JUST NU: Regeringen beordrar krafttag mot stort hälsoproblem

2023 03 27

Regeringen vill ta fram en nationell strategi för att förebygga och motverka ofrivillig ensamhet.

Detta efter att en undersökningen av Folkhälsomyndigheten visat att nästan var fjärde person över 16 år besväras av ensamhet och isolering.

– Den ofrivilliga ensamheten förkortar och försämrar våra liv. Strategin blir en viktig del i arbetet för att motverka det samhällsproblem som ensamheten utgör, säger socialminister Jakob Forssmed (KD).

Nytt uppdrag

Regeringen ger nu Folkhälsomyndigheten i uppdrag att genomföra en kartläggning i syfte att utveckla kunskapen om ofrivillig ensamhet och dess konsekvenser. 

Utifrån kartläggningen ska sedan ett förslag på en nationell strategi för arbetet med att förebygga och motverka ofrivillig ensamhet tas fram.

– Olika samhällsaktörer såsom myndigheter, kommuner och regioner, civilsamhälle och näringsliv ska bjudas in för att bidra till gemenskaps- och relationsfrämjande åtgärder, säger Jakob Forssmed och tillägger:

– Jag hoppas också att själva arbetet med strategin ska bidra till samtal om hur vi som enskilda kan vidga våra gemenskaper.

Hundratals miljoner

Regeringen har tidigare föreslagit en  treårig gemenskaskapssatsning för att stärka folkhälsan och minska konsekvenserna av ofrivillig ensamhet.

Satsningen beräknas kosta 900 miljoner kronor. 

Under 2023 ska 300 miljoner avsättas till projektet.  För 2024 och 2025 beräknas också 300 miljoner kronor årligen avsättas.

– Ofrivillig ensamhet, brist på gemenskap och för lite rörelse är allvarliga folkhälsoproblem som medför negativa konsekvenser för människors hälsa och välmående, understryker socialminister Jakob Forssmed.

Flera hälsoproblem

Ofrivillig ensamhet är i många fall farligt för hälsan.

Det är jämförbart med att ha dåliga levnadsvanor, framhåller vårdguiden 1177.

Ensamheten innebär en ökad risk för flera sjukdomar, till exempel  hjärt- kärlsjukdomar, stroke och demens. Risken för att drabbas av psykiska problem ökar också.

– Mest skadlig är den kroniska ensamheten och där personen hela tiden bekräftar för sig själv att hen är ensam och ingen vill umgås med hen. Ensamheten börjar leva sitt eget liv, skriver 1177 och betonar att ensamma människor lätt kan hamna i onda cirklar.

– Den som känner sig ensam kan också stöta bort andra människor genom att hen blir allt för krävande eller behövande, eller genom att hon distanserar sig från andra i syfte att skydda sig själv från ytterligare besvikelser.

– En människa som känner sig ensam kan också misstolka andra människors signaler, uppleva dem som hotfulla eller avvisande. Tilliten minskar. Som kroniskt ensam kan man dessutom känna att man faktiskt inte förtjänar kärlek. Det kan skapa en negativ utstrålning, vilket kan stöta bort andra, framhåller vårdguiden.

Foto: Lukas Rychvalsky resp Anthony Tran

Text: Redaktionen 


Rusning efter Samsung-telefon – därför vill alla ha den nu

2026 07 15

Samsung ökar produktionen av sin senaste mobiltelefon rejält.

Under den senaste tiden har minnesbolagen rusat på börsmarknaden.

Detta på grund av den rådande minnesbristen som driver upp priserna på en rad olika teknikprodukter.

Samsung-kunder befarar att mobiljättens nästa modell – Galaxy S27 – kommer att bli dyrare på grund av det.

Därför sker nu en rusning efter Samsung Galaxy S26, rapporterar Mobil.se.

Kraftig ökning

Samsung planerar nu att öka produktionen av Galaxy S26 med 50 procent.

Detta efter att försäljningen i juni månad blev betydligt bättre än väntat – det såldes tre gånger så många enheter som månaden innan.

Kunder passar på att köpa den senaste modellen på grund av befarade kommande prishöjningar.

Kan öka mer

Produktionen höjs från en miljon till en och en halv miljon telefoner.

Men om försäljningen fortsätter i samma takt som nu så kan produktionen komma att öka ytterligare.

Läs mer: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer rörlig ränta

Inte bara Samsung

Det är inte bara Samsungs produkter som kan bli dyrare framöver.

Även Apple höjer priserna på olika varianter av iPads och MacBooks i USA med mellan hundra och trehundra dollar, uppger CNBC.

Det beskrivs som företagets första formella steg för att vältra över de högre minnes- och lagringskostnaderna på konsumenterna.

Apple framhåller att “vi vet att detta inte är några välkomna nyheter, och vi arbetar outtröttligt för att hitta lösningar”.

“Aldrig sett något liknande”

I en kommentar meddelar techjättens team att de aldrig har sett något liknande.

– Konsumentelektronikbranschen står inför en utmaning utan motstycke, menas det.

– Den snabba expansionen av AI-datacenter har skapat en extraordinär våg av efterfrågan på minne och lagring. Vi har aldrig tidigare sett ett komponentpris stiga så mycket, så snabbt.

Läs mer: Volkswagen ökar över 50 procent

Foto: G. Philips

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen