Regeringen svarar på kravet om pristak på mat

2023 03 08

Tidigare idag krävde Vänsterpartiet att regeringen ska införa ett pristak på livsmedel.

Nu kommer regeringens svar.

Och de dömer ut förslaget – fullständigt.

– Att sätta ett pristak och kanske reglera det i lag är en riktigt dålig idé som inte kommer fungera i Sverige och som inte fungerat på andra ställen, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) till Sveriges Radio Ekot.

– Politiker ska inte, och kan inte, bestämma priset på mat, säger hon också när SVT talar med henne under onsdagseftermiddagen.

"Blir tuffare för hushållen"

Enligt finansministern är det istället regeringens uppgift att bekämpa inflationen.

Hon menar att regeringen stöttar de hushåll som har det tuffast genom att fortsätta driva en återhållsam budget.

– Att bekämpa inflationen är A och O för om priserna fortsätter öka, då kommer det bli ännu tuffare för hushållen i framtiden, säger Elisabeth Svantesson.

Ekonomer oeniga

Finansministern får medhåll av flera nationalekonomer Ekot talat med.

– På sikt har prisregleringar inga positiva effekter på inflationstakten. Den kan möjligtvis under kort sikt maskera inflationstrycket, säger Lars Jonung, professor emeritus vid Lunds universitet.

Andra ekonomer menar dock att regeringen skulle kunna göra mer för att stötta hushållen utan att det får mer än en marginell effekt på inflationen.

Detta enligt en ny studie av Konjunkturinstitutet.

– KI:s rapport visar att ganska stora finanspolitiska åtgärder skulle ha försumbara effekter på inflationen, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank, till Svenska Dagbladet.

Ett förslag som nämns är sänkt inkomstskatt men mer pengar till Sveriges kommuner och regioner.

Skenade till nya rekordpriser

Matpriserna skenade till nya priser i februari. I genomsnitt var ökningen 2,5 procent – störst sedan Matkollen började sina mätningar 2015.

– Regeringen kan inte bara stå bredvid och be oss konsumenter jämföra priser, säger Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar till SVT.

Modellen som Vänsterpartiet efterfrågar är en sådan som i Frankrike, där regeringen har fryst matpriserna under en tremånadersperiod till lägsta möjliga pris.

Uppmanade hushållen

Häromveckan uppmanade riksbankschefen Erik Thedéen hushållen att inte acceptera de dyraste priserna i livsmedelsbutikerna för att bromsa inflationen.

– Då får vi ju en process i till exempel livsmedelshandeln som kommer dämpa de där smör- eller semmelpriserna, sade han till SvD.

Oppositionen har dock, utöver Vänsterpartiets förslag idag, vädjat till regeringen att agera.

– Det här är på allvar. Människor riskerar förlora sina jobb, hamna hos Kronofogden för att de inte kan betala sina räkningar, eller i värsta fall inte ens ha råd att sätta mat på bordet, framhöll tidigare finansminister Mikael Damberg (S) på Facebook nyligen.

LÄS MER: Kräver att Ica och Coop kallas till regeringen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp M. Lin Kim

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 är tillbaka i Sverige – nya symptom

2025 09 11

Smittspridningen av covid-19 sjönk under våren till låga nivåer.

Nu är den fruktade virussjukdomen tillbaka.

Det bekräftar Folkhälsomyndigheten i ett uttalande.

– Nu finns tecken på stigande smittspridning, med en ökande trend av bekräftade fall nationellt och i flera regioner, framhåller myndigheten och tillägger:

– En ökande smittspridning av covid-19 ses i flera länder i Europa som i likhet med Sverige hade låg spridning under våren. Det är förväntat att smittspridningen av covid-19, och andra luftvägsvirus, ökar när människor samlas mer inomhus igen efter sommaren.

"Tvätta händerna"

Under vecka 35 bekräftades 402 fall av covid-19 i Sverige. Det är 76 procent fler jämfört med den föregående veckan. Dessutom är 65 procent av alla bekräftade fall från personer över 65 år.

I sammanhanget ska det tilläggas att betydligt färre personer idag testar sig jämfört med under pandemin.

Folkhälsomyndigheten understryker dock att antalet som läggs in för intensivvård eller avlider med covid-19 är på fortsatt låga nivåer, även om den senare gruppen har ökat med 87,5 procent.

– För att minska risken att bli smittad och att smitta andra är det viktigt att tvätta händerna noga, hosta och nysa i armvecket eller i en pappersnäsduk, samt att stanna hemma om du är sjuk, framhålls samtidigt.

Ändrade symptom

Klara Sondén, biträdande statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, bekräftar ökningen.

Hon framhåller dessutom att symptomen har förändrats och att det är svårare att skilja covid-19 från en vanlig förkylning.

Nu för tiden, 2025, så ser vi inte längre att man tappar luktsinnet eller att man har feber i åtta dagar och den typen av bild som många hade när de hade sin kanske allra första covidepisod, säger Klara Sondén till Aftonbladet.

“Blir inte av med det”

Sondén menar även att siffrorna i nuläget inte är skäl för någon större oro.

– Vi vet ju att covid kommer finnas i samhället. Det är ingenting vi kommer att bli av med helt och hållet.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för hushåll med fjärrvärme

Fakta: Här har covid-19 ökat

- Dalarna

- Gävleborg

- Halland

- Norrbotten

- Stockholm

- Västmanland

Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


Ryska attackflyg ska förstöras – historiskt besked för Ukraina

2025 09 11

Storbritannien ger grönt ljus för ett historiskt avtal med Ukraina.

Natojätten kommer att inleda massproduktion av avancerade avlyssningsdrönare för att hjälpa det krigsdrabbade landet att slå tillbaka mot ryska luftattacker och förstöra det som har blivit diktaturens främsta attackmetod mot Ukraina i kriget.

Det är första gången någonsin som ett sådant initiativ sker, efter att London och Kyiv tecknat ett nytt teknikdelningsavtal tidigare i år, rapporterar Sky News.

Den brittiska premiärministern Keir Starmer kallar det gemensamma projektet för “en milstolpe”.

– Denna överenskommelse är den första i sitt slag och ger den brittiska industrin oöverträffad tillgång till den senaste utrustningsdesignen, stöder Ukraina i dess kamp för att försvara sig mot Putins olagliga invasion och visar hur försvar kan vara en motor för tillväxt när vi genomför vår plan för förändring, fyller försvarsminister John Healey i, enligt tv-kanalen.

Orsakar död och förstörelse

Idag utgörs Rysslands attacker till största del av just obemannade flygfarkoster som har orsakat död, förstörelse och stort lidande i Ukraina.

Enligt det brittiska försvarsdepartement är de nya högteknologiska drönarna mycket effektiva “för att förstöra de enkelriktade attackflyg som Moskva fortsätter att avfyra mot ukrainska städer”, det vill säga de obemannade flygande farkoster som avfyras mot Ukraina.

– Försvarsdepartementet har sagt att de nya drönarna redan har visat sig effektiva mot de iranska shahed-drönare som används av Ryssland, och är mycket billigare att producera än traditionella luftförsvarsrobotar, erfar Sky News.

LÄS OCKSÅ: Julija Navalnaja varnar för sanktion mot Ryssland: Inför den inte

Ska ge mer information

Under dagen väntas Storbritannien ge mer information om hur avtalet ska se ut. 

Beskedet kommer blott dagen efter att Ryssland kränkt Polens luftrum med ett större antal drönare varav flera sköts ned av polska militärflyg.

– Det är det närmaste vi har varit en öppen konflikt sedan andra världskriget, säger Polens premiärminister Donald Tusk, men tillade samtidigt att det inte finns någon anledning att tro att “vi är på randen till krig”.

Polen åberopade igår Natos artikel 4 som innebär att alliansens medlemsländer ska samråda om det eventuella hotet.

Foto: No 10 resp sociala medier

Text: Redaktionen