Regeringen blixtkallar till krismöte med fyra länder

2023 10 19

Fyra EU-länder kallas till omedelbart möte med den svenska regeringen.

Beskedet kommer på onsdagskvällen efter att ett uppmärksammat avslöjande ägde rum tidigare idag.

Omfattande fusk

Det pågår ett omfattande fusk på flera läkarutbildningar i Östeuropa, rapporterade Aftonbladet i morse.

Enligt tidningen har mer än var tredje läkare i Sverige som förlorat sin läkarlegitimation på grund av grov oskicklighet fått sin utbildning i just Östeuropa.

Bland annat är praktikperioden mycket bristfällig på flera lärosäten och universitet i regionen – men ändå kan läkarna enkelt ansöka om läkarlegitimation i Sverige om de kommer från ett EU-land.

"Väldigt allvarligt"

Nu agerar Sveriges regering på granskningen.

Utbildningsminister Mats Persson (L) betonar att det är olustigt att det utbildas läkare i Europa som egentligen inte når kraven i Sverige.

Han kommer personligen nu att tillkalla motsvarande ministrar i Lettland, Litauen, Polen och Tjeckien.

– Jag kräver att de går till botten med de här uppgifterna. Jag ser vådligt allvarligt på att lärosätena ni har kontaktat vägrar svara på frågorna ni ställer, säger Mats Persson till just Aftonbladet.

Hotar dra in CSN: "Inte rimligt"

Ungefär tio procent av Sveriges legitimerade läkare har fått sin utbildning i ett östeuropeiskt land. De tre senaste åren har totalt 27 läkare tagits ifrån sin legitimation med anledning av "grov oskicklighet".

Av dessa är alltså tio stycken utbildade i Östeuropa.

Enligt utbildningsministern skakas nu förtroendet för hela systemet.

Mats Persson hotar att dra in CSN, det vill säga studiemedlet, till de utbildningar som har visat sig inte hålla måttet.

Han får medhåll från myndigheten Centrala studienämnden.

– Det är inte rimligt på något sätt att CSN ska betalas ut till undermåliga utbildningar, det är helt orimligt, säger ansvarig utredare på CSN, Joacim Strömblad, till samma tidning.

Utnyttjas av kriminella

Redan innan morgonens avslöjande uttryckte Mats Persson en vilja om att skärpa reglerna för studiemedel.

Han talade då i bakgrund av att kriminella har lurat CSN genom att på falska grunder ha blivit antagna till pilotutbildningar, rapporterar Svenska Dagbladet.

Bland annat ska en 25-årig man som har en nära relation till Rawa Majid, även känd som "kurdiska räven", ha lurat CSN på 50 000 kronor.

"Efterfrågat i flera år"

Enligt Mats Persson kommer hårdare krav för att beviljas studiemedel att införas.

Regeringen ska exempelvis undersöka om det går att göra med detaljerade personkontroller på de som söker CSN.

– Det här är något som CSN har efterfrågat i flera år och nu gör vi någonting åt det, sade Mats Persson till SvD i morse.

Foto: Viktor Pettersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


4 augusti 2026

Kommer vara gratis efter årsskiftet – storsatsning från regeringen

2026 08 05

En stor satsning från regeringen fortsätter även 2027.

I våras beslutade regeringen att göra en satsning för att erbjuda fler svenskar möjligheten att få barn genom provrörsbefruktning, även kallat IVF.

– Regeringen och Sverigedemokraterna satsar nu på vården för ofrivilligt barnlösa, framhöll sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och jämställdhetsminister Nina Larsson (L) i samband med beslutet.

– I den kommande vårändringsbudgeten avsätts 327 miljoner kronor för att möjliggöra tre extra IVF-försök. Det är en viktig åtgärd för att öka möjligheterna för många att få barn, i synnerhet då forskning visar att chanserna till en lyckad graviditet ökar med fler IVF-försök.

Bara 2026

De extra pengarna avsattes för 2026.

Men flera läkare och patienter har ifrågasatt satsningen, då det är svårt att hinna göra tre försök innan årsskiftet, rapporterar SR.

Som svar går nu sjukvårdsministern ut med besked inför framtiden. Satsningen på de tre extra kostnadsfria IVF-försöken kommer fortsätta också under 2027, vilket gör att möjligheten kommer finnas kvar.

– Den här satsningen ligger permanent och ska fortsätta framåt och tanken är ju att det här ska ge fler par möjligheten att förverkliga drömmen om barn, säger Elisabet Lann, till radion.

LÄS MER: Svenskt rymdbolag i konkurs

Kan tas bort

Regeringens besked är tydligt. Men om en ny regeringen tillträder efter valet kan det bli en ändring.

– Ska man plocka bort det här måste man aktivt besluta att avbryta och det kan ju en regering alltid göra, men från den här regeringens sida så ligger beslutet fast, säger Elisabet Lann.

Många drabbas

Omkring vart sjätte par i Sverige drabbas av ofrivillig barnlöshet, enligt regeringen.

Det kan föra med sig både medicinska och psykosociala svårigheter.

– För de enskilda personerna blir kostnaderna höga, en genomsnittlig behandling kostar enligt det nationella kvalitetsregistret upp emot 50 000 kronor. Längtan efter barn kan till sist bli en fråga om storleken på plånboken, framhåller regeringen.

LÄS MER: Konkurserna ökar i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


04 aug 26

Samtal väller in – ovanlig sjukdomsvåg i Sverige

2026 08 05

Just nu pågår en sällsynt virusvåg i landet.

Sjukvården får ovanligt många samtal om förkylnings- och influensaliknande symptom.

Hos vårdtjänsten 1177 vittnar personalen om en kraftig ökning av antalet samtal, rapporterar Sydsvenskan.

Utvecklingen beskrivs som ovanligt, eftersom flest svenskar brukar drabbas av förkylningar, influensa och andra luftvägsinfektioner under hösten och vintern.

Men i år har en ovanlig sommartopp inträffat.

– I ett par veckors tid har våra sjuksköterskor sagt att det är ovanligt många som ringer med förkylnings- och influensasymptom, säger 1177:s enhetschef Suzanne Didricksson till Sydsvenskan.

”Sprids lättare”

Det är oklart vad den plötsliga ökningen beror på.

Enligt Suzanne Didricksson kan det finnas flera förklaringar.

– Under sommartid är det ju mycket folksamlingar och fester och flygresor. Då sprids sådana här saker lite lättare, säger hon.

För att undvika smittspridning uppmanas allmänheten vidta två åtgrder:

- Tvätta händerna

- Håll avstånd

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor

Positiva signaler

I maj fastslog Folkhälsomyndigheten att säsongen för de vanliga virusen RS , covid-19 och influensa är över i landet.

Under virussäsongen var sjukdomsbördan av covid-19 lägre än influensa för första gången sedan pandemins början.

– Smittspridningen av influensa har dominerats av den så kallade K-varianten. Fler har blivit allvarligt sjuka i influensa än i covid-19, inte minst bland äldre personer. Att 68 procent av personer 65 år eller äldre har vaccinerat sig mot influensa är glädjande, eftersom det är det bästa sättet att skydda mot allvarlig sjukdom och död, säger Moa Rehn, utredare på Folhälsomyndigheten.

Spridningen av RS-virus var också mindre intensivt jämfört med föregående år. Färre fall och intensivvårdade rapporterades bland barn under 1 år. Störst var minskningen bland barn under sex månader.

Nedgången kopplas till att skyddande antikroppar har erbjudits till alla nyfödda barn för första gången.

– Vi ser en tydlig effekt genom att färre spädbarn har blivit allvarligt sjuka, jämfört med tidigare säsonger, säger FHM:s utredare Susanne Strömdahl.

LÄS OCKSÅ: Trumps stöd rasar i USA 

Foto: T. Grote resp Jenny Hagström, 1177

Text: Redaktionen