra gången på kort tid som regeringen agerar i flyktingfrågan gällande Ukraina.

För två dagar sedan meddelades att man flyttar bak datumet i massflyktsdirektivet till hösten 2021 för att garantera ukrainare som flytt redan vid Rysslands upprustning skydd i Sverige.

Nästan 30 000 flyktingar

Totalt har det hittills flytt 27 954 människor till Sverige från Ukraina, meddelade Migrationsverket i veckan. Trots den höga siffran har takten på flyktingströmmen stannat av den senaste tiden.

– Vi har sett att det kommer färre människor den senaste veckan, men det är för tidigt att säga att det är en trend, sade Guna Graufelds, presschef på Migrationsverket, till Svenska Dagbladet i tisdags.

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen