1dec2025

Putins erbjudande till Kina – har till sommaren på sig

2025 12 01

Rysslands diktator Vladimir Putin har skrivit under ett beslut som öppnar upp för Kina.

Tidigare i år fattade Kina ett beslut att ryska medborgare kan resa till landet utan att ansöka om visum.

Nu följer Ryssland i samma fotspår och öppnar upp för kinesiska medborgare att besöka landet i upp till 30 dagar.

– Denna möjlighet erbjuds på ömsesidighetsbasis och gäller resor för gäst- eller affärsändamål, turistbesök, deltagande i vetenskapliga, kulturella, sociopolitiska, ekonomiska och sportevenemang samt transport genom landet, uppger den ryska nyhetsbyrån Tass.

– Grunden för en visumfri inresa och utresa är ett giltigt pass för medborgare i Folkrepubliken Kina.

Gäller fram till sommaren

Den nya möjligheten för kinesiska medborgare börjar gälla direkt och sträcker sig fram till sommaren 2026.

– Enligt dokumentets bestämmelser kommer kinesiska medborgare fram till den 14 september 2026 att kunna resa in och vistas i Ryssland utan visum i upp till 30 dagar, framhåller nyhetsbyrån.

Men de nya visumreglerna gäller inte för alla ändamål.

– Samtidigt gäller denna åtgärd inte kinesiska medborgare som kommer in i Ryssland för arbete, studier, bostad eller för dem som arbetar med internationell vägtransport som chaufförer, besättningsmedlemmar eller speditörer.

Ryssland och Kina

Ryssland och Kina har nära band och samarbetar inom flera olika områden.

Officiellt förhåller sig Kina neutralt till Putins anfallskrig mot Ukraina.

Samtidigt är den ekonomiska jätten Kina en av Rysslands närmsta vänner och bidrar mycket till den ryska krigskassan genom handel med landet.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Samarbete med Saudiarabien

Idag kom också beskedet att Ryssland och Saudiarabien har undertecknat ett avtal.

Enligt överenskommelsen planerar länderna att avskaffa visumkrav vid inresa för medborgare från respektive land, rapporterar Tass.

– Utkastet till avtalet uppger att medborgare i båda länderna kommer att kunna resa till varandras territorium och stanna där utan visum i upp till 90 dagar, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


26 april

Varnar om vädret i veckan – ”mycket oroande”

2026 04 27

Våren och värmen sprider sig över Sverige.

Och även om de senaste dagarna har inneburit något kyligare temperaturer i stora delar av landet, är en vändning snart på ingång.

– Blickar vi framåt Valborg och 1 maj kan vi konstatera att den varmare luftmassan som redan idag befinner sig över brittiska öarna närmar sig Skandinavien lagom till siste april, säger Erik Höjgård-Olsen, meteorolog vid SMHI.

– Vid månadsskiftet kan temperaturen i söder stiga till omkring 20 grader och i norr omkring 15.

Varnar för solen

I takt med att solen och värmen återvänder söker sig allt fler utomhus.

Men det allt starkare solskenet kommer också med en risk och inför att vårvärmen nu är på ingång kommer en varning för en växande trend.

Allt fler följer UV-index för att lapa sol när solen skiner som starkast.

– Vi är mycket oroade över trenden där människor använder detta index för att maximera strålningens effekt, säger generalsekreteraren för Norska Cancersällskapet, Ingrid Stestadvold Ross, till Dagbladet.

LÄS MER: Sverige går miste om jätteaffär

”Svämmar över”

Nio av tio hudcancerfall orsakas av överdrivet solande, enligt det Norska Cancersällskapet.

Och även om den brända huden läker på ytan, så ackumuleras skadorna.

–  Huden glömmer inte. Den sparar på intensiva solanfall, säger Ingrid Stestadvold Ross, till tidningen.

– Till slut svämmar det över, och då blir det cancer.

Ökar i Sverige

I Sverige syns också den växande trenden att sola när UV-index ligger högt. En farlig utveckling, enligt Cancerfonden.

– Att medvetet söka stark sol för att bli brun snabbare ökar risken för hudcancer, och även om man inte får cancer så åldras huden snabbare om man är ute mycket i solen vilket många inte tänker på, säger Fanny Pontan på Cancerfonden.

Hudcancer tillhör de vanligaste och snabbast ökande cancerformerna i Sverige, med över 17 000 fall varje år.

– Sverige har bland de högsta incidenstalen för hudcancer i världen, säger Fanny Pontan.

– I dag råder en norm i Sverige där solbränna ofta förknippas med hälsa och ideal. Det är något vi behöver förändra på, svenskar behöver bli bättre på att njuta av solen och värmen samtidigt som de är i skuggan mer.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen