Raseri mot aprilskämt – ”osmakligaste någonsin”

2025 04 02

Ett aprilskämt från Haparanda kommun har landat snett.

I ett inlägg på Facebook skämtar kommunen om att man kommer införa ransonering av preventivmedel. Detta för att öka barnafödandet i Haparanda.

– Ransoneringen gäller för personer mellan 25 och 40 år.Ett preventivmedel som dock inte ingår i ransoneringen och därmed tillåts att användas årets alla dagar från och med den 1 april är det så kallade ”Det finska rycket”, står det i inlägget.

Vidare citeras ”vice kommunalrådet herr Rolfs” som berättar att kommunen kommer införa en ”heta linjen-telefontjänst".

– Dit man kan vända sig för att få tips och råd, till förmån för extra krydda i sänghalmen.

Starka reaktioner

Aprilskämtet väcker starka reaktioner. Många personer har reagerat mot inlägget som de anser är osmakligt, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till flera läsare. 

Kritik mot skämtet noteras även i kommentarsfältet på Facebook.

– Osmakligt och mansgrisbeteende. Vi har världsdelar/stater där aborträtt och kvinnornas rätt att själva bestämma över sin kropp hotas, skriver en användare.

– Grattis Haparanda stad till det äckligaste och mest pinsamma aprilskämt någonsin. Ni borde skämmas! Fräsch bild man får av kommunalrådet och vice kommunalrådet, framhåller en annan.

Kommunen svarar

Haparanda kommun beklagar att skämtet väckt obehag hos många invånare.

– Det är tråkigt att skämtet fått negativa reaktioner, i och med att det är ett rent aprilskämt, framhåller kommunen i en kommentar till Aftonbladet.

Kraftig nedgång

Barnafödandet fortsätter att minska i Sverige.

2024 var barnafödandet i Sverige det lägsta på 22 år.

– Under 2024 föddes det 98 500 barn i Sverige. Det är 1 600 färre än året innan vilket innebär en minskning med 1,6 procent, säger Lena Lundkvist, demograf på SCB.

Haparanda är en av kommunerna där barnafödandet har minskat mest. Det visar statistik från försäkringsbolaget Dina Försäkringar.

Här är kommunerna där barnafödandet per kvinna har minskat mest under åren 2000-2023:

Essunga -38,2 %
Gnesta -35,6 %
Vilhelmina -35,5 %
Haparanda -33,7 %
Norberg -31,2 %
Färgelanda -30,3 %
Storuman -30,1 %
Åmål -27,8 %
Klippan -27,5 %
Torsby -26,2 %

Foto:  A. Fotos

Text: Redaktionen


JUST NU: Dödlig sjukdom sprids snabbt – 16 fall i Sverige

2025 09 11

Den dödliga sjukdomen Candida auris sprids snabbt i Europa.

Mellan 2013 och 2023 har 4 000 fall av den livsfarliga svampinfektionen registrerats i Europa. Dessutom fortsätter antalet fall att öka, uppger den europeiska smittskyddsmyndigheten ECDC.

I Sverige har 16 fall rapporterats mellan 2020 och 2025.

– För Europas del är detta allvarligt, det är viktigt att vi håller koll på spridningen. Det gäller även oss i Sverige, säger Olov Aspevall, överläkare och utredare på Folkhälsomyndigheten, till SvD.

Hög dödlighet

Candida auris är en jästsvamp som sprids främst genom kontaktsmitta. Infektionen har särskilt drabbat patienter som vårdas på sjukhus. Förekomsten i sjukhusmiljöer hänger samman med jästsvampens förmåga att kolonisera huden och långa överlevnadsförmåga på ytor som sängkläder, väggar och gardiner.

Dödligheten vid Candida auris-infektion är hög – Världshälsoorganisationen WHO uppskattar den till mellan 29 och 53 procent. Ofta beror dödsfallen på att infektionen når blodet och leder till sepsis (blodförgiftning), rapporterar SvD.  

Dessutom är Candida auris mycket svårbehandlat. Få mediciner biter mot infektionen.

– Den här typen av mikroorganism drabbar framför allt personer som redan är svårt sjuka och vårdas på sjukhus. Det kan vara svårt att avgöra vad som är den egentliga dödsorsaken – svampinfektionen eller en underliggande cancersjukdom till exempel, säger Olov Aspevall till tidningen.

LÄS MER: USA varnar för Alvedon – svensk forskare svarar

”Förekommer nästan konstant”

Diamantis Plachouras, chef på ECDC:s avdelning för antimikrobiell resistens och vårdrelaterade infektioner, anser att utvecklingen är oroande.

Han konstaterar att smittan har ökat kraftigt i flera länder, bland annat i Spanien, Grekland, Italien, Rumänien och Tyskland .

– I vissa delar av Europa är Candida auris så utbrett att det inte längre är möjligt att avgöra vad som är utbrott eller inte. Det förekommer nästan konstant på sjukhus, säger Plachouras enligt Euronews.

LÄS MER: Polismeddelande till bilister – ”Det ger faktiskt böter”

Foto: Johan Alp Region Uppsala

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk region akutstänger

2025 09 11

Den ryska gränsregionen Belgorod har attackerats.

Enligt guvernören Vjatjeslav Gladkov har flera ukrainska drönare avfyrats mot mål i regionen. Han kallar det för en ”massiv attack” i ett inlägg på Telegram.

Akutstänger

Läget är kritiskt, enligt guvernören. Nu meddelar han att Belgorod stängs ner helt och hållet.  

Köpcentrum och skolor håller stängt, och allmänheten uppmanas att stanna inomhus.

– Om det är möjligt, stanna hemma. Barn bör hållas instängda i den mån det är möjligt. Det gäller både förskolebarn och skolelever, säger Vjatjeslav Gladkov i en video på Telegram.

Guvernören tillägger att situationen ”övervakas noggrant” av lokala myndigheter.

– All information kommer att tillhandahållas så snabbt och effektivt som möjligt, säger han.

Civil person skadad

Gladkov uppger att en civil person har skadats i den ukrainska drönarattacken.

– Till följd av en drönarexplosion fick mannen splitterskador i buken och armen, framhåller guvernören.

Han uppger också att flera byggnader och fordon har skadats i attacken.

Ukraina har inte kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: ”Är bara början” – motståndsgrupp till attack i Ryssland 

Strategiskt viktig region

Belgorod gränsar till Ukrainas regioner Sumy, Charkiv och Luhansk och används regelbundet av ryska styrkor för att iscensätta attacker mot Ukraina.

Regionen har tidigare varit måltavla för ukrainska offensiver. I mars 2024 korsade tre ryska rebellgrupper gränsen vid Belgorod.

Grupperna, som slåss på Ukrainas sida i kriget, erövrade flera byar innan de drog sig tillbaka till den ukrainska sidan.

LÄS MER: Julija Navalnaja varnar för sanktion mot Ryssland: Inför den inte 

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen