JUST NU: Putins stora seger – kollapsen uteblir

2022 04 07

Den ryska rubeln har återhämtat sig.

Valutan är nu tillbaka på samma nivåer som före invasionen mot Ukraina inleddes, rapporterar Bloomberg.

Den snabba återhämtningen beskrivs som en stor seger för den ryska diktatorn Vladimir Putin.

Pr-verktyg

– För politikerna är det ett bra pr-verktyg att kunna säga att sanktioner inte har någon påverkan. Och det kommer hjälpa till att begränsa inflationseffekten, säger Guillaume Tresca, strateg på Generali Insurance, till Bloomberg.

Hon konstaterar även att återhämtningen kan hjälpa ryska staten att bromsa inflationen i landet.

Tydligt konstaterande

Trots utspel från Väst och USA om att den ryska ekonomin är nära en kollaps finns det en tydlig slutsats att dra från rubelns återhämtning, erfar Bloomberg.

Sanktioner mot stora delar av Ryssland gör ingen skada så länge Väst fortsätter att köpa rysk olja och gas.

Hiskelig summa

Rysslands export av nämnda medel beräknas uppgå till hiskeliga 321 miljarder dollar 2022. Det är en ökning med en tredjedel jämfört med 2021.  

Pengar som kan göda diktatorns krigskassa och förlänga kriget i Ukraina.

35 miljarder euro

Sedan ryska soldater korsade den ukrainska gränsen den 24 februari har EU köpt rysk olja och gas för 35 miljarder euro, cirka 360 miljarder kronor.

Det konstaterade unionens utrikeschef Josep Borell under gårdagen, enligt AFP.

Nytt sanktionspaket dröjer

Samtidigt dröjer det femte planerade sanktionspaketet mot Ryssland, erfar Bloomberg. EU-länder kan helt enkelt inte komma överens om detaljerna. Enligt källor har flera länder utryckt att paketet inte innehåller tillräckligt tuffa sanktioner.

Flera EU-länder vill stoppa import av rysk olja och gas. Men andra motsätter sig ett sådant förslag – bland annat Tyskland och Ungern, rapporterar nyhetsbyrån.

Foto: President of Russia

Text: Redaktionen


“Risk för storskaligt krig i Europa” – Natoland varnar efter Trumps utspel

2025 02 11

Risken för ett storskaligt krig i Europa har ökat.

Det beskedet kommer från FE, danska försvarets underrättelsetjänst, på tisdagsförmiddagen.

Enligt den nya bedömningen kommer Ryssland sannolikt att vara mer benägna att använda militärt våld mot ett eller flera europeiska Natoländer om Moskva uppfattar försvarsalliansen som militärt försvagat eller politiskt splittrat.

– Om kriget i Ukraina upphör eller pausas kommer Ryssland att kunna frigöra betydande militära resurser och därmed öka sin militära förmåga att utgöra ett direkt hot mot Nato, lyder FE:s slutsats enligt TV2 som tagit del av underrättelsetjänstens nya rapport.

Efter Trumps ord: "Ukraina kan bli ryskt"

FE:s uppdatering väcker stora rubriker i dansk media på tisdagen.

Den kommer dessutom enbart några timmar efter att USA:s president Donald Trump i natt uttryckt att det finns en risk att Ukraina “kan bli ryskt en dag”.

– De kanske gör en deal, de kanske inte gör en deal. De kanske blir ryssar någon gång, eller så kanske de inte blir ryssar någon gång, sade Trump i en intervju med Fox News.

Arbetar utifrån tre scenarier

Enligt den danska underrättelsetjänsten arbetar man utifrån tre möjliga scenarier för vad Ryssland är kapabla till om kriget i Ukraina sätts på paus eller upphör helt.

Det första gäller för de första sex månaderna efter ett sådant scenario.

– Om ungefär ett halvår kommer Ryssland “att kunna utkämpa ett lokalt krig i ett land som gränsar till Ryssland”, uppger TV2 med hänvisning till FE.

Kanalen fortsätter:

– Efter cirka två år kommer Ryssland “utgöra ett trovärdigt hot mot ett eller flera Natoländer och därmed vara redo för ett regionalt krig mot flera länder i Östersjöområdet".

– Efter cirka fem år kommer Ryssland “att vara redo för ett storskaligt krig på den europeiska kontinenten, där USA inte blandar sig i”.

Kan utmana Nato

Anja Dalgaard Nielsen, underrättelsechef i FE, bekräftar att den nya bedömningen är en följd av bevakningen av fredsförhandlingarna från den nya presidentadministrationen i USA.

Hon betonar emellertid att det inte finns något konkret hot om en rysk attack mot Danmark.

– Men vi ser att det finns en ökad vilja från den ryska sidan att utmana Nato, och vi ser en amerikansk administration som är inriktad på att avsluta striderna i Ukraina, säger Dalgaard Nielsen till Jyllands-Posten.

LÄS MER: Danmark varnar – Ryssland förbereder jättehot mot Sverige

LÄS MER: Danmark slår larm – “90 procents risk" att Ryssland slår till

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen


Trump ställer ultimatum till på lördag – “låt helvetet braka loss”

2025 02 11

Donald Trump går fram med ett skarpt ultimatum.

Deadline är satt till nu på lördag klockan 12.

Om inte Hamas senast då har lämnat tillbaka gisslan som fortfarande hålls i Gaza uppmanas Israel att bryta vapenvilan.

Det framhåller den amerikanska presidenten.

– Vad mig beträffar, om inte alla gisslan återlämnas senast klockan 12 på lördag – jag tror det är en lämplig tidpunkt – skulle jag säga bryt den och låt helvetet braka loss, säger Trump enligt CNN.

"Sjuka människor"

Exakt vad den amerikanska presidenten menar med “helvetet” utvecklas inte.

– Ni kommer att få reda på det. Och Hamas kommer att få reda på det. De är sjuka människor, säger Trump, utan att svara på frågan om det skulle inkludera några militära åtgärder från USA:s sida.

Presidenten understryker också att han talar för sig själv och att beslutet i slutändan är upp till Israel.

Enligt israeliska uppgifter hålls fortfarande 76 personer som gisslan av Hamas. Av dessa bedöms 46 vara vid liv.

Hotar även Egypten och Jordanien

Under natten har Donald Trump även hotat att slopa USA:s stöd till Egypten och Jordanien om de två länderna inte säger ja till att permanent ta emot palestinier från Gaza, enligt New York Times.

Det var förra veckan som republikanen framhöll att han vill tömma området på människor, sätta Gaza under amerikansk kontroll och på sikt bygga om territoriet till någon form av turistparadis i Mellanöstern.

Planen chockade omvärlden och har kritiserats av forskare och politik, som bland annat menar att det vore tal om etnisk rensning.

Trump: Får inte återvända

För närvarande har Egypten och Jordanien både ekonomiskt och militärt stöd av USA. Det är det som kan dras in om länderna inte säger ja till Trumps plan.

– Jag tror att jag kan komma överens med Jordanien. Jag tror att jag kan komma överens med Egypten, säger presidenten i en intervju med Fox News i natt.

I samma intervju får han frågan om Gazas invånare ska ha möjlighet att flytta tillbaka när området är återuppbyggt, så som Trump vill se det.

– Nej, det skulle de inte, svarar republikanen.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen