SVERIGE: Redo att ta över

2022 10 12

Avgående statsminister Magdalena Andersson (S) sågar högerpartiernas pågående regeringsbildning. 

Ulf Kristersson (M) har begärt extra tid för att bilda sin regering. Tidsfristen för moderatledarens sonderingsuppdrag gick ut klockan 11 under onsdagen och talmannen har därefter beviljat två extra dagar.

– Det är några detaljer som vi vill reda ut. Därför har jag bett talmannen om att få ett par dagar till, säger Kristersson enligt DN.

Hård kritik från Andersson

Magdalena Andersson var inte nådig i sina kommentarer gällande regeringsbildningen.

– Det vi har sett nu är fyra resultatlösa veckor som lägger grunden för fyra resultatlösa år. Sverige ser ut att få en regering som kommer ägna kraft till interna problem, istället för att lösa Sveriges problem, säger Andersson enligt Aftonbladet.

Statsministern fortsätter med att understryka sina tveksamheter inför en kommande högerregering.

– Det verkar som att Ulf Kristersson inte riktigt orkat ta in hur djupt oeniga man är i hans lag.

Regeringspartierna oklara

Ulf Kristersson har ännu inte tillkännagett vilka partier som kommer ingå i regeringen och moderatledaren har inte velat kommentera huruvida Liberalerna kommer få några ministerposter.

Kristersson har haft sedan den 19 september på sig att sondera möjligheterna för att bilda en ny regering, och fram tills ett beslut är taget styrs Sverige av Magdalena  Anderssons övergångsregering.

Andersson själv menar att Sverigedemokraterna eller Liberalerna lär få vika sig.

– Sanningen är att något av de här partierna kommer att behöva lägga sig platt i de här förhandlingarna. Frågan är bara vem det blir och när det sker, säger hon till DN. 

Andersson står till förfogande

Statsministern tillägger att hon är redo att leda en regering om högerpartierna inte skulle lyckas bilda ett styre.

– Min dörr står öppen, framhåller Magdalena Andersson.

Även C-ledaren Annie Lööf och V-ledaren Nooshi Dadgostar har öppet kritiserat högerpartiernas process.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen