Regeringen blixtkallar till krismöte med fyra länder

2023 10 19

Fyra EU-länder kallas till omedelbart möte med den svenska regeringen.

Beskedet kommer på onsdagskvällen efter att ett uppmärksammat avslöjande ägde rum tidigare idag.

Omfattande fusk

Det pågår ett omfattande fusk på flera läkarutbildningar i Östeuropa, rapporterade Aftonbladet i morse.

Enligt tidningen har mer än var tredje läkare i Sverige som förlorat sin läkarlegitimation på grund av grov oskicklighet fått sin utbildning i just Östeuropa.

Bland annat är praktikperioden mycket bristfällig på flera lärosäten och universitet i regionen – men ändå kan läkarna enkelt ansöka om läkarlegitimation i Sverige om de kommer från ett EU-land.

"Väldigt allvarligt"

Nu agerar Sveriges regering på granskningen.

Utbildningsminister Mats Persson (L) betonar att det är olustigt att det utbildas läkare i Europa som egentligen inte når kraven i Sverige.

Han kommer personligen nu att tillkalla motsvarande ministrar i Lettland, Litauen, Polen och Tjeckien.

– Jag kräver att de går till botten med de här uppgifterna. Jag ser vådligt allvarligt på att lärosätena ni har kontaktat vägrar svara på frågorna ni ställer, säger Mats Persson till just Aftonbladet.

Hotar dra in CSN: "Inte rimligt"

Ungefär tio procent av Sveriges legitimerade läkare har fått sin utbildning i ett östeuropeiskt land. De tre senaste åren har totalt 27 läkare tagits ifrån sin legitimation med anledning av "grov oskicklighet".

Av dessa är alltså tio stycken utbildade i Östeuropa.

Enligt utbildningsministern skakas nu förtroendet för hela systemet.

Mats Persson hotar att dra in CSN, det vill säga studiemedlet, till de utbildningar som har visat sig inte hålla måttet.

Han får medhåll från myndigheten Centrala studienämnden.

– Det är inte rimligt på något sätt att CSN ska betalas ut till undermåliga utbildningar, det är helt orimligt, säger ansvarig utredare på CSN, Joacim Strömblad, till samma tidning.

Utnyttjas av kriminella

Redan innan morgonens avslöjande uttryckte Mats Persson en vilja om att skärpa reglerna för studiemedel.

Han talade då i bakgrund av att kriminella har lurat CSN genom att på falska grunder ha blivit antagna till pilotutbildningar, rapporterar Svenska Dagbladet.

Bland annat ska en 25-årig man som har en nära relation till Rawa Majid, även känd som "kurdiska räven", ha lurat CSN på 50 000 kronor.

"Efterfrågat i flera år"

Enligt Mats Persson kommer hårdare krav för att beviljas studiemedel att införas.

Regeringen ska exempelvis undersöka om det går att göra med detaljerade personkontroller på de som söker CSN.

– Det här är något som CSN har efterfrågat i flera år och nu gör vi någonting åt det, sade Mats Persson till SvD i morse.

Foto: Viktor Pettersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

“Förrädare” – Putins egna rasar mot Ryssland

2026 07 31

Tidigare i juli kammade Vladimir Putin hem en stor propagandaseger för Ryssland.

Från och med 2028 välkomnas ryska idrottare tillbaka till OS, löd det kontroversiella beskedet från Internationella Olympiska Kommittén, IOK.

Beslutet hyllades av Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Ett viktigt steg, sade Kremltoppen enligt The Moscow Times.

Putins egna rasar mot "sveket"

Reaktionerna, och kritiken, har varit massiv. Västvärlden och Ukraina har protesterat högljutt. 

– Det är ett bedrövligt beslut. Det normaliserar det här anfallskriget som Ryssland bedriver mot Ukraina, har Sveriges idrottsminister Jakob Forssmed (KD) sagt till SVT.

Att väst vädrar sitt missnöje är inte särskilt förvånande. Men nu hörs skarp kritik från ett mer oväntat håll: Putins egna anhängare.

Den ryska olympiska kommittén har nämligen exkluderat idrottsorganisationer i ukrainskt territorium. Det innebär att idrottare i ryskockuperade Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson inte kommer att få tävla för Ryssland.

Regioner som diktatorn 2022 utropade som en del av den ryska nationen.

– Människor som bor i Luhansk och Donetsk, Kherson och Zaporizhzhia blir våra medborgare. För alltid. Och Ryssland kommer inte att förråda dem, sade Putin på en pressträff då.

"Gav upp"

Exkluderingen av de fyra regionerna betraktas av annars Kremlvänliga journalister och bloggare som en eftergift och ett svek, rapporterar Politico.

Den ryska olympiska kommittén gav upp en del av landets territorium bara för att kunna komma till OS, framhåller bland annat den kända krigsvänliga journalisten Dmitirj Stesjin, enligt den amerikanska tidningen.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

"Förrädare"

Rysslands idrottsminister, Michail Degtyarev, har blivit särskild måltavla för raseriet. Det var han som förde förhandlingarna med IOK där de ryska kompromisserna blev ett faktum.

– Detta är en samarbetshandling med fienden och en antistatlig subversion. Det är inte den ryska olympiska kommittén utan en kommitté av förrädare, framför prokrigskanalen Telegram InfoWar.

– Så, den ryska olympiska kommittén har skriftligen bekräftat sin vägran att stödja idrott i Donetsk, Luhansk och Krim? Vad är då kamrat Degtyarevs mycket omtalade seger? frågar sig militärbloggaren Dmitrij Konanykhsin, enligt Politico.

Ukraina har överklagat IOK:s beslut till idrottens skiljedomstol, CAS. 

Andra läser: F16-plan i luften

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen