Raseri hos oppositionen – ”valet förlorat”

2024 10 18

Ett utspel från C-ledaren Muharrem Demirok skakar oppositionen i svensk politik.

I tisdags dömde Demirok ut möjligheten att samarbeta med Vänsterpartiet efter valet 2026.

I en debattartikel konstaterade C-ledaren att de senaste avslöjandena om antisemitism inom V omöjliggör ett samarbete.

– Jag kan inte se hur något ansvarstagande parti skulle kunna samverka med Vänsterpartiet i en regering när det ges uttryck för den här typen av åsikter, skrev han i Expressen tillsammans med ordföranden för ungdomsförbundet Cuf, Caroline von Seth.

”Valet redan förlorat”

Beskedet får Vänsterpartiet att se rött.

Vice ordförande Ida Gabrielsson går till hårt angrepp.

Hon sätter likhetstecken mellan Demiroks ställningstagande och en valförlust för oppositionen.

– Att Centerledaren i Expressen uttalar att V inte är möjliga att samarbeta med pga antisemitism och Nato är under all kritik och sånt självskadebeteende för den samlade oppositionens möjlighet att vinna regeringsmakten, dundrar hon i ett inlägg på X.

– Att använda antisemitismen som slagträ i regeringsfrågan är oacceptabelt. Har oppositionen den här låga nivån då är valet redan förlorat, tillägger Gabrielsson.

I en kommentar till Expressen utvecklar hon sitt resonemang.

– Det är ändå bra att Centerpartiet är tydligt med att det inte finns någon möjlighet för en statsministerkandidat på den rödgröna sidan att bli vald, säger hon till tidningen.

Vill bilda regering utan C

Den rödgröna sidan är enligt dagens opinionsläge beroende av Centerpartiets mandat för att bilda regering. 

Vänsterpartiet förhoppning är dock att S, MP och V ska få egen majoritet.

I oktober 2023 meddelade partiledare Nooshi Dadgostar att hon vill sitta i en regering där Centerpartiet saknar inflytande.

– De är väldigt ensamma och små ute på kanten numera. De har gått från ”mittens rike” till en ökenvandring som inte ser ut att ha ett slut, sade hon till SvD.

Foto: Centerpartiet Ninni Andersson Regeringskansliet resp Agnes Stuber

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


15 sep 2026

Stort bakslag i regeringsförhandlingarna

2026 09 15

Den rödgröna sidan ser ut att gå mot en valseger.

Nu är det upp till S-ledaren Magdalena Andersson att få ihop ett regeringsunderlag.

Hennes uppdrag lär dock försvåras av två nya utspel under tisdagen.

För det först meddelar Centerpartiet att deras röda linje kvarstår: C kommer inte släppa in V i en regering.

– Det var det vi gick till val på, det var det väljarna belönade oss på. Så det är klart vi är tydliga med det även efter valet, säger partisekreterare Hannes Hervieu till Expressen.

Samtidigt meddelar Vänsterpartiet att deras röda linje ligger kvar: V kommer att fälla varje regering där de själva inte ingår.

– Centerpartiet måste välja sida. Vi ska ingå i regering, precis som alla andra fyra partier, säger Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson till Aftonbladet.

Majoritetsregering

Gabrielsson uppger att V:s förstahandsval är en majoritetsregering med S, V, MP och C.

–  Man bör invänta valresultat, sedan måste vi fyra partier sätta oss ner. Grundplattan är att alla fyra ska sitta i regering, säger hon till tidningen.

Experten: Mest sannolika regeringen

Trots motsättningarna bedömer statsvetaren Jan Teorell att de rödgröna partierna kommer att enas om ett regeringsunderlag.

Han pekar ut två scenarier som mest sannolika: en regering med S, MP och C som tolereras av Vänsterpartiet, eller en regering med S, MP och V som tolereras av Centern.

– Det mest troliga är ju ändå att det blir någon typ av konstellation på den rödgröna sidan, säger Teorell till Di.

LÄS OCKSÅ: Har vapen i rymden 

Enklare att bryta mot röd linje

Jan Teorell bedömning baseras bland annat på att partier som byter block brukar få betala ett högt pris. Han bedömer därför att det är osannolikt att L, C, KD eller M byter sida.

– Det är mycket tuffare för ett parti än vad det är att göra avkall på någon röd linje, men samtidigt kunna hålla fast vid sin statsministerkandidat, säger experten till tidningen.

LÄS MER: AI-strategi saknas – anställda inte delaktiga 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen