JUST NU: Regeringen ger besked om stöd efter jordbävningen

2023 02 07

På en pressträff meddelar regeringen ett nytt stödpaket till Turkiet och Syrien.

Under måndagen skedde en förödande jordbävning i Turkiet och Syrien.

Åtminstone 6 000 människor har omkommit och stora räddningsarbeten pågår.

Nu presenteras ett nytt stödpaket till länderna.

Sverige kommer att skänka 30 miljoner kronor i humanitärt stöd, uppger regeringen på en pressträff.

Mat och filtar

10 miljoner kronor kommer gå till FN:s katastroffond CERF, och pengarna går till bland annat mat, tält, filtar, blod och plasma.

20 miljoner kronor riktas till den humanitära organisationen IFRC.

På längre sikt är planen att anordna 1 000 nödboenden, uppger SVT.

– Det handlar om saker som behövs omedelbart för att rädda liv i den här svåra situationen, säger Johan Forsell, utrikes och biståndshandelsminister.

Stigande siffror

Jordbävningen, som uppmättes till 7,8 på richterskalan, har lett till över 6 000 dödsfall i Turkiet och Syrien, rapporterar CNN.

I Turkiet steg siffran till 4 544 dödsfall under tisdagen och i Syrien har åtminstone 1 782 personer omkommit.

Enligt siffror från de båda länderna har över 30 000 människor skadats.

Omfattande stöd

Flera länder har skickat såväl pengar som räddningspersonal och humanitärt stöd till Turkiet och Syrien efter den katastrofala jordbävningen.

Trots spänningarna mellan länderna har Grekland beslutat att rikta stödinsatser till Turkiet.

– Jag vill betona detta: det här handlar inte om geopolitik. Det handlar inte om att erkänna någon regim. Det handlar om att rädda människor under fruktansvärda förhållanden som desperat behöver vår hjälp, säger Greklands premiärminister Kyriakos Mitsotakis.

Internationellt samarbete

Via det internationella samarbetet Nato Partnerskap för fred kommer katastrofbistånd lämnas till Turkiet i form av sängar, sängkläder, torrmat och generatorer.

Under måndagen meddelade Sverige att man skänker sju miljoner kronor i stöd, varav fem miljoner till Turkiet och två till Syrien.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan har meddelat att undantagstillstånd råder i landet i tre månader efter jordbävningen.

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor dramatik vid Nordkoreas gräns – militär ingriper

2025 10 19

Dramatiska scener har utspelat sig vid Nordkoreas gräns.

Ett dramatisk händelseförlopp har utspelat sig på gränsen mellan Nordkorea och Sydkorea på söndagen.

Sydkoreansk militär har ingripit.

Militär ingriper

En nordkoreansk soldat har hoppat av till Sydkorea genom att ta sig in i den demilitariserade zonen, rapporterar Reuters.

Soldaten har tagit sig in i den hårt bevakade zonen på söndagen, uppger sydkoreansk militär.

Sydkoreanska gränsvakter har ingripit.

De övervakade den nordkoreanska soldatens rörelser när han tog sig in i zonen, och tog honom sedan i förvar.

Det är första gången sedan augusti förra året som en nordkoreansk soldat har hoppat av på detta mycket riskabla sätt.

– Nordkoreaners avhopp över gränsen anses vara riskabla och de flesta flyktingar tar sig till södern via Kina eller andra tredjeländer, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Rysk jätteindustri i fritt fall - rekordlåga siffror

”Säkrade frihetsberövande”

Sydkoreansk militär bekräftar att de ”säkrade frihetsberövandet av en nordkoreansk soldat” på söndagen, samt att soldaten hade korsat den så kallade militära demarkationslinjen.

Den nordkoreanska soldatens avhopp ska nu utredas i Sydkorea.

– Militären identifierade individen i närheten av den militära demarkationslinjen, spårade och övervakade honom och genomförde en normal ledningsoperation för att säkra frihetsberövandet, heter det i en kommentar från den sydkoreanska militären, rapporterar NK News.

– Hittills har inga ovanliga rörelser av nordkoreanska styrkor upptäckts, enligt de sydkoreanska uppgifterna.

Flera händelser vid gränsen

För några månader sedan skedde en annan dramatisk händelse i gränsområdet, enligt tidningen.

Nordkoreanska soldater korsade då den militära demarkationslinjen i samband med ett ”befästningsarbete”, vilket fick den sydkoreanska militären att öppna eld och tvinga gruppen att återvända till Nordkorea.

Den nordkoreanska regimen blev då rasande och kallade det för en ”allvarlig provokation”.

LÄS OCSKÅ: Visar upp skräckvapen - har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


20 länder vill skicka ut människor – pressar EU

2025 10 19

20 länder kräver åtgärder för att skicka ut människor ur EU.

20 länder, däribland Sverige, sätter nu press på EU-kommissionen.

Anledningen är att länderna kräver åtgärder för att afghaner som vistas illegalt i Europa ska kunna skickas tillbaka till Afghanistan.

För närvarande kan länderna inte utvisa afghaner – men nu sätter de press på EU.

Kräver att EU agerar

Ett brev till EU-kommissionären Magnus Brunner, som är ansvarig för migrationsfrågor i EU, har undertecknats av 19 EU-länder plus Norge, rapporterar Euronews.

I brevet kräver länderna att EU-kommissionen ska hitta sätt att skicka tillbaka afghanska medborgare som lever i Europa utan uppehållstillstånd.

Länderna kräver att dessa personer ska kunna skickas tillbaka frivilligt eller genom tvång.

Idag kan länderna inte skicka tillbaka afghanska medborgare till Afghanistan, eftersom det inte finns något formellt återvändandeavtal med talibanregimen.

Man kan därför inte ens utvisa afghaner som dömts för brott – vilket är ett hot mot ländernas säkerhet samt ”undergräver allmänhetens förtroende för asylpolitiken”, menar de 20 länderna i brevet till EU-kommissionen.

LÄS OCKSÅ: Rysk jätteindustri i fritt fall - rekordlåga siffror

Dessa länder har skrivit under

Det är Belgiens asyl- och migrationsminister Anneleen Van Bossuyt som har tagit initiativ till brevet.

Initiativet stöds av Norge, som inte är med i EU, samt av Belgien, Bulgarien, Cypern, Estland, Finland, Grekland, Irland, Italien, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Slovakien, Sverige, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

– De kräver att EU-kommissionen sätter frågan om afghaners återvändande högst upp på sin dagordning, bland annat genom att förhandla med talibanregimen för att komma överens om en politik för återvändande, rapporterar kanalen.

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz har dessutom varit nära att själv sluta ett avtal med talibanerna angående möjligheten att skicka tillbaka afghanska medborgare till Afghanistan.

Tyskland har även utvisat 81 afghaner i juli i år.

Agerandet har emellertid mötts av hård kritik från FN.

LÄS OCKSÅ: Jättekris för klassisk bransch i USA - folk vägrar att köpa

Foto: K Buckert resp European Parliament

Text: Redaktionen