Putins desperata drag – angriper med motorcyklar
2025 04 27
Ryssland kommer att använda sig av motorcyklar i sin sommaroffensiv, enligt uppgifter.
Vladimir Putins Ryssland visar inget större intresse för att få ett slut på kriget i Ukraina, även om landet i helgen har meddelat att man är redo att förhandla.
Samtidigt smids dock planer inför en sommaroffensiv, och där ser Ryssland ut att planera ett oväntat drag.
Ryssland har för avsikt att systematiskt integrera motorcyklar i sina offensiva operationer i Ukraina, uppger ISW.
Video visar träning
ISW, som står för Institute for the Study of War, rapporterar att bilder och uppgifter från den ryska militären tyder på att motorcyklar kommer att få en viktig roll under Rysslands sommar- och höstoffensiv på fronten i Ukraina.
Detta bekräftas även av Pavlo Shamshyn, som är talesperson för den ukrainska operativt-taktiska gruppen ”Charkiv”, enligt Kyiv Independent.
– Vår underrättelsetjänst registrerar att aktiv utbildning av motorcykelförare äger rum i träningscenter på Ryska federationens territorium och i själva enheterna, och allt detta tyder på att attackoperationerna våren-sommaren 2025 kommer att utföras på motorcyklar, säger Shamshyn till nyhetsbyrån Suspilne, enligt tidningen.
Enligt ISW är ett av Rysslands syften att minska förlusterna av pansarfordon. Dessa förluster har varit stora under 2024.
En video från det ryska försvarsministeriet bekräftar att ryska soldater tränar på att anfalla och försvara med motorcyklar.
Enligt ISW utvecklar Ryssland en ”taktisk doktrin för systematisk, offensiv användning av motorcyklar”, rapporterar tidningen.
Både för- och nackdelar
Användning av motorcyklar kan medföra både för- och nackdelar, enligt Shamshyn.
De är snabba och lättmanövrerade, vilket innebär att man till exempel får lättare att undvika ukrainska drönarattacker.
Å andra sidan kan soldaterna få svårare att höra drönare som närmar sig, tillägger Shamshyn.
Ryssland har gjort framsteg på fronten på senare tid, men läget för Ukraina är än så länge inte så desperat att Kyiv är redo för en ogynnsam fredsuppgörelse, enligt tidningen.
Foto: President of Russia Office resp Stephen Tafra
Text: Redaktionen