JUST NU: Putins lovar utökat stöd

2022 06 21

Rysslands diktator Vladimir Putin utfärdar ett löfte till landets väpnade styrkor.

– Vi kommer att fortsätta utveckla och stärka de väpnade styrkorna och ta hänsyn till potentiella militära hot och risker, säger Putin i ett tv-uttalande, enligt nyhetsbyrån Reuters.

Supervapen är redo

Putin tillägger att Rysslands ”supervapen”, kärnvapenroboten Sarmat-2, även kallad Satan-2, snart är redo.

Diktatorn meddelar att den nya interkontinentala kärnvapenroboten kommer placeras ut och vara redo för användning vid årsskiftet.

”Prata artigt”

Dmitry Rogozin, chef för Rysslands statliga rymdorganisation och tidigare vice premiärminister, har tidigare hotat om att Ryssland är redo att använda Satan-2.

I slutet av maj pratade han om kärnvapenroboten i rysk tv. Han visade  upp bilder på en krater som orsakats av en Satan-2-robot, som avfyrats utan kärnstridspress.

– Med en kärnladdning kommer en sådan krater på fiendeplats att vara… ja, mycket stor, djup och radioaktiv, sa  Dmitry Rogozin och tillade:

– Det återstår bara att råda angriparna att prata mer artigt med Ryssland.

Diktatorn informerades

Några veckor tidigare visade ett inslag på rysk tv när Vladimir Putin blev informerad om en lyckad första provskjutning av Satan-2.  Kärnvapenroboten hade träffat ett mål 600 mil bort.

I dagens tv-inslag kommenterade diktatorn sitt nya "unika vapen". 

– Detta unika vapen kommer att stärka stridspotentialen hos våra väpnade styrkor och kommer på ett tillförlitligt sätt säkerhetsställa Rysslands säkerhet från yttre hot, och ge en tankeställare för alla som försöker hota vårt land, konstaterade Putin, enligt Sky News.

RS-28-Sarmat

Den interkontinentala kärnvapenroboten heter officiellt RS-28-Sarmat, men kallas av Nato och väst för ”Satan-2”.

Enligt ryska uppgifter väger den 210 ton och har en räckvidd på mellan 11 000 och 18 000 kilometer.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen