Regeringen anmäls

2023 10 25

Miljöpartiet har anmält regeringen och EU:s ministerråd till EU-domstolen

Detta efter gårdagens besked om att strömming och sill ska få fiskas i centrala Östersjön nästa år. 

Kvoterna ska minska ordentligt, men fisket kommer att fortsätta, trots att EU-kommissionen föreslagit att det riktade fisket skulle stängas.

Beslutet får Miljöpartiet att se rött.

– Att Östersjön är på stadig kurs mot kollaps är ett monumentalt politiskt misslyckande. Vid det här laget är det glasklart att ministerrådet inte klarar uppgiften att förvalta Östersjön så att fisken kan finnas kvar och ekosystemet inte dör, skriver Miljöpartiets Per Bolund, Rebecka Le Moine och Emma Nohrén i DN.

Miljöpartiet anmäler nu EU:s minnisterråd och den svenska regeringen till EU-domstolen för att ”ha beslutat om fiskekvoter som strider mot EU:s fiske- och miljölagstiftning”. 

– EU-domstolen måste ges möjlighet att pröva om beslutet är förenligt med gällande lag, skriver MP-politikerna.

”Ett missat tillfälle”

Världsnaturfonden WWF har även reagerat på beslutet om att sill och strömming ska få fiskas i Östersjön.

– Till WWFs och Östersjöns stora besvikelse så kommer dagens beslut från fiskeministrarna att ytterligare försämra läget för sill-och strömmingsbestånden i Bottniska viken och egentliga Östersjön. Beslutet strider direkt mot EUs fiskerilagstiftning och äventyrar ett redan stressat ekosystem och ett framtida fiske, säger Gustaf Lind, generalsekreterare på WWF.

Inger Melander, expert vid fiske och marknad på WWF, instämmer med sin kollega.

–  Ett fiskeuttag på den här nivån leder till en ökad försämring av det känsliga ekosystemet och dess fiskbestånd. Det är ett missat tillfälle att ge Östersjön möjlighet till återhämtning.

Fiskare har varit kritiska

Strömmingsfiskare i Sverige har utryckt en oro över ett potentiellt fiskestopp i Östersjön.

Enligt surströmmingsfiskaren Björn Lundgren skulle ett sådant förbud få stora konsekvenser för branschen.

– Det känns inte riktigt bra. Att man går från att nästan utfiska till ett noll-läge. Det kommer slå undan fötterna för oss, sa han till SR Ekot i veckan.

Regeringen: Följer den svenska linjen

Det nya EU-beslutet innebär att sill- och strömmingsfångsten kommer att uppgå till 55 ton i hela Östersjöområdet under nästa år.

Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) är nöjd med den nya kvoten.

–  Även om det är en kompromiss mellan Östersjöländerna och kommissionen ligger vi nära den svenska ståndpunkten i intentionen och ingången i de här förhandlingarna, säger han till SVT.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen