JUST NU: Regeringen presenterar stödpaket till Turkiet och Syrien

2023 02 06

Sverige kommer med omedelbar verkan att bidra med sju miljoner kronor i stöd för humanitära insatser i Turkiet och Syrien efter måndagens kraftiga jordskalv.

Det bekräftar Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar, Johan Forssell (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, och Charlotte Petri Gornitzka, generaldirektör för Myndigheten för samhällsskydd, på en pressträff.

Pengarna kommer att gå till den Internationella Rödakorsetfederationen.

 Fem miljoner kronor kommer sedan att fördelas till Turkiet och två miljoner till Syrien.

– Det här är pengar som går åt att dra fram människor ur rasmassan och till förnödenheter, säger Johan Forssell (M) enligt Aftonbladet.

Utöver det ekonomiska stödet kommer Sverige att bidra med hjälp i form av tält och nödboende till personer i nöd.

Svensk hjälppersonal kommer även att skickas till Turkiet och Syrien.

- I detta nu kämpar människor för sina liv i rasmassorna.  Det handlar inte bara om att vara först på plats, utan även att kunna vara uthållig i stödet. I de delarna är Sverige duktiga och kommer att kunna bidra, säger Carl-Oskar Bohlin (M), enligt SVT Nyheter.

Ytterligare stöd

Bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell meddelar att regeringen planerar att bidra med ytterligare stöd till de drabbade länderna.

– Så fort vi har en tydligare bild av vad Turkiet och Syrien behöver så står vi redo att fatta beslut om ytterligare stöd, säger han enligt SVT.

Tusentals döda

Måndagens jordskalv i södra Turkiet uppmätte magnituden 7,8.

Skalvet inträffade norr om den turkiska staden Gaziantep. En stad som ligger nära gränsen mot Syrien.

Dödsiffran i de drabbade regionerna fortsätter att stiga.

Hittills har 2 300 människor bekräftats döda, rapporterar AP.

Turkiska myndigheter uppger att 1 500 människor bekräftats döda och ytterligare 9 700 har skadats i turkiska provinser.

Syriens regering har uppgett att 460 människor bekräftats döda. Ytterligare cirka 1 300 människor har skadats.

Det svenska utrikesdepartementet har inga uppgifter om antalet avlidna och skadade svenskar.

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen