Regeringens vändning om Israel – ”Väcker många frågor”

2024 01 19

Israels svar på terrorgruppen Hamas massaker av civila israeler har varit hårt.

Den israeliska militären har inlett en markoffensiv och landets flygvapen har under flera månader bombat mål i Gazaremsan.

Enligt det Hamaskontrollerade hälsoministeriet i Gaza har uppemot 24 000 personer dödats.

Många av dem uppges vara civila.

En studie av israeliska sociologiprofessor Yagil Levy, som publicerats i den israeliska tidningen Haretz, har kommit fram till att omkring 60 procent av offren är civila.

En större procentandel jämfört med andra konflikter under 1900- och 2000-talet.

Försvarat Israel

Sveriges utrikesminister Tobias Billström har vid flera tillfällen försvarat Israels rätt att försvara sig själva.

– Israel har rätt att försvara sig och svaret har varit proportionerligt, sa han i oktober.

Han tillade snabbt:

– Vi har sagt från den svenska regeringens sida att Israel har rätt att försvara sig, men Israel måste också precis som alla andra parter ta in det faktum att man bör i görligaste mån försöka rädda civila liv.

Skärper tonen mot Israel

På fredagen intervjuas utrikesministern i SR Ekots lördagsintervju.

När Tobias Billström får frågor om Israel tyder ministerns svar på ett förändrat förhållningssätt till Israels krigsföring i Gaza.

Utrikesministern uppger att den svenska regeringen och andra stater ställer sig frågande till om den humanitära rätten har efterlevts.

Billström hänvisar till att ett ”förfärande antal” civila har dödats, inklusive många kvinnor och barn. Han pekar även på omfattande skador på civil egendom i Gaza.

– Det reser frågor som både vi och andra stater har börjat ställa om den humanitära rätten har efterlevts i det här avseendet, säger Billström till Ekot.

Utrikesministern betonar samtidigt att Sverige står på Israels sida när det gäller statens Israel rätt att existera.

– Det är ingen tveka om det. Angreppet mot Israel var det största massmordet på judar sedan Förintelsen. Med det sagt så måste vi i nästa andetag också säga att den här utvecklingen av krigsföringen reser frågor som kräver svar.

Kritiserar Netanyahu

Billström kritiserar även Israels premiärminister Benjamin Netanyahus uttalande om att han motsätter sig en framtida palestinsk stat vid sidan om Israel.

– Tvåstatslösningen är den enda möjliga och långsiktiga lösning på den här konflikten. Att avfärda det med en axelryckning finns inte på bordet. Det är inte bara en fråga om vad Israel tycker. Det handlar om vad världssamfundet tycker, säger utrikesministern. 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 jul 26

Ryska stridsflygplan utplånade

2026 07 01

Ryska stridflyg har krossats.

Ukraina bekräftar att ryska stridsflygplan har träffats i en drönarattack mot en stor flygbas på det ockuperade Krym.

Där ska hangarer träffats som en del av den pågående 40-dagars kampanjen mot Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Drönarattack mot Saky-basen

Ukrainas säkerhetstjänst (SBU) uppger att man slagit till mot en rysk flygbas på Krym med drönare och träffat flera flyghallar där ryska stridsflygplan förvaras.

– Som en del av den 40-dagars kampanjen mot Ryssland godkänd av president Volodymyr Zelenskyj genomförde SBU en framgångsrik attack mot Saky-flygbasen på det ockuperade Krym, uppger SBU i ett uttalande.

Enligt uppgifter träffades flyghallar vid basen minst fem gånger av drönare.

LÄS MER: Ryssland stänger gränsövergångar

Skador på Su-30 och Su-30SM

Enligt preliminära uppgifter ska två garage ha innehållit ryska stridsflygplan av typen Su-30 och Su-30SM vid tidpunkten för attacken.

En brand bröt senare ut i en av flyghallarna.

SBU uppskattar att varje flygplan är värt mellan 30 och 50 miljoner dollar.

Attacken har åter väckt frågor om hur ryska flygbaser skyddas, eftersom många moderna försvarsmakter använder förstärkta skydd, så kallade hardened aircraft shelters.

Enligt uppgifterna förlitar sig Ryssland i högre grad på öppna uppställningsplatser och enklare hangarer.

– Inga hangarer eller skyddsrum kommer att skydda fienden – SBU kommer att nå dem överallt, säger den ukrainska militären.

Del av större kampanj

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har godkänt en 40-dagars kampanj för att öka trycket mot Ryssland.

– Jag godkände en 40 dagar lång påverkansoperation för säkerhetstjänsten mot angriparstaten, i syfte att tvinga den att avsluta kriget, bekräftar Zelenskyj.

Operationen beskrivs som en del av en bredare strategi med långdistansattacker mot ryska militära och ekonomiska mål.

LÄS MER: Ryska folket kokar – missnöjet större än någonsin

Foto: Artem-Katranzhi  CC BY-SA 2.0

Text: Redaktionen


1 jul 2026

Förändring i alla ICA-butiker – kräver kort

2026 07 01

Alla ICA-butiker i landet inför en förändring när det kommer till betalning.

En ny funktion ska göra det lättare för kunder att få igenom sina köp.

Till detta kräver matjätten dock att kunder har ett fysiskt bankkort till hands.

Införs i hela landet

Från och med idag gäller en ny funktion i alla ICA-butiker och Apotek Hjärtat.

Nu ska det bli möjligt att genomföra kortköp även vid tillfälliga störningar i datakommunikationen.

Syftet är att stärka betalningssystemets robusthet vid kris eller avbrott.

– Att kunder har möjlighet att betala för mat och andra nödvändiga varor även vid störningar är en viktig beredskapsfråga, säger Gunnar Olsson, vd på Ica Banken.

LÄS MER: Ägare av motorfordon varnas – flera anmälningar

Krav från Riksbanken

Den nya lösningen är inte något som Ica själva har hittat på, utan bygger på riktlinjer och krav kopplade till Sveriges betalningsberedskap.

Riksbanken har under lång tid tryckt på att samhället måste kunna genomföra betalningar även vid kriser, störningar eller i värsta fall krigssituationer.

Därför har man drivit på utvecklingen av så kallade offlinebetalningar i fysisk handel.

Tanken är att köp av viktiga varor som mat, mediciner och drivmedel ska fungera även när uppkopplingen ligger nere.

Fungerar offline

För att den nya betallösningen ska fungera innebär det kunder betalar med fysiskt kort med chip och PIN-kod, om internetuppkopplingen i kassan inte fungerar.

Trots att mobilbetalningar blivit allt vanligare finns en viktig begränsning i den nya lösningen.

Mobila plånböcker omfattas ännu inte, vilket innebär att telefonen inte kommer fungera som betalmedel vid störningar.

– Vi ser en utveckling där allt fler kunder betalar med mobilen till vardags. Därför är det viktigt att komma ihåg att tekniken som möjliggör offlinebetalningar kräver fysiskt kort och PIN-kod. Vår rekommendation är att ha dessa tillgängliga som en del av sin vardagsberedskap, säger Gunnar Olsson.

För kunderna krävs ingen föranmälan eller registrering, det viktigaste är att ha ett fungerande bankkort och kod tillgängligt även om mobilen normalt används vid betalning.

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen