Regeringen går fram med kritiserat förslag om snus

2024 02 16

Regeringen tar nu ett steg framåt i processen att justera priserna på snus och cigaretter.

På fredagen meddelar regeringskansliet att man fattat beslut om en lagrådsremiss med förslag om sänkt skatt på snus och samtidigt höjd skatt på cigaretter.

Motiveringen är att man vill se en tydligare återspegling av hälsofaran mellan de två tobaksalternativen.

Konkret innebär det att skatten på tobakssnus sänks med cirka 20 procent, motsvarande cirka tre kronor för en dosa snus i butik.

Skatten för cigaretter höjs med ungefär nio procent.

 – Hälsoeffekterna varierar stort mellan snus och exempelvis cigaretter. Det är mot ljuset av detta fullt rimligt att återspegla den skillnaden även i skattepolitiken så att det mer hälsosamma alternativet blir cirka tre kronor billigare, säger Oscar Sjöstedt, ekonomisk-politisk talesperson för Sverigedemokraterna.

Ändringarna föreslås träda i kraft den 1 november 2024.

"En katastrof"

Förslaget väckte redan i höstas stor kritik.

Organisationen A non smoking generation kallade det för “en katastrof”.

– Vi behöver hjälpa människor att sluta snusa, inte fler som snusar, sade organisationens generalsekreterare Helen Stjerna till TV4 i september.

Hon utvecklade kritiken i en debattartikel.

 Forskning visar att statsministern har fel när han lyfter fram snuset som ett sätt att sluta röka. Att ersätta ett nikotinberoende med ett annat kan aldrig kallas att värna folkhälsan, framhöll Helen Stjerna i Sydsvenskan.

"Rakt av osmakligt"

Även tidigare socialminister Lena Hallengren (S) stämde in i kritiken, som även uppmärksammade att Ulf Kristersson deklarerat att statsministerns favroitsnus, Göteborgs Rapé, är svartlistat av Ukraina på grund av att ägaren har kvar verksamheten i Ryssland.

– Jag tycker det är anmärkningsvärt att du gör reklam för snus. Att du som är Sveriges statsminister dessutom lyfter ett snus som är svartlistat av Ukraina är faktiskt rakt av osmakligt, uttryckte hon i en kommentar.

"Uppmuntrar ingen"

Ulf Kristersson svarade på kritiken.

För Expressen uppgav han att han svarade Göteborgs Rapé eftersom det är den snussort som han använde när han snusade för 30 år sedan.

– Jag uppmuntrar ingen att snusa. Jag tror att det finns tillräckligt många svenskar som har olika favorituppfattningar eller hatuppfattningar om olika snussorter, så jag kunde lika gärna avslöja vad jag själv brukade använda, sade Kristersson.

Foto: Swedish Match Peter Knutson

Text: Redaktionen


JUST NU: Hushållen måste betala dubbla priset

2025 10 01

Räkna med nästan en fördubbling av elpriset under resten av hösten.

Elpriserna ökar.

Fram till och med november månad väntas nästan dubbla priset i relation till fjolårshösten, uppger elbolaget Bixia i en prognos på onsdagen.

Snittpriset beräknas landa på cirka 50 öre per kilowattimme.

Det är nästan en fördubbling jämfört med hösten 2024, då snittet låg på drygt 30 öre, meddelar Bixia.

"Klart högre"

I första hand beror de högre elpriserna på lägre tillgänglighet i kärnkraften och samt en torr sommar som påverkat den hydrologiska balansen.

Att det regnat mycket i september räcker inte för att vända förutsättningarna.

– Höstens elpriser är stabila, men klart högre än i fjol. Det är framför allt osäkerheten kring kärnkraften som påverkar där Oskarshamn 3 har varit ur drift längre än planerat, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.

Lägre än under elkrisen

I sammanhanget ska det dock nämnas att höstens nivåer fortfarande är klart lägre än under hösten 2022. Då rådde mer eller mindre krisläge och elpriserna sköt i höjden.

Men.

Det finns fortsatt en risk för att priserna kan stiga tillfälligt. Och det är framför allt om vädret blir kallare än normalt – eller om kärnkraftsreaktorernas planerade återstart i oktober försenas. Återstarten av Oskarshamn 3 har till exempel redan skjutits fram fem gånger.

– Risken för pristoppar ökar ju längre in på säsongen vi kommer, eftersom förbrukningen stiger när temperaturen sjunker. Men väderprognoserna ser i nuläget gynnsamma ut, och även om det skulle bli kallare än väntat ser vi inte någon risk för extremt höga priser, säger Johan Sigvardsson.

LÄS MER: Biltema öppnar sitt största varuhus i hela Norden

Snittpriset i höst

Förväntat genomsnittligt elpris under hösten. Motsvarande elpris förra året inom parentes.

- Oktober: cirka 45 öre/kWh (27 öre/kWh)

- November: cirka 60 öre/kWh (30 öre/kWh

Källa: Bixia

LÄS OCKSÅ: Amerikansk biljätte går i konkurs

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: SD-ledamot polisanmäls – incident på förskola

2025 10 01

En riksdagsledamot som tillhör Sverigedemokraterna har polisanmälts.

Händelsen har sin bakgrund i att ledamoten tog en bild på en mamma när hon hämtar sitt barn på förskolan.

Kvinnan i fråga bar vid tillfället en palestinasjal.

Politikern lade därefter ut bilden på sociala medier.

– Jag tycker inte att förskolan är rätt plats för politiska kampanjer. Det här är alltså förskolegården där min tvååriga dotter går. Att dessa människor inte har respekt för någonting! Vad blir nästa steg? Demonstrationer på förskolan? Ska inte ens småbarn få känna sig trygga nu? framhåller sverigedemokraten i samma inlägg.

Polisanmäls

Inlägget postades den 26 september och har hittills visats över 500 000 gånger. Tråden är numera låst.

Nu har kvinnan som blev fotograferad anmält SD-ledamoten till polisen, rapporterar GP.

Oavsett om den här polisanmälan leder någonstans eller om man skulle bedöma att det är straffbart eller inte så är det ju djupt olämpligt att agera på det sättet, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Kommenterar saken

SD-ledamoten har kommenterat efterspelet och den polisanmälan som upprättats.

Politikern hävdar att palestinasjalen kan uppfattas som “en symbol för extrema och i vissa fall terroristklassade organisationer”.

Han framhäver också att han tar avstånd från hat och hot och inte kände till att det råder fotoförbud på förskolans område.

– Fotot togs enbart med syfte att lyfta händelsen med ansvarig rektor, och jag var väldigt noga med att ingen person skulle gå att identifiera i fotot. Jag kommer dock naturligtvis ha detta i åtanke i framtiden, uttrycker ledamoten till GP.

Den fotograferade kvinnan har framhållit att det är hennes rättighet att klä sig som hon vill och att hon inte bedriver någon politisk verksamhet.

– Hade han nöjt sig med att säga att han inte tycker det här är lämpligt och där hade det blivit över – då hade det väl varit okej, säger kvinnan i en kommentar till Expo.

LÄS OCKSÅ: “Osmakligt och rasistiskt” – Centern rasar mot SD-förslag

Text: Redaktionen