JUST NU: Putins bisarra sexanklagelse mot väst

2023 02 21

Mitt under Vladimir Putins tal till nationen kommer en häpnadsväckande anklagelse mot västvärlden.

I samband med årsdagen för den ryska invasionen av Ukraina talar Vladimir Putin till sitt folk.

Lögnerna liksom de västfientliga påhoppen avlöser varandra, men i det hätska talet sticker en särskild anklagelse ut.

Diktatorn påstår nämligen att “pedofili är en normal sak” i västvärlden och beklagar det faktum att samkönade äktenskap erkänns som legitimt bland västländerna, rapporterar The Guardian.

– Det är bra. De är vuxna. De har rätt att leva sina liv. Vi är alltid mycket toleranta mot detta i Ryssland, säger Vladimir Putin.

Hänvisar till bibeln

I talet hänvisar Putin även till bibeln som han menar slår fast att ett äktenskap dock är någonting mellan en man och en kvinna.

Anklagelserna har under en längre period varit ett återkommande tema från den ryska diktatorn.

– Han anklagar väst för att försöka destabilisera familjelivet i Ryssland, rapporterar den brittiska tidningen.

Stor intolerans

Ryssland har oerhört stränga lagar när det kommer till bland annat homosexualitet.

Det är visserligen inte straffbelagt, men sedan 2013 är det däremot olagligt att sprida så kallad “propaganda för icke-traditionella sexuella relationer” bland minderåriga.

Sedan hösten 2022 gäller förbudet för alla åldersgrupper.

– Ambassaden rekommenderar dock resenärer att vara uppmärksamma på att intolerans förekommer mot homosexuella, bisexuella och transpersoner, vilket ibland resulterar i diskriminering och i vissa fall våldshandlingar, framhåller UD i en reserekommendation.

Anklagar väst för eskalering

I sedvanligt ordning anklagar Putin västvärlden och Ukraina för att bära ansvaret för kriget. 

– Väst spelar ett direkt smutsigt spel med människor och med Ukraina, säger diktatorn och hävdar att Ryssland innan krigstarten gjorde sitt yttersta för att hålla fredsförhandlingar och undvika ett krig.

Putin påstår att Ukraina förberedde en offensiv mot det ryskockuperade området Donbas i östra Ukraina i februari 2022. 

– Vi hyser inga tvivel om att de planerade detta. Allt var planerat. Jag vill därför upprepa att de startade kriget och vi använder våld för att stoppa det.

Vidare hävdar Rysslands ledare att västvärlden nu försöker omvandla en lokal konflikt till en global konflikt.

Putin varnar för att Ryssland kommer att svara. Enligt diktatorn står den Ryska federationens existens på spel.

– Vi kommer att svara på ett lämpligt sätt. Vi pratar om vårt lands existens, säger han och tillägger att västvärldens stöd till Ukraina inte hyser några medel.

– Väst kommer att använda vem som helst för att bekämpa Ryssland. Terrorister och nazister – även djävulen själv, säger Putin.

Somnar under talet 

Putin inledde sitt tal vid 10-tiden. 

Vid 11-tiden har diktatorn fortfarande inte slutat prata. 

Statsvetaren Mark Galeotti skriver att flera åhörare ser ordentligt tröttkörda ut.

– Bristen på entusiasm bland åskådarna är påtaglig, även under ”de obligatoriska applåderna”. Inte för att jag klandrar dem, framhåller statsvetaren. 

Rysslands invasionskrig

Det är sedan tidigare klarlagt att Ryssland startade kriget i Ukraina.

Den 24 februari 2022 korsade Putins trupper den ukrainska gränsen och inledde ett oprovocerat anfallskrig som skördat tusentals offer.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 november 2025

Massiv blackout över Ryssland – Moskva paralyserat

2026 10 09

En omfattande blackout har drabbat stora delar av Ryssland.

En massiv blackout har drabbat Ryssland och orsakat omfattande internetstörningar.

Detta efter morgonens drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Rjazanregionen, rapporterar United24 media.

Nätet utslaget

Problemen började omkring klockan 16 på torsdagen, enligt de ryska störningsövervakningstjänsterna Sboy.rf och Downdetector.

Störningarna har påverkat en rad olika tjänster i landet med allt ifrån banker, butiker, mobiloperatörer, transporttjänster och streamingplattformar.

Även Google, YouTube, RuTube och flera stora ryska sajter har haft problem.

De allvarligaste problemen har rapporterats i huvudstaden Moskva och i Sankt Petersburg där stor del av infrastrukturen har påverkats kraftigt.

Användare har bland annat haft problem med T-Bank, internetleverantören SkyNet och molntjänsten Mango Office.

Även flera stora ryska medier, däribland RBC, RIA Novosti, Kommersant, Vedomosti, Interfax och Vesti, har haft åtkomstproblem.

Vissa sajter uppges ha varit otillgängliga även via VPN.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Drönarattack mot Yandex

Störningarna kommer efter en nattlig ukrainsk drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Sasovo i Rjazanregionen.

En brand bröt ut vid anläggningen och användare fick därefter problem med bland annat Yandex Disk och Yandex Documents.

Efter attacken bekräftade techjätten en ”incident” och problem med strömförsörjningen, utan att offentligt medge någon koppling till den rapporterade drönarattacken.

– Enligt företagets uppdateringar började störningarna runt klockan 01.31, och ungefär 40 minuter senare hade situationen ännu inte stabiliserats, uppgav Kyiv Independent under morgonen.

Yandex har ännu inte kunnat bekräfta om det skadade datacentret kan återställas fullt ut.

Anläggningen uppges ha haft två av företagets tre superdatorer och varit en viktig del av Yandex tekniska infrastruktur.

Biljettsystem och tåg påverkas

Störningarna har även fått praktiska konsekvenser.

Försäljningen av bussbiljetter online i Moskvaområdet har påverkats när ett datacenter som stödjer systemet slutat fungera.

– Driften av datacentret som säkerställer funktionen för tjänsterna för köp av biljetter online har stoppats, skriver ryska myndigheter.

Bussbolaget MosTransAvto uppger att återställningen kan ta upp till 24 timmar.

Ryska järnvägar bekräftar samtidigt att ”vissa användare” kunde få problem med företagets webbplats på grund av ”externa tjänster”.

Passagerarappen fortsatte däremot att fungera.

Yandex har tidigare under torsdagen också dolt sina fyra molndatacenter på sin egen karttjänst efter attacken. Bland de dolda anläggningarna finns det nu drabbade centret i Sasovo.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen