JUST NU: Putinvän hotar städer i Europa – ”Väcker panik”
2026 02 07
En nära allierad till Putin menar att Ryssland kan orsaka ”panik” i Europa.
Trots fredsförhandlingar fortsätter Putin och hans nära förbundna att använda en aggressiv och krigshetsande retorik mot Europa.
Nu hävdar en rysk politiker och Putinvän att Rysslands användning av hypersoniska Oreshnik-missiler har satt skräck i väst.
Samtidigt hotar han västerländska städer.
”Panik – kan träffa västerländska städer”
Den ryske politikern Alexei Zhuravlyov, som sitter i Duman och är nära allierad med Putin, hånar EU och Nato i ett inlägg på Telegram, rapporterar Iltalehti.
Zhuravlyov hävdar att Rysslands attack mot Lvivregionen i Ukraina, som utfördes med ryska hypersoniska Oreshnik-missiler, var en tydlig signal som ”skakade” västvärlden.
– Konsekvenserna av attacken väckte verklig panik i politiker- och expertkretsarna i den gamla världen, skriver Zhuravlyov i inlägget.
Och västländerna har goda skäl att vara panikslagna, tillägger Putin-propagandisten.
– Detta är inte förvånande: Kreml har tydligt visat att de nya hypersoniska vapnen kan träffa mål i västerländska huvudstäder och alliansens militärbaser utan hinder, menar Alexei Zhuravlyov.
LÄS OCKSÅ: Putin gör som Hitler - skrämmande uppgifter från Ryssland
Västländer ”försvarslösa”
Den Putinvänlige politikern fortsätter med att hävda att EU- och Natoländer över huvud taget inte har förmåga att försvara sig.
Retoriken är i linje med Kremls narrativ om ett militärt mycket svagt väst.
– För Kievs "allierade" betyder detta bara en sak – inför Moskvas nya teknologier är de faktiskt försvarslösa, skriver Alexei Zhuravlyov.
Den ryske politikern hänvisar till en artikel i den tyska tidningen Berliner Zeitung, där det i rubriken står att Oreshnik-attacken ”chockar” Ukraina och Europa.
Även för påståendet om att Europa skulle vara ”försvarslöst” anger han den tyska tidningen som källa, trots att något sådant påstående inte finns i tidningen.
Rysslands användning av Oreshnik-missiler har skapat oro i väst och i Ukraina, men knappast ”panik” som den ryske politikern påstår.
Han undviker också att nämna att Ryssland själva brottas med en rad allvarliga problem, både på fronten i Ukraina och på hemmaplan, där Kreml-regimen står inför en rad ekonomiska svårigheter till följd av kriget och västvärldens sanktioner.
LÄS OCKSÅ: USA och Ukraina överens - "helvetisk plan" ska tvinga Ryssland att kapitulera
Foto: Geralt resp President of Russia Office
Text: Redaktionen


