JUST NU: Putins stora massmöte med 200 000 i publiken – Avslöjas som bluff

2022 03 18

Utåt sett var Putins stora tal i dag en succé med 200 000 jublande åskådare. Men nu kommer sanningen fram.

När Rysslands brutala diktator i dag skulle visa upp landets enighet och styrka kopplat till kriget i Ukraina hade Moskvaborna gått man ur huse.

Pumpade upp hetsretoriken

Firandet avsåg egentligen åttaårsdagen av Rysslands olagliga invasion av Krym – en av Ukrainas 27 regioner – men väl på plats passade Vladimir Putin även på att pumpa upp hetsretoriken med uttalanden om kriget i Ukraina.

Hyllade soldaterna i Ukraina

Han hyllade regimens soldater som dödat tusentals ukrainare i anfallskriget mot Rysslands södra grannland.

– Sida vid sida, hjälper de och skyddar varandra som bröder, sa Putin i talet.

Ännu en grov lögn

Den väldiga folkmassan på Luzhnikistadion i Moskva viftade med hundratals ryska flaggor och såg utåt sett ut att vara med på noterna och hylla sin diktator.

Men i själva verket var den stora klang- och jubelföreställningen för Rysslands diktator till stora delar ännu en grov lögn signerad Putinregimen, avslöjar BBC News.

Publiken dittvingad

– Många berättade att de arbetade inom den statliga sektorn och att de hade pressats av sina arbetsgivare till att närvara i publiken, berättar Will Vernon, BBC News utsände.

Bland annat talade BBC News men  en man som är anställd vid Moskvas tunnelbana. Han och hans kollegor hade tvingats att gå till kampanjmötet.

Stödjer inte kriget

– Jag stannar här en stund och sen lämnar jag. Jag tror att de flesta människorna här inte stödjer kriget. Jag gör det inte, säger mannen till BBC News.

Det fanns många skolelever på plats men de avslöjade för BBC News hur det egentligen låg till.

Eleverna lurade

Eleverna hade erbjudits att få en ledig dag från skolan om de gick på ”en konsert”.

BBC uppger samtidigt att det även fanns folk i publiken som definitivt stödjer Putin och den ”speciella militära operationen” i Ukraina, som regimen kallar anfallskriget.

Sexåringar indoktrineras

Ryska statsledningen har även sjösatt en stor kampanj för att indoktrinera skolungdomar landet över om Ukraina.

Speciallektioner har skapats för elever ända ned till sexårsåldern upp till 15-årsåldern, rapporterar BBC News.

Bland annat får eleverna lära sig att störst chans att bli hjälte har man om man ingår i militären.

Att stora mängder ryska soldater skickas hem i kistor från Ukraina ingick dock inte i lektionerna.

Solen och mysigt hem

Bland annat får eleverna se en videofilm i skolan där två uniformerade ungdomar från Krym får frågan om de vet vad som hände 18 mars 2014 – dagen då Ryssland invaderade södra Ukraina.

– Det var en dag av firande av Kryms vår. Starten på ett nytt liv, på förnyelse, värme, solen och ett mysigt hem, säger tonårsflickan Anna i videon.

Lärare upprörda

Men alla i lärarkåren är inte förtjust i Putinregimens skolkampanj.

– Jag tycker inte om när historia används som propaganda. Jag tycker att det är farligt för det är många barn här som har släktingar i Ukraina. Detta kan skapa konflikter bland barnen, säger en lärare till BBC News.

Hon vågar inte avslöja sitt namn uppger TV-kanalen.

Kasta ut nazisterna

Men de flesta av hennes lärarkollegor säger att de var positiva.

– Även en del med släktingar som bombats är positiva. De säger att nazisterna skulle kastats ut för längesedan, rapporterar BBC News.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Partisaner tänder eld i Moskva

2026 01 11

En motståndsrörelse uppges ha slagit till i Moskva.

Den pro-ukrainska motståndsrörelsen Atesj är känd för att bekämpa Ryssland inifrån.

Nu hävdar rörelsen att de har satt eld på en viktig anläggning i Moskva.

”Framgångsrik sabotageaktion”

Atesj uppger att de har förstört ett viktigt kommunikationstorn i Moskva-regionen – genom att bränna ned det, rapporterar Kyiv Post.

– Våra agenter genomförde en framgångsrik sabotageoperation i Moskva-regionen och slog mot en del av luftförsvarssystemet hos 5:e luftförsvarsdivisionen, som ingår i de ryska luftvärnsmissilstyrkorna inom ryska flyg- och rymdstyrkor, meddelar Atesj i ett uttalande på Telegram på söndagen, enligt tidningen.

– Vi förstörde militärenhetens kommunikationstorn, tillägger den underjordiska rörelsen i sitt uttalande.

Motståndsrörelsen ska alltså ha bränt ned ett torn som fungerar som kommunikations- och kommandocentral.

Tornet är viktigt för bland annat informations- och orderutbyte mellan olika enheter.

Tornet ska också ha innehållit spanings- och signalavlyssningsutrustning, rapporterar tidningen, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Försvagar Ryssland”

Atesj menar att aktionen är ett hårt slag mot det ryska luftförsvaret.

– Förstörelsen av denna kommunikationsknutpunkt försvagar luftförsvarspotentialen i centrala Ryssland, säger motståndsrörelsen i uttalandet.

– Störd samordning, ledning och kontroll samt förlust av underrättelsedata gör hela systemet mindre effektivt och sårbart, tillägger Atesh, enligt tidningen.

Atesj beskrivs som en pro-ukrainsk partisanrörelse.

Den bekämpar Ryssland inifrån, både i ukrainska regioner som har ockuperats av rysk militär – och djupt inne i själva Ryssland.

Rörelsen utgörs av ett välorganiserat nätverk som genomför olika typer av sabotageaktioner för att skada det ryska krigsmaskineriet.

Atesj samarbetar också med Ukrainas säkerhetstjänster och försvarsstyrkor, för att kunna bekämpa Ryssland på ett så effektivt sätt som möjligt.

LÄS OCKSÅ: Total "blackout" efter attack - hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: Stephen Radford

Text: Redaktionen