20okt2025

Raseri mot Willys – kunder lurade

2023 11 23

Livsmedelsbutiken Willys översköljs för närvarande av en kraftig kritikstorm.

Klagomålen tar sig i uttryck bland annat på sociala medier där kunder anklagar butikskedjan för att mörka varifrån deras varor egentligen kommer.

På Facebook sprids bland annat en video som visar hyllan där en Willysbutik förvarar sin grapefrukt.

Etiketten framhåller att varan kommer från Sydafrika.

Men när kunden tittar bakom lappen finns vad som verkar vara originalet – och där framgår det att frukten i själva verket kommer från Israel.

– Willys gömmer information om grapefrukt som importerats från Israel, hävdar en person som delat klippet.

Upprördheten kommer främst från kunder som försöker bojkotta israeliska varor efter de intensiva striderna mellan just Israel och Hamas under de senaste veckorna, som skördat tusentals civila offer.

"Besviken och arg"

Felet har uppdagats i flera butiker, bland annat i Göteborg och Märsta.

– Willys Märsta envisas med att skriva att grapefrukt från Israel av märket Jaffa kommer från Sydafrika. Påpekat detta ett flertal gånger utan rättelse, framhäver en kund på Facebook.

Och det är många som är upprörda över den felaktiga beskrivningen.

– Mycket besviken och arg. Som konsument i Sverige har jag rätt att få korrekt information, säger en kund som P4 Göteborg talat med.

Anmäls – Livsmedelsverket upprörda

Flera Willysbutiker har nu anmälts.

Och myndigheterna är inte glada över att det stått fel land på frukten.

– Livsmedelsverket ser allvarligt på att man ändrar ursprunget på ett livsmedel på ett otillåtet sätt. Det är baserat på att lagstiftningen inte tillåter det på ett vilseledande sätt, säger Henrik Borsch, från just Livsmedelsverket, till radiokanalen.

Kedjan: "Ett misstag"

Willys själva är fåordiga om kritiken.

Via mejl förklarar dock kedjans kommunikationschef Johanna Eurén att det handlar om ett misstag.

Att det står “Sydafrika” istället för “Israel” har inte gjorts med avsikt, försäkrar hon.

Enligt Willys är det enskilda butiker som har missat att byta skyltar i samband med nya fruktleveranser från nya länder – och att det sådant som ibland råkar ske när en säsong ersätts av en annan.

Johanna Eurén uttrycker också att det har gått ut en påminnelse till Willys-butikerna om att kontrollera så att det står rätt ursprungsland skyltat på hyllorna, enligt radion.

Foto: Willys

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


28 december 2025

KREML: Putin och Trump överens – ratar vapenvilan

2025 12 28

USA:s och Ukrainas presidenter möts under söndagen i Florida.

På agendan står fortsatta diskussioner kring vapenvila och fredsavtal i Ukraina.

Innan mötet har den amerikanske presidenten talat med den ryske diktatorn Vladimir Putin.

– Jag har haft ett bra och väldigt produktivt samtal med president Putin, uppger Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Kreml delger information

Mer information om vad som sades mellan de två stormaktsledarna har inte den amerikanska presidenten uttalat sig om i nuläget.

Nu går däremot Kreml ut med ett påstående om att de båda ledarna kommit överens.

– Ryssland och USA delar samma hållning, nämligen att det ukrainska och europeiska förslaget om tillfällig vapenvila skulle förlänga konflikten och leda till förnyade strider, säger Vladimir Putins rådgivare Jurij Usjakov, rapporterar AFP.

Istället ska de kommit överens om att målsättningen måste vara att nå ett långvarigt fredsavtal direkt.

LÄS OCKSÅ: Ryska trupper har omringats – ”Bara dussintals kvar”

”Förutsättningar för en överenskommelse”

Inför mötet med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har Donald Trump uttalat sig optimistiskt om förutsättningarna.

Även Zelenskyj har uppgett att de närmar sig ett färdigt förslag.

– Trump tror att de har förutsättningarna för en överenskommelse och Zelenskyj har upprepat sin tro på att de är 90 procent på väg dit, uppger BBC.

– Så om de verkligen är i de sista stadierna går frågorna tillbaka till de stora stridspunkterna – territoriella beslut, säkerhetsgarantier och ekonomiska frågor.

Zelenskyjs erbjudande

Ukrainas president har erbjudit en kompromiss om Rysslands krav på att Ukraina ska överlämna ungefär en fjärdedel av Ukrainas östra Donetskregion.

Motkravet är att Ukraina ska dra tillbaka sina trupper upp till 40 kilometer om Ryssland gör detsamma, och på så sätt skapa en demilitariserad zon.

– Det är potentiellt den knepigaste detaljen, eftersom Ryssland kommer att motsätta sig att dra tillbaka sina trupper, uppger nyhetskanalen.

– Och Zelensky kommer att behöva en folkomröstning för att godkänna något avtal och för att hålla en omröstning kommer han att kräva eldupphör, vilket Putin hittills har vägrat.

LÄS OCKSÅ: Arméchef i Europa bekräftar - "Vi kan inte försvara oss"

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen