Regeringen blixtagerar efter bankkriserna

2023 03 21

Efter senaste tidens bankkriser kallar regeringen in det finansiella stabilitetsrådet för att diskutera hur Sverige påverkas. 

Det finansiella stabilitetsrådet består av topprepresentanter från Riksbanken, Finansinspektionen och Riksgälden. 

Mötet ska vara till för diskussion om riskbilden och stabilitetsläget för den svenska ekonomin, rapporterar Dagens Nyheter.

Tonar ner risken för Sverige 

Finansinspektionens generaldirektör Daniel Barr deltar på mötet. Han tonar dock ner riskerna för Sveriges ekonomi.  

– Vi bedömer risken som liten, men myndigheterna följer dock utvecklingen nog, säger han till DN 

På mötet medverkar också finansmarknadsministern Niklas Wykman (M), som menar att det finns ett tydligt uttalat syfte med mötet. 

– Gemensamt utbyta erfarenheter utifrån dessa händelser, säger han via ett pressmeddelande. 

Efter mötet ska Niklas Wykman rapportera om slutsatserna till Finansutskottet.  

Pengar som gått upp i rök  

Det var i förra veckan som amerikanska myndigheter tvingades ta över flera banker efter att de kraschat. Det svenska tjänstepensionsföretaget Alecta hade aktier investerade i två av bankerna, nio miljarder i Silicon Valley Bank (SVB) och tre miljarder i Signature Bank.

Efter att sammanlagt tolv miljarder kronor gått upp i rök kallades företaget upp till Finansinspektionen.  

– Jag är absolut inte nöjd. Det här är inte bra för Alecta eller förtroendet för vad vi jobbar med, säger Magnus Billing, Alectas VD, till SVT Nyheter. 

Han ser händelsen som ett stort misslyckande, men menar dock att det var något som skedde väldigt snabbt och som få kunnat förutse. Förlusten som uppstått efter bankkrascherna ska bara utgöra en mindre del av pensionsbolagets totala portfölj, enligt VD:n.  

Även Europa drabbat  

Även den schweiziska banken Credit Suisse drabbas av den senaste tidens oroligheter. Under helgen blev banken uppköpt av storbanken UBS, och rasade därefter med 67 procent på börsen i Zürich.

Samma dag rapporterar SVT att Stockholmsbörsen öppnar på minus, något som däremot vände vid 15-tiden samma dag.  

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen 


Forskare uppmanar: Sätt varningsetiketter på bacon

2025 11 08

Forskare vill att varningsetiketter ska sättas på baconpaket.

Varningsetiketter finns som bekant på bland annat cigarettpaket – för att informera konsumenter om riskerna som finns för exempelvis cancer.

Snart kan liknande etiketter även komma att hamna på baconpaketen.

I alla fall om en brittisk forskargrupp får igenom sina krav, rapporterar Science Alert.

Vill se etiketter

En grupp forskare i Storbritannien kräver att produkter som bacon och skinka ska förses med hälsovarningar liknande dem på cigaretter. 

Experterna hävdar att dessa köttprodukter, som ofta konserveras med kemikalier kallade nitriter, utgör en cancerrisk som världen har misslyckats med att ta itu med.

Forskare uppmanar

Forskargruppen vill att man ska agera på grund av kopplingen av denna typ av mat och cancer – i synnerhet tjocktarmscancer.

– Att förbjuda eller fasa ut dessa cancerframkallande tillsatser, införa cancervarningar på förpackningar, och stödja producenter att byta till säkrare alternativ skulle kunna rädda tusentals liv, menas det enligt Science Alert.

Läs mer: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

“Cancerframkallande”

Den samlade forskningen visar enligt Cancerfonden att viss typ av mat kan öka risken för cancer, framför allt cancer i tarmarna. 

– WHO:s internationella cancerforskningsorgan, IARC, har bedömt processat kött som korv, bacon och skinka som cancerframkallande, framhåller Cancerfonden.

– Och, rött kött från ko, gris eller lamm som troligen cancerframkallande för människan.

“Kan minska risken”

De här typerna av processat kött bedöms enligt Cancerfonden som cancerframkallande:

- Korv

- Bacon

- Skinka

– Det är bra att äta mindre processat och rött kött till förmån för mer växtbaserade alternativ, som i sin tur kan minska risken för cancer.

Läs mer: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Foto: A. Voborilova resp Michelle Chelley

Text: Redaktionen


“En mardröm” – stort problem vid ryska gränsen

2025 11 08

Det råder stora problem vid Rysslands gräns med Kazakstan.

Vanligtvis fraktas stora mängder varor in och ut från Ryssland genom gränsen till Kazakstan.

Men nu råder stora problem.

Gränsen beskrivs som en “parkeringsplats” – 10 000 lastbilar är fast och det finns inga tecken på att situationen kommer att lösas inom en nära förestående framtid, rapporterar ryska Meduza.

10 000 lastbilar

Lastbilar lastade med varor värda miljontals rubel har stått fast där sedan början av september, då Ryssland avbröt godskorsningar med hänvisning till förfalskade tulldeklarationer.

Enligt ryska statliga medier står nu cirka 10 000 lastbilar i kö vid gränsen – och många har stått där så länge som två månader.

Ryssland är som bekant beroende av importen på grund av de västerländska sanktionerna.

Det rör sig bland annat om elektronik, drönare och komponenter från länder som Kina, Turkiet och Kirgizistan.

“En mardröm”

Irina, frun till en lastbilschaufför som sitter fast, kommenterar.

– Det är en mardröm, säger hon.

– De står parkerade överallt där de kan; det är kaos — olyckor, gräl, slagsmål. Det finns ingenstans att gå på toaletten, ingenstans att äta ordentligt.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Började i september

Köerna började bildas i mitten av september att 99 procent av lasten kontrolleras, rapporterar Kyiv Post.

“Storskaliga inspektioner för olagliga importsystem" är orsaken till problemen, och uppgifter pekar på att Kazakstan ökar kontrollerna för att följa de västerländska sanktionerna.

Omfattande sanktioner

USA, Storbritannien och EU har som bekant infört sanktioner mot Ryssland för att begränsa landets tillgång till material som används i kriget i Ukraina.

Samtidigt försöker Ryssland hela tiden på olika sätt runda sanktionerna för att få in varor i landet.

Läs mer: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Foto: E. Berk Benli

Text: Redaktionen