VAL 2022: Regeringen tvekar om Ukrainas vädjan

2022 09 08

Sverige kommer på ett eller annat sätt att fortsätta stödja Ukraina militärt.

Idag fattade regeringen beslut om att ge Försvarsmakten och Försvarets materielverk i uppdrag att undersöka exakt hur det svenska militära stödet ska ut, rapporterar SVT.

Enligt försvarsminister Peter Hultqvist (S) lär ett sådant stöd behöva ske under överskådlig framtid.

Högst på önskelistan

Vad Ukraina själva allra helst vill ha från Sverige är det oerhört eftertraktade artillerisystemet Archer.

Det skulle också kunna ingå i det förslag som Försvaret lämnar till regeringen, som ska in redan 25 oktober.

Tvekar: "Påverkar svenska försvarsförmågan"

Men Peter Hultqvist är tveksam till om han vill dela med sig av det åtråvärda artillerisystemet.

– Vi har bara 24 gripbara Archer i den svenska Försvarsmakten idag. Det är en väldigt liten nivå, och om vi skickar Archer till Ukraina så har det också en direkt påverkan på den svenska försvarsförmågan, så just det beslutet är inte enkelt, säger han enligt tv-kanalen.

M och KD kräver leverans

Till skillnad från Socialdemokraterna kräver Moderaterna och Kristdemokraterna att Ukraina förstärks med just Archer.

Partierna har även flaggat för att så kan ske om Ulf Kristerssons (M) regeringsunderlag vinner valet och att artillerisystemet kan vara en “game-changer” för Ukraina att slå tillbaka mot Putins Ryssland.

Kritiserar oppositionen

Hultqvist betonar dock att Sveriges eget försvar skulle lida av en sådan leverans. 

Han trycker även på att det är ett väldigt avancerat system och kritiserar att oppositionen försöker skapa en politisk strid i ämnet.

– Jag tycker inte att man ska göra stödet till Ukraina med enskilda vapensystem till en valfråga, säger försvarsministern.

"Det bästa Sverige kan göra"

Att artillerisystem Archer står högst upp på Ukrainas önskelista gjordes klart i samband med att landets utrikesminister Dmytro Kuleba besökte Sverige i slutet av augusti.

– Det bästa Sverige kan göra för vårt försvar den närmaste tiden är att ge oss det berömda, självgående artillerisystemet Archer, sade han på pressträff vid besöket.

Fakta Archer

  • Archer är ett modernt svenskt artillerisystem som tillverkas av BAE Systems Bofors AB. 
  • Det är en utvecklad variant av artilleripjäsen Haubits 77B. Jämfört med sin föregångare har Archer ett två meter längre eldrör.
  • Pjäsens överlavett har monterats på en tung terrängvagn. En uttalad fördel med systemet är att det går snabbt att omgruppera, det vill säga att det går snabbt att stanna, skjuta och sedan åka vidare. 

Totallängd: 14,3 meter

Vikt: 35 ton

Motoreffekt: 340hk

Maxhastighet: 65 km/h

Aktionsradie: 500 km

Eldrör: 155 mm/L52

Maximal skottvidd: 30 - 50 km

Eldhastighet: 8-9 skott/minut

Magasin: 21 granater

Bemanning: Vagnschef, förare och en till två operatörer

Källa: Försvarsmakten

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:en – gäller hela nästa vecka

2025 11 22

Svenskarna varnas för sms inför Black Week.

Nästa vecka drar Black Week igång och många svenskar gör sig redo för att fynda.

Även bedragare gör sig redo för att försöka lura folk på pengar – och risken bedöms vara särskilt hög under nästa vecka.

Säkerhetskollen går nu därför ut med en varning om att det finns en stor risk för falska sms under Black Week-veckan.

Gäller nästa vecka

Black Week drar igång på måndagen och svenskarna väntas ge sig ut i affärerna och fynda även på nätet.

Risken för falska sms och nätfiskemejl är förhöjd.

– Bedragare skickar meddelanden som ser ut att komma från de stora postföretagen, varnar Säkerhetskollen.

– Meddelandena påstår att det har uppstått problem med leveransen av beställda paket.

Många väntar

Som bekant är det fler svenskar än vanligt som väntar på paket under Black Week.

Bedragarna skickar därför meddelanden där det står att ett paket har fastnat i hanteringen och att mottagaren måste bekräfta sin adress eller betala en serviceavgift.

Så här kan ett sådant meddelande lyda:

– Vi kan inte slutföra din beställning. Vänligen bekräfta din leveransadress, annars kommer beställningen att returneras.

Meddelandena kan bland annat se ut att komma från Postnord och DHL – och den som får sådana sms bör undvika att svara, radera sms:et eller anmäla det.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Så många tänker handla

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige. 

Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week.

 I snitt uppger de som ska shoppa att de kommer lägga cirka 3 500 kronor. 

Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.

“Sånt vi inte behöver”

Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

Läs mer: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


Ockuperade Krym attackerat – mängder av explosioner

2025 11 22

Ukrainska drönare har slagit till mot Krym.

Attacken har genomförts under natten till lördagen.

Samtidigt som Zelenskyj funderar på om han ska acceptera USA:s fredsförslag eller inte fortsätter ukrainska drönare att slå till mot territorium som de ryska styrkorna har ockuperat.

Mängder av explosioner har noterats på Krym under natten, rapporterar Ukrainska Pravda.

Under attack

Drönare genomförde en storskalig attack mot det ockuperade Krym under natten.

Explosioner har inträffat i Simferopol, Hvardiiske, Krasnoperekopsk och Armiansk. 

Tidiga rapporter tyder på att kritisk energiinfrastruktur har träffats.

– Lokala invånare uppgav att de första explosionerna inträffade runt klockan 00:45 i Simferopol. Vittnen rapporterade smällar från riktningen av kraftvärmeverket, varefter en ambulans anlände till platsen runt klockan 00:50, uppger den ukrainska tidningen.

Minst tio i Hvardiiske

Bara i Hvardiiske har minst tio explosioner skett.

Ett av de sannolika målen för attacken var 220 kV-transformatorstationen i Krasnoperekopsk – som förser stora delar av Krym med elektricitet.

Även skottlossning ska ha hörts på halvön.

Läs mer: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Nya osäkerheter

Den nya amerikanska 28-punktsplanen har lett till oro i Europa och Ukraina om att det krigshärjade landet kommer att tvingas acceptera betydande eftergifter.

Samtidigt kommer uppgifter om att ryssarna inte är helt nöjda med planen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“För framtida avtal”

ISW förklarar.

– Den ryska oppositionstidningen Verstka rapporterade den 21 november att diplomatiska källor och källor nära Kreml uppgav att bestämmelserna i den 28-punkts fredsplanen borde ses mer som en grund för ett framtida avtal och inte som ett avtal som Putin formellt skulle skriva under, uppger ISW.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen