JUST NU: Putins lakejs nya kärnvapenhån – hotar Storbritannien

2022 05 02

En av Rysslands största Putinvänner, journalisten och nyhetschefen Dmitrij Kiseljov, har varnat Storbritannien för att Kreml kan förinta landet med en enda kärnvapenrobot.

I rysk stats-tv konstaterar Dmitrij Kiseljov att Ryssland har makten att slå ut Storbritannien med en enda kärnvapenrobot som kan ”sänka Storbritannien en gång för alla”, rapporterar Sky News.

Placerat ut kärnvapen

Vidare hävdar Kiseljov att den ryska diktatorn Vladimir Putin placerat ut Rysslands kärnvapenstyrkor i stridsberedskap efter ett påstått uttalande från Johnsons om  ”ett vedergällningsanfall mot Ryssland”, uppger Sky News.

Den Kreml-vänliga journalisten fortsatte sitt resonemang:

– I allmänhet verkar de i Storbritannien vara förvirrade. Varför hotar de stora Ryssland med kärnvapen när de bara är en liten ö?

Fortsatte att håna

Kiseljov fortsatte att håna Storbritannien genom att säga att "landet är så litet att en enda Sarmat-robot är tillräcklig för att sänka ön en gång för alla”.

– En enda avfyring Boris och England finns inte längre, sa Dmitrij Kiseljov, enligt Sky News.

Under tv-sändningen ska Kiseljov även ha delat en film med datorgenererad grafik som visar hur en rysk robot skjuts upp mot Storbritannien.

Putins spinndoktor

Dmitrij Kiseljov är chef för den statligt kontrollerade nyhetsbyrån Rossija Segodnja. Han är känd för sin vänliga inställning gentemot den ryska diktatorn och har benämnts som en av Putins främsta ”spinndoktorer”.

Sverige

Tidigare har han bland annat gjort sig känd för sina hätska uttalande mot Sverige och svenska barnprogram. Han kritiserade SVT:s barnprogram ”Biss och Kajs” 2013 i ett försök att kväva den västvänliga ukrainska oppositionen.

– Det här exemplifierar den typ av västerländsk dekadens som väntar Ukraina om landet går med i EU, sa han då.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


08dec25

Google grundlurat – nu varnas alla som googlar

2025 12 09

Ryssvänliga krafter har manipulerat en av Googles mest uppmärksammade tjänster.

Det handlar om techjättens AI-verktyg Gemini. Tjänsten sammanställer information som placeras längst upp i sökfältet när användare gör sökningar på Google.

Nu visar det sig att Gemini går att manipulera, vilket ryssvänliga krafter har utnyttjat för att sprida en falsk historia om färgjätten Flügger – som tidigare har uppmärksammats för att ha brutit mot sanktionerna mot Ryssland. Trots sanktioner har 1 900 ton av kedjans målarfärg exporterats till landet i öst, har DR tidigare avslöjat.

Googleanvändare som söker information om skandalen möts dock av en helt annan bild. Längst upp i sökresultaten presenterar Gemini uppgifter som friar Flügger från skuld. ”Ny utredning avslöjar att Flügger-färg aldrig skickades till Ryssland trots sanktioner” och "DR avslöjar hur Flügger-färg aldrig skickades till Ryssland" är exempel på formuleringar som lyfts fram. 

Så går det till

Bedragarna har lyckats lura AI-tjänsten genom att skapa flera falska nyheter om Flügger-härvan. Över 20 webbplatser har haft en falsk nyhetstext kopplad till en URL på sina webbplatser, rapporterar DR.

– De har kunnat förgifta Googles sökningar, och därmed har Google trott på nyheten eftersom den har funnits på så många olika trovärdiga sajter, säger cybersäkerhetsexperten Jan Kaastrup till kanalen.

”Mycket trovärdiga och legitima webbplatser”

Webbplatserna som har utnyttjas har en sak gemensamt: de avvisar inte manipulerade URL:s.

Detta har bedragarna utnyttjat fullt ut.

– De har lyckats få Google att tro att det här är trovärdiga nyheter. Egentligen bara genom att fabricera några falska webbadresser som har pekat mot mycket trovärdiga och legitima webbplatser med en falsk webbadress, förklarar Jan Kaastrup.

LÄS MER: Ryska soldater fast i ”dödszon” – Ukraina slog till i dimman 

Varnar användare: ”Mästare på att sprida falska nyheter”

Experten varnar för att andra sökningar även kan ha manipulerats. Enligt Kaastrup är det sannolikt att Kreml ligger bakom manipuleringen.

– Allt pekar på att den ryska regeringen ligger bakom detta. Ryssland är mästare på att sprida falska nyheter.

LÄS OCKSÅ: “Värsta vi någonsin sett” – republikaner skyller på Trump

Foto: Simon

Text: Redaktionen