Regeringen blixtkallar till krismöte med fyra länder

2023 10 19

Fyra EU-länder kallas till omedelbart möte med den svenska regeringen.

Beskedet kommer på onsdagskvällen efter att ett uppmärksammat avslöjande ägde rum tidigare idag.

Omfattande fusk

Det pågår ett omfattande fusk på flera läkarutbildningar i Östeuropa, rapporterade Aftonbladet i morse.

Enligt tidningen har mer än var tredje läkare i Sverige som förlorat sin läkarlegitimation på grund av grov oskicklighet fått sin utbildning i just Östeuropa.

Bland annat är praktikperioden mycket bristfällig på flera lärosäten och universitet i regionen – men ändå kan läkarna enkelt ansöka om läkarlegitimation i Sverige om de kommer från ett EU-land.

"Väldigt allvarligt"

Nu agerar Sveriges regering på granskningen.

Utbildningsminister Mats Persson (L) betonar att det är olustigt att det utbildas läkare i Europa som egentligen inte når kraven i Sverige.

Han kommer personligen nu att tillkalla motsvarande ministrar i Lettland, Litauen, Polen och Tjeckien.

– Jag kräver att de går till botten med de här uppgifterna. Jag ser vådligt allvarligt på att lärosätena ni har kontaktat vägrar svara på frågorna ni ställer, säger Mats Persson till just Aftonbladet.

Hotar dra in CSN: "Inte rimligt"

Ungefär tio procent av Sveriges legitimerade läkare har fått sin utbildning i ett östeuropeiskt land. De tre senaste åren har totalt 27 läkare tagits ifrån sin legitimation med anledning av "grov oskicklighet".

Av dessa är alltså tio stycken utbildade i Östeuropa.

Enligt utbildningsministern skakas nu förtroendet för hela systemet.

Mats Persson hotar att dra in CSN, det vill säga studiemedlet, till de utbildningar som har visat sig inte hålla måttet.

Han får medhåll från myndigheten Centrala studienämnden.

– Det är inte rimligt på något sätt att CSN ska betalas ut till undermåliga utbildningar, det är helt orimligt, säger ansvarig utredare på CSN, Joacim Strömblad, till samma tidning.

Utnyttjas av kriminella

Redan innan morgonens avslöjande uttryckte Mats Persson en vilja om att skärpa reglerna för studiemedel.

Han talade då i bakgrund av att kriminella har lurat CSN genom att på falska grunder ha blivit antagna till pilotutbildningar, rapporterar Svenska Dagbladet.

Bland annat ska en 25-årig man som har en nära relation till Rawa Majid, även känd som "kurdiska räven", ha lurat CSN på 50 000 kronor.

"Efterfrågat i flera år"

Enligt Mats Persson kommer hårdare krav för att beviljas studiemedel att införas.

Regeringen ska exempelvis undersöka om det går att göra med detaljerade personkontroller på de som söker CSN.

– Det här är något som CSN har efterfrågat i flera år och nu gör vi någonting åt det, sade Mats Persson till SvD i morse.

Foto: Viktor Pettersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen