Raketökning för kritiserat livsmedel

2024 09 27

Energidryckproducenten Celsius gör succé.

I början av september prisades företaget som årets leverantör på åtråvärda Conveniencegalan – en gala där de främsta aktörerna inom handeln uppmärksammas.

Enligt prismotiveringen har Celsius ” visat en svårslagen kombination av innovation, kvalitet och engagemang”.

– Genom att ständigt utmana branschstandarder har de skapat produkter som inte bara lockar med sin smak, utan också möter konsumenternas krav på funktionalitet och förväntan. Deras strategiska marknadsföring och starka kundfokus har resulterat i en imponerande tillväxt och en alltmer lojal kundbas, vilket gör dem till en förebild för andra i branschen, står det i motiveringen.

Ökar med 100 miljoner

Nu kommer nästa glädjebesked för Celsius. Omsättningen har ökat med nästan 100 miljoner kronor från 2022 till 2023, rapporterar sajten Dagligvarunytt.

För 2023 beräknas omsättningen till 317 miljoner kronor.

Alex Darvishnejad, säljdirektör för Celsius Sverige, uppger att företaget haft en ”otrolig tillväxt”.

Under 2023 stod Celsius för 37 procent av branschens totala tillväxt, uppger Darvishnejad.

Celsisus framgång speglar utvecklingen för hela energidryckbranshcen i Sverige.

– Energidryckskategorin har vuxit med 529 miljoner kronor under rullande 52 veckor. Samma period har Celsius vuxit med 195 miljoner, säger Alex Darvishnejadtill Dagligvarunytt.

Kritiserad dryck

Celcius energidrycker finns att köpa i nästan varje matbutik i Sverige.

Energidryck är i synnerhet populärt hos unga personer, vilket anses vara problematiskt.

Barn och tonåringar väger oftast mindre än vuxna och kan därför få obehagliga symptom av mindre mängder koffein.

En studie från Jyväskylä universitet i Finland visar på stora skillnader mellan ungdomar som använder energidryck, och ungdomar som inte gör det.

De tonåringar som dricker energidryck har överlag mer skadliga levnadsvanor och sämre upplevd hälsa än andra. De lider bland annat av sömnstörningar.

Exakt hur sambandet ser ut är dock oklart.

– Utifrån vår forskning går det inte att säga om energidrycker orsakar sömnstörningar eller om unga som redan lider av sömnstörningar dricker energidrycker. Det är nog både och, säger doktoranden Maija Puupponen i ett pressmeddelande.

Inget förbud

I Sverige är det inte förbjudet för unga personer att köpa dryckerna.

Däremot finns det en branschöverenskommelse mellan livsmedelsföretagen som innebär att energidrycker inte bör säljas till personer som är under 15 år.

Överenskommelsen är ingen lag, men de flesta säljare följer rekommendationen.

Foto: Jessica Gow ICA

Text: Redaktionen


OFFICIELLT DATUM: Pensionärer får extra pengar

2025 10 13

Riksdagens pensionsgrupp har tidigare meddelat att man kommit överens om att införa en kallad ”gas i pensionssystemet”.

Ändringen innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Nu meddelar pensionsgruppen att utbetalningarna kommer att ske tidigast den 1 januari 2027. Det framgår av ett pressutskick från Socialdepartementet.

Sätter gräns

Överskottet ska börja att betalas ut när tillgångarna i inkomstpensionssystemet överstiger skulderna med mer än 15 procent.

– Under senare år har finanserna stabiliserats och det finns nu i stället ett överskott i inkomstpensionssystemet. För att inte spara onödigt mycket i systemet, utan låta överskott komma pensionärer och pensionssparare till del, kan en gas nu införas, står det i uttalandet från departementet. 

Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

LÄS MER: 150 000 ansökningar – rusning till svensk arbetsplats 

Kritiken: ”Vi hinner dö innan”

Pensionärernas riksorganisation, PRO, tycker att pengarna ska betalas ut direkt. Organisationen anser att balanstalet på 1,15 är för högt.

PRO vill i stället att utbetalningarna ska ske när tillgångarna i inkomstpensionssystemet överstiger skulderna med 10 procent eller mer.

– Det blir orimligt att Sverige har ett rikt pensionssystem men fattiga pensionärer. Det är vi som är pensionärer i dag som har hjälpt till att bygga upp pensionssystemets förmögenhet och då är det dagens pensionärer som också ska få del av överskottet, säger PRO:s ordförande Åsa Lindestam i ett uttalande.

– Att sätta gränsen så högt är inte rimligt. Vi hinner dö innan det blir några pengar! Pensionsgruppen borde gjort som utredningen föreslagit och valt den rimligare nivån, tillägger Lindestam.

LÄS OCKSÅ: Försäljningen av kläder ökar 

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml hotar Trump – med massiv eskalering

2025 10 13

USA överväger att skicka Tomahawkrobotar till Ukraina.

Långdistansrobotarna har beskrivits som en ”gamechanger” – de har en räckvidd på 250 mil och skulle ge Ukraina kapacitet att slå till mot mål djupt inne på ryskt territorium.

Tomahawkrobotarna har också kapacitet att bära kärnstridsspetsar, vilket Kreml tidigare har kritiserat i starka ordalag.

Nu antyder Dmitrij Medvedev, vice ordförande i det ryska säkerhetsrådet, att Ryssland kommer att svara med kärnvapen på en Tomahawkattack.

I ett inlägg på Telegram skriver Medvedev att det är omöjligt att avgöra om Tomahawkrobotar bestyckats med kärnvapenladdningar eller inte.

– Leveranser av dessa robotar kommer att sluta illa för alla. Framför allt för Trump, framhåller den ryske toppolitikern.

– Hur borde Ryssland reagera? Precis! fortsätter Medvedev, vilket Reuters tolkar som en anspelning på ett möjligt svar med kärnvapen.

”Mycket dramatiskt ögonblick”

Kremls talesperson Dmitrij Peskov antyder också att Ryssland kan svara med kärnvapen.

– Frågan om Tomahawks väcker stor oro. Detta är ett mycket dramatiskt ögonblick, spänningarna eskalerar från alla håll, säger han enligt Iltalehti.

Enligt Peskov kommer Ryssland ”ta hänsyn” till att robotarna har kapacitet att bära kärnstridsspetsar.

– Låt oss föreställa oss att en långdistansrobot avfyras. Vi vet att det kan vara en kärnvapenrobot. Vad ska Ryska federationen tycka om det? Hur borde Ryssland reagera? Militära experter utomlands måste förstå detta, säger han.

LÄS MER: ”Putin är en inträngd råtta” – USA varnar Estland 

FAKTA: Rysslands kärnvapenarsenal

- Ryssland innehar tillsammans med USA drygt 90 procent av världens kärnvapen.

- Landets totala antal beräknas till 5 977 stycken.

- Av världens 12 700 kärnvapen finns mer än 9 400 i militära lager för användning.

- Cirka 3 730 är utplacerad på robotar eller på bombplansbaser. 

- Av dessa är cirka 2 000 amerikanska, ryska, brittiska och franska kärnstridsspetsar som är redo att användas med kort varsel.

- År 2019 uppskattade Totalförsvarets forskningsinstitut att det ryska försvaret har omedelbar tillgång till runt 700 taktiska kärnstridsspetsar. Det vill säga vapen som kan användas i vanliga vapensystem, där konventionella stridsspetsar byts ut mot kärnstridsspetsar.

Källor: Federation of American Scientists resp Totalförsvarets forskningsinstitut

LÄS OCKSÅ: Massiv brand i ryskockuperat område

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen