Räddningstjänsten larmad till kyrka – “Alla fick springa”

2024 01 28

Det brinner i just nu närheten av en kyrka.

Tidigt på söndagseftermiddagen har det börjat brinna vid Tungelsta kyrka söder om Stockholm.

Det ska röra sig om ett träd i närheten av kyrkan som fattat eld, vilket gjorde att såväl polis som räddningstjänst fick kallas till platsen.

– Enligt initiala uppgifter brinner det i ett träd som står i nära anslutning till en kyrka i Tungelsta, meddelar polisen.

– Polis och räddningstjänst är strax på plats för att närmare undersöka vad det är som inträffat.

“Alla fick springa”

Omfattningen av branden är ännu oklar, men i källaren under kyrkan finns ett gym som fick evakueras i samband med branden.

– De skrek att det brann så alla fick springa ut från gymmet. De sa att det stått en marschall under trädet som fattat eld, säger gymmaren Leo Andersson till Aftonbladet.

Privatpersoner försöker enligt uppgifter just nu att släcka branden med brandsläckare och vatten i väntan på räddningstjänsten.

Ingen person ska ha kommit till skada.

Brunnit utomhus

Det är oklart om själva byggnaden fattat eld, men enligt vittnesuppgifter så ska det vara en marschall nära trädet som ledde till att det började brinna.

Det är inte bara söder om Stockholm som det har brunnit under dagen, även i Mullsjö utanför Jönköping har det brunnit.

Där handlar det om en lada som fattat eld.

Maskiner i byggnaden

Enligt initiala uppgifter ska inga personer skadats i samband med branden, i ladan finns enbart maskiner.

– Polis och räddningstjänst larmades till en adress strax norr om Mullsjö med anledning av en brand. Det handlar om en lada som brinner kraftigt. Enbart maskiner finns i byggnaden, framhåller polisen via sin webbsida.

Platsen har spärrats av och polisen har påbörjat en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet utan någon misstänkt.

Fler bränder

Under vintermånaderna sker många bränder då människor vill använda marschaller, levande ljus och brasor.

Då är det extra viktigt att hålla koll på elden.

– Under december och januari får SOS Alarm 1400 larmsamtal om bostadsbränder, vilket är 20 procent fler än övriga månader, meddelar Brandskyddsföreningen.

Foto: MSB

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Kalldusch för skattebetalare: 3,6 miljarder kronor har hamnat fel

2025 11 27

Nu kommer ett stort larm om socialförsäkringen, som finansieras genom skatter och sociala avgifter.

Hela 3,6 miljarder kronor av ersättningar från socialförsäkringen har hamnat i gängkriminellas fickor, uppger Polismyndigheten och Försäkringskassan.

Totalt får 4 000 av Sveriges runt 62 000 gängkriminella individer en grundförsörjning från sjukpenning, sjukersättning eller olika arbetsmarknadsstöd, enligt granskningen.

– Den bekräftar än en gång att gängkriminella använder socialförsäkringen som grundinkomst och för att på så sätt skapa en fasad av vita inkomster, säger Nils Öberg, generaldirektör på Försäkringskassan.

Flera typer av ersättning

Sammanlagt beräknas 3,6 miljarder kronor ha betalats ut till gängkriminella individer. 

I genomsnitt har de gängkriminella fått ut omkring 1,5 miljoner kronor i sjukersättning, 900 000 kronor i sjukpenning och 600 000 kronor i arbetsmarknadsstöd.

Försäkringskassan ska gå igenom samtliga beslut på nytt för att stoppa utbetalningarna där det är möjligt. 

–  Vi ser en ökad gängkriminalitet som angriper hela samhället och vi jobbar nu på bred front för att säkra välfärdssystemet. Den här rapporten är ett resultat av att vi myndigheter nu kan dela information med varandra i betydligt större omfattning än tidigare. Därmed kan vi lättare slå sönder den kriminella ekonomin, säger Nils Öberg.  

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

FAKTA: Utdrag från granskningen

- Analysen har tittat på hur av polisen utpekade gängkriminella individer använder socialförsäkringen som en grundförsörjning, som bland annat ger en fasad i form av en vit inkomst.  

- De ersättningar som framförallt används som grundförsörjning är sjukersättning, sjukpenning och aktivitetsstöd (arbetsmarknadsstöd).  

- Analysen tittar också på i vilken omfattning underhållsstöd bidrar till gängkriminellas ekonomi.  

- Av de företag som sjukanmäler de gängkriminella individerna har ungefär en tredjedel nuvarande eller historiska företrädare som är andra gängkriminella. Över 80 procent av bolagen har någon koppling till andra gängkriminella.  

- I genomsnitt har de granskade individerna fått 1,5 miljoner kronor i sjukersättning, 900 000 kronor i sjukpenning eller 600 000 kronor i arbetsmarknadsstöd.  

- Sammanlagt har individerna över tid fått runt 3,6 miljarder kronor från dessa tre ersättningar.

Källa: Försäkringskassan

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: M. Washington

Text: Redaktionen