Putins vän kan ta över Natoland – idag onsdag

2024 04 17

Kroatiens framtid som allierad med västvärlden uppges stå på spel idag.

Under onsdagen går kroaterna till parlamentsval där den konservativa premiärministern Andrej Plenkovic söker en ny mandatperiod.

Den 54-åriga kandidaten ställs där mot den sittande presidenten Zoran Milanovic.

– En Kremlvänlig vänsterpopulist, beskrivs den senare av den tyska stortidningen Deutsche Welle.

Sägs vara avgörande

Valet bedöms vara helt avgörande för om Kroatien, medlem i EU sedan 2013 och Nato sedan 2009, ska förbli en västvänlig nation eller röra sig i riktning mot Moskva.

– Milanovic pressar Kroatien och det kroatiska folket in i den ryska världen, säger Andrej Plenko, som kritiserat presidenten för hans motvilja att stötta Ukraina, enligt DW.

Även brittiska The Guardian beskriver onsdagen som ett val där “stödet för Ukraina står på spel”.

Upplöstes i mars

Presidenten i Kroatien är formellt statschef och överbefälhavare, men regeringsmakten utövas i huvudsak av premiärministern.

Det är alltså den senare posten som kan få en ny innehavare beroende på dagens valutgång.

Valet var egentligen planerat att hållas till hösten, men efter att Plenkovic och hans parti anklagades för korruption, bland annat av Milanovic, upplöstes parlamentet i mars.

Trotsar förbud

Zoran Milanovic kandidatur har väckt stor uppståndelse i Kroatien.

Detta eftersom 57-åringen inte har avgått som president, vilket gör att han tekniskt sett inte får lov att ställa upp i valet. 

Författningsdomstolen i Kroatien har även förbjudit honom från att kandidera, men det verkar inte hindra presidenten.

– Milanovic har sagt att om hans parti vinner kommer han han att väljas till premiärminister, uppger DW.

Flera inhemska problem

Valet sker även samtidigt som Kroatien är hårt drabbat av korruption, hög arbetslöshet, värst inflation i hela euroområdet och illegal migration.

Vallokalerna öppnade klockan sju i morse lokal tid för landets 3,7 miljoner röstberättigade befolkning och kommer att stänga klockan 19.

De senaste mätningarna sätter Plenkovic kroatiska demokratiska union HDZ i förarsätet jämfört med Milanovics socialdemokratiska oppositionsparti SDP.

Framåt kvällen väntas de första resultaten komma.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband återförenas

2025 07 04

Ett världskänt rockband återförenas imorgon.

Ett av världens mest kända rockband genom tiderna kommer att återförenas på lördagen.

Det handlar om heavy metal-bandet Black Sabbath, som gör en unik spelning som sägs bli bandets sista.

Många band medverkar

Black Sabbath, med frontfiguren Ozzy Osbourne i spetsen, kommer att göra en spektakulär sista spelning på Villa Park i Birmingham på lördagen, rapporterar BBC.

På spelningen kommer bandets originalmedlemmar att uppträda tillsammans för första gången på 20 år, med en enda avskedskonsert.

Spelningen blir ett heldagsevent där inte bara Black Sabbath medverkar, utan även andra band som har inspirerats av gruppen. Bland dessa finns Metallica, Slayer, medlemmar ur Guns N’ Roses och Rage Against the Machine.

Showen har titeln ”Back to the Beginning”, och kommer enligt uppgifter att livesändas.

Nära barndomshemmet

Frontfiguren Ozzy Osbourne har sagt att han ska lägga av flera gånger tidigare, men nu tycks det vara allvar, enligt kanalen.

Den 76-åriga rocklegenden kämpar med stora hälsoproblem.

Spelningen hålls i närheten av Osbournes barndomshem.

– Det är dags för mig att ge tillbaka till den plats där jag föddes. Hur välsignad är jag inte att få göra det med hjälp av människor som jag älskar. Birmingham är det sanna hemmet för metal, har Osbourne tidigare sagt om avskedsspelningen.

Förutom Osbourne själv medverkar alltså de andra originalmedlemmarna i Black Sabbath som är Geezer Butler på bas, Toni Iommi på gitarr och Bill Ward på trummor.

Kommer livesändas

Black Sabbaths stora avskedskonsert, tillsammans med andra rocklegender, kommer dessutom att livestreamas globalt, vilket NME har rapporterat.

Det kommer att ske på pay-per-view-basis, på webbsidan för Back to the Beginning, enligt tidningen. Man måste alltså betala för att få tillgång till streamen.

Biljetterna till Black Sabbaths sista konsert uppges ha sålt slut på en kvart när de släpptes i februari.

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


JUST NU: Hel bransch kan utraderas

2025 07 04

Endast 89 av 2 397 ansökningar för bärplockare har beviljats av Migrationsverket i år.

– Migrationsverket har även i år gjort bedömningen att arbetstagare inom bärbranschen riskerade att inte få sina arbetsvillkor uppfyllda, därför har myndigheten beslutat att avslå större delen av ansökningarna för thailändska bärplockare, säger Hanna Geurtsen, biträdande uppdragsledare för arbetstillstånd på myndigheten.

Den nya siffran är en kraftig minskning jämfört med föregående år. Förra åtet beviljades 1 272 ansökningar och 2023 landade beviljades 5 372 tillstånd.

I år kommer alltså endast 89 bärplockare till Sverige.

Larmet: Hela branschen kan försvinna

Bransch- och arbetsgivarorganisationen Livsmedelsföretagen rasar mot beslutet. Vd:n Björn Hellman hävdar att Migrationsverkets avslag riskerar att utradera hela den svenska bärbranschen.

– Besluten kan innebära nådastöten för svenska bär. När det gäller tillgång till svenska bär är arbetskraftsinvandring helt avgörande. Utan dessa säsongsarbetare kommer de svenska bären inte att bli plockade, säger han.

– Vi kommer att ha ännu mindre svensk råvara för att producera exempelvis sylt och saft. Vi kommer att behöva säga upp personal eller i värsta fall lägga ner verksamheter.

”Högst anmärkningsvärt”

Björn Hellman ifrågasätter Migrationsverket vedömning. Han anser att ansökningarna uppfyller kraven. 

Hellman påpekar att  bärplockarna är direkt anställda vid ett företag med säte i Sverige och inte via ett utländskt bemanningsföretag, vilket har varit fallet under tidigare år.

– Det innebär ett tydligare arbetsgivaransvar för det svenska företaget. Det ska finnas anställningsavtal påskrivet av båda parter, anställningsvillkor ska vara i linje med svenska kollektivavtal och det ska finnas tecknade försäkringar. 

– Vi finner det högst anmärkningsvärt att Migrationsverket avslår ansökningar baserat på att det är osannolikt att arbetsgivaren kommer att erbjuda villkor som är i nivå med svenska kollektivavtal när ansökningarna uppfyller de krav som är i linje med svenska kollektivavtal.

LÄS MER: Anrik kedja går i konkurs – hundratals butiker påverkas

Noggrann granskning

Inför sommaren 2024 förstärkte Migrationsverket granskningen av de ansvariga bemanningsföretagen och deras åtaganden som arbetsgivare.

Detta eftersom myndigheten under flera års tid sett indikationer på missbruk inom bärbranschen – bland annat har Migrationsverket fått signaler om oseriösa kontrakt och uteblivna löner kopplat till bemanningsföretag i Thailand.

Samtliga ansökningar som inkommit inför årets bärsäsong har utretts med fokus på anställningsvillkoren som ska gälla utifrån svenska regler och kollektivavtal.

– Oavsett vilket lagrum som ansökan prövas inom är många krav för att beviljas tillfälligt arbetstillstånd fortfarande desamma. Det handlar bland annat om att det ska finnas anställningsavtal påskrivet av båda parter och att anställningsvillkoren ska vara i linje med svenska kollektivavtal. För majoriteten av de ansökningar som kommit in i år har inte kraven varit uppfyllda, säger Hanna Geurtsen.

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen