JUST NU: Rasmus Paludan anhållen

2023 05 04

Rasmus Paludan är enligt uppgifter anhållen i sin frånvaro.

I vintras skapade Paludan stor uppståndelse då han brände koranen utanför den turkiska ambassaden i Stockholm.

Bränningen fick stora reaktioner över hela världen och Turkiets president Recep Tayyip Erdogan var en som fördömde handlingen.

Nu kommer uppgifter om att Paludan är anhållen i sin frånvaro och kommer att gripas om han sätter sin fot i Sverige, rapporterar Aftonbladet.

– Anklagelserna är skrattretande, säger Rasmus Paludan.

Utreds för flera saker

Paludan utreds för närvarande för ett antal olika saker.

Det handlar om hets mot folkgrupp såväl som förolämpning och grov förgripelse mot tjänsteman.

Han befinner sig just nu i Danmark, och kommer att gripas vid eventuell inresa till Sverige.

Kallats till förhör

Paludan har kallats till förhör i Sverige men vill inte komma hit.

Beslutet att anhålla honom har tagits av åklagare och brottsmisstankarna är hets mot folkgrupp.

Paludan beskriver beslutet att anhålla honom som “idiotiskt”.

– Svensk polis i allmänhet och Malmöpolisen i synnerhet vill inte skydda mig, så det är farligt för mig att komma till Sverige. Malmöpolisen är en islamiserad soptipp, säger han till tidningen.

Stor ilska

Det var i januari i år som Rasmus Paludan genomförde den omdebatterade koranbränningen utanför Turkiets ambassad.

Flera länder var snabba med att fördöma aktionen, däribland Saudiarabien, Kuwait och Afghanistan.

Den turkiska presidenten Erdogan gjorde sin åsikt klar och tydlig efter händelsen.

– Ni låter terrororganisationer löpa amok och förväntar er sedan stöd för att träda in i Nato. Det kommer inte att hända, sade Erdogan enligt nyhetsbyrån AP.

“Kommer inte bli något stöd”

Vidare menade Erdogan att Sverige visat brist på respekt.

– Om inte Sverige visar respekt för Turkiet och muslimer kommer det inte att bli något stöd från oss i Natofrågan.

Turkiet har fortfarande inte ratificerat Sveriges Natoansökan, men har däremot gett grönt ljus till Finland.

Foto: Stram Kurs

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter nedskjuten – inne i Ryssland

2025 11 23

Ukraina säger sig ha lyckats med en unik bedrift.

Ukrainska drönaroperatörer fortsätter att träffa måltavlor i Ryssland.

Vanligtvis rör det sig om oljeraffinaderier, annan energiinfrastruktur eller militära måltavlor.

Men på söndagskvällen uppger Ukrainas specialstyrkor att de med hjälp av drönare har skjutit ner en rysk militärhelikopter – inne i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Första gången

Ukrainska styrkor har skjutit ner en rysk Mi-8-helikopter i Rostov-området med en "deep strike"-drönare.

Det uppger Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO.

Operationen markerar första gången Ukraina har använt en "deep strike"-drönare för att skjuta ner en rysk Mi-8.

Helikoptern sköts ner nära Kuteynikovo i Rostov-regionen.

“Ändrar reglerna”

Så här lyder ett meddelande från de ukrainska specialstyrkorna:

– Vi ändrar spelets regler: nu är vi på jakt!

Mi-8 är en tvåmotorig, Sovjetdesignad helikopter som bland annat används i stor utsträckning för transport och stridsstöd.

Läs mer: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Oklart i Kupjansk

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken i Ukraina.

De kanske mest intensiva striderna pågår i Pokrovsk i Donetsk, och i Kupjansk nära Kharkiv.

Ryssland hävdar att de har tagit över Kupjansk – någonting som ukrainarna menar är falskt.

“Trycker tillbaka”

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ukrainska militära tjänstemän fortsätter att indikera att ukrainska styrkor trycker tillbaka ryska försök att inta Kupjansk – i motsats till upprepade ryska påståenden om att ha intagit staden, uppger ISW.

– Talespersonen för Ukrainas samlade styrkor – Joint Forces Task Force – överste Viktor Trehubov, uppgav den 21 november att ryska styrkor fortsätter att försöka infiltrera Kupjansk, men att antalet ryska soldater i den norra delen av staden har minskat.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: By Vitaly V. Kuzmin - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0

Text: Redkationen


JUST NU: Europa bjuder in Putin i värmen igen

2025 11 23

Europa bjuder nu in Vladimir Putin till G8 igen.

USA har som bekant framfört ett fredsförslag till Ryssland och Ukraina.

Samtidigt har de europeiska länderna kommit med ett eget motförslag.

Européerna vill bjuda in Vladimir Putin i värmen igen – Ryssland är välkomna tillbaka till G8 vid ett eventuellt fredsavtal uppbyggt av de europeiska länderna, rapporterar The Telegraph på söndagen.

Bjuder in Putin

Europa har erbjudit sig att bjuda in Vladimir Putin tillbaka till vad som på nytt kan bli G8 istället för G7 vid ett potentiellt fredsavtal för att avsluta kriget i Ukraina. 

Erbjudandet till Ryssland, som uteslöts från det politiska forumet efter annekteringen av Krym, framfördes under förhandlingar i Genève på söndagen. 

Det var ett av ett antal eftergifter som gjordes av europeiska ledare i ett motförslag efter den fredsplan mellan USA och Ryssland som läckte ut förra veckan.

“Bästa mötet hittills”

Den europeiska planen, som brittiska tjänstemän hjälpte till att utforma, anger att Ryssland ska "progressivt återintegreras i den globala ekonomin" innan G8 nämns.

USA:s utrikesminister Marco Rubio är nöjd med utvecklingen.

– Jag tror att detta är ett mycket, mycket meningsfullt, jag skulle säga, förmodligen det bästa mötet och dagen vi har haft hittills under hela den här processen, ända sedan vi först tillträdde i januari, säger han.

Läs mer: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden”

Blev G7

G7 grundades efter OPEC:s oljeembargo 1973 som ett forum för de rikaste nationerna att diskutera kriser som påverkade världsekonomin.

Medlemmar är Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA.

Gruppen hette tidigare G8 – men blev G7 sedan Ryssland uteslöts.

Tar över

Varje år övertar ett annat medlemsland ordförandeskapet i gruppen, sätter prioriteringar och organiserar toppmöten. 

Kanada tog över ordförandeskapet från Italien under 2025, uppger Reuters.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto:

Text: Redaktionen