JUST NU: Regeringen vill utvisa fler med tvångsmedel

2022 06 23

Regeringen vill underlätta för polisen att utvisa människor som befinner sig illegalt i Sverige.

Flera nya tvångsmedel ska utredas.

Viktigast av allt är åtgärder som kan hjälpa att fastställa en persons identitet, rapporterar SR Ekot.

Därför går regeringen fram med nya tvångsåtgärder.

Polisen ska bland annat kunna söka igenom mobiltelefoner och genomföra medicinska tester.

Öka återvändandet

– Jag tror att möjligheten att genomsöka mobiltelefoner för att säkerhetsställa identiteten är en viktig åtgärd, både för att öka rättssäkerheten i asylsystemet och för att öka återvändandet, säger migrationsminister Anders Ygeman (S) till SR.

Regeringens mål är att öka återvändandet med 50 procent jämfört med 2021, från 6 000 till 9 000 personer.

Testa sig för covid-19

Regeringen vill även utreda om det går att tvinga människor, som befinner sig i Sverige, att testa sig för smittsamma sjukdomar, till exempel covid-19.

Under pandemin har flera länder vägrat ta emot medborgare på grund av risken för smittspridning. Den kroppsliga integriteten är skyddad i grundlagen. Personer som har utvisats från Sverige har kunnat vägra att testa sig för covid-19.

Inrikes- och justitieminister Morgan Johansson (S) vill inte gå in på detaljer. 

– Jag vill inte föregripa utredaren gällande detaljerna. Det finns andra länder där det här är möjligt, till exempel i Danmark. Där har det visat sig att själva möjligheten att utföra tvångstestning resulterar i att de flesta går med på att testa sig ändå.

Språkkrav

Regeringen har även lagt fram ett förslag om ett språkkrav för att få permanent uppehållstillstånd i Sverige. En utredning ska lämna  förslag på vilka krav på svenska och samhällskunskap som ska gälla för att permanent uppehållstillstånd ska kunna beviljas.

– Det är viktigt med kunskaper i svenska och om grundläggande förhållanden i det svenska samhället för att fler ska kunna arbeta och delta i det svenska samhället, säger Anders Ygeman i ett pressmeddelande.

Flera punkter

Regeringens förslag innehåller bland annat följande punkter:

  • Föreslå hur språk- och samhällskunskapskrav för permanent uppehållstillstånd ska utformas och kontrolleras på ett sätt som är ändamålsenligt, rättssäkert och effektivt.
  • Föreslå vilka undantag som ska kunna göras från kraven.
  • Lämna nödvändiga författningsförslag.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


USA varnar för jätteattack – ”kan förändra allt”

2025 02 14

Israel planerar en storskalig attack mot iranska kärnanläggningar.

Det framgår av amerikanska underrättelseuppgifter som The Washington Post har tagit del av.

– USA:s underrättelsetjänst varnar för att Israel sannolikt kommer att inleda en förebyggande attack mot Irans kärnenergiprogram i mitten av året, rapporterar tidningen.

Enligt underrättelserapporten vill Israel försena det iranska arbetet med landets kärntekniska program. En israelisk attack mot anläggningarna bedöms kunna försena utvecklingen av programmet med flera veckor eller månader.  

Israel har länge anklagat Iran för att hemlighet försöka ta fram kärnvapen.  

”Kan förändra hela Mellanöstern”

Den amerikanska underrättelsetjänsten varnar för att en israelisk attack mot kärnanläggningarna kan eskalera spänningen i Mellanöstern och leda till en större konflikt.

Säkerhetsanalytikern Alireza Taghavinia, som är baserad i Irans huvudstad Teheran, delar oron. Han tror att ett israeliskt anfall skulle kunna leda till ett storkrig som involverar USA och flera länder i Mellanöstern.

– En israelisk attack skulle kunna förändra Mellanöstern för alltid, säger han till Newsweek.

Rouzbeh Parsi, programchef för Mellanöstern och Nordafrika-programmet vid Utrikespolitiska institutet, gör en liknande bedömning.  

– Jag har svårt att se att iranierna kan låtsas som ingenting, har han sagt till Yle.

– Dels för att kärnteknikprogrammet är en sådan statussak och för att det kostat så mycket pengar. Skulle israelerna lyckas förstöra någonting substantiellt, så skulle det inte kunna gå förbi inrikespolitiskt i Iran och då kommer de behöva hitta något de kan attackera.

Vita huset kommenterar

Brian Hughes, talesman för Vita husets nationella säkerhetsråd, har kommenterat underrättelseuppgifterna.

– President Trump kommer inte tillåta att Iran skaffar kärnvapen, säger han till Washington Post.

Hughes vill dock inte kommentera detaljerna i underrättelserapporten.

– Även om han (Trump) föredrar förhandlingar och en fredlig lösning på USA:s långvariga problem med den iranska regimen, kommer han inte vänta hur länge som helst om Iran inte är villigt att förhandla. Det måste ske snart, säger talesmannen om eventuella samtal mellan USA och Iran.

President Trump har tidigare framhållit att han skulle föredra att ingå ett avtal med Iran för att förhindra att diktaturen skaffar kärnvapen. Presidenten har också sagt att han tror att Iran föredrar ett avtal framför en väpnad konflikt.

Foto: Pixabay

Text: Redaktionen


Åkeri går i konkurs efter 66 år

2025 02 13

Åkeriet Ivan Sundgrens Åkeri går i konkurs.

Konkursansökningarna fortsätter att välla in.

Transportbranschen har precis som många andra lidit av höga kostnader och många åkerier har gått i graven.

På onsdagen kommer besked om att Ivan Sundgrens Åkeri - som har funnits i 66 år och med säte i Söderhamns kommun - går i konkurs.

Efter 66 år

Åkeriet bekräftar konkursen på sociala medier.

– Det är med sorg i hjärtat vi skriver detta sista inlägg eftersom vi själva beslutade att sätta oss i konkurs. Vi fick trots allt vara med i 66 år, framhåller Ivan Sundgrens Åkeri.

– Anledningen till konkursen är bristande lönsamhet på grund av alldeles för dåliga fraktpriser. Alla kostnader har ökat lavinartat det senaste åren och flertalet av våra kunder har tyvärr inte följt den prisökningen.

Priserna stigit

Åkeriet fortsätter.

– Alla som är insatta i flisbranschen vet hur mycket priserna på både chassier och påbyggnationer har gått upp. Och tyvärr så speglar inte prishöjningarna kvaliteten som tyvärr blivit mycket sämre de sista åren. 

– Vi vill rikta ett stort tack till alla er som jobbat hos oss under alla år och alla er som stöttat oss under vårt 66 åriga företagande. 

Utmaningarna inte borta

De ekonomiska utmaningarna hänger kvar på många sätt Riksbankens räntesänkningar till trots.

Sverige befinner sig alltjämt i en lågkonjunktur där många branscher har svårt att få fart på saker.

På onsdagen kommer även besvärande siffror från USA - där inflationen fortfarande är ett stort problem.

Över förväntningarna

Konsumentprisindex steg med 0,5 procent under månaden, vilket innebär att den årliga inflationstakten uppgick till 3 procent, över Dow Jones estimat på 2,9.

Kärn-KPI, exklusive livsmedels- och energipriser, var också högre än prognostiserat, rapporterar CNBC.

Det innebär att amerikanerna lär få fortsätta vänta på nya räntesänkningar.

Inflationstakten på andra sidan Atlanten tycks ha fastnat kring 3 procent och ett av de största problemen är boendekostnaderna - som utgör en stor del i de höga inflationsmätningarna.

Foto: R. Hanas

Text: Redaktionen