JUST NU: Putins bisarra sexanklagelse mot väst

2023 02 21

Mitt under Vladimir Putins tal till nationen kommer en häpnadsväckande anklagelse mot västvärlden.

I samband med årsdagen för den ryska invasionen av Ukraina talar Vladimir Putin till sitt folk.

Lögnerna liksom de västfientliga påhoppen avlöser varandra, men i det hätska talet sticker en särskild anklagelse ut.

Diktatorn påstår nämligen att “pedofili är en normal sak” i västvärlden och beklagar det faktum att samkönade äktenskap erkänns som legitimt bland västländerna, rapporterar The Guardian.

– Det är bra. De är vuxna. De har rätt att leva sina liv. Vi är alltid mycket toleranta mot detta i Ryssland, säger Vladimir Putin.

Hänvisar till bibeln

I talet hänvisar Putin även till bibeln som han menar slår fast att ett äktenskap dock är någonting mellan en man och en kvinna.

Anklagelserna har under en längre period varit ett återkommande tema från den ryska diktatorn.

– Han anklagar väst för att försöka destabilisera familjelivet i Ryssland, rapporterar den brittiska tidningen.

Stor intolerans

Ryssland har oerhört stränga lagar när det kommer till bland annat homosexualitet.

Det är visserligen inte straffbelagt, men sedan 2013 är det däremot olagligt att sprida så kallad “propaganda för icke-traditionella sexuella relationer” bland minderåriga.

Sedan hösten 2022 gäller förbudet för alla åldersgrupper.

– Ambassaden rekommenderar dock resenärer att vara uppmärksamma på att intolerans förekommer mot homosexuella, bisexuella och transpersoner, vilket ibland resulterar i diskriminering och i vissa fall våldshandlingar, framhåller UD i en reserekommendation.

Anklagar väst för eskalering

I sedvanligt ordning anklagar Putin västvärlden och Ukraina för att bära ansvaret för kriget. 

– Väst spelar ett direkt smutsigt spel med människor och med Ukraina, säger diktatorn och hävdar att Ryssland innan krigstarten gjorde sitt yttersta för att hålla fredsförhandlingar och undvika ett krig.

Putin påstår att Ukraina förberedde en offensiv mot det ryskockuperade området Donbas i östra Ukraina i februari 2022. 

– Vi hyser inga tvivel om att de planerade detta. Allt var planerat. Jag vill därför upprepa att de startade kriget och vi använder våld för att stoppa det.

Vidare hävdar Rysslands ledare att västvärlden nu försöker omvandla en lokal konflikt till en global konflikt.

Putin varnar för att Ryssland kommer att svara. Enligt diktatorn står den Ryska federationens existens på spel.

– Vi kommer att svara på ett lämpligt sätt. Vi pratar om vårt lands existens, säger han och tillägger att västvärldens stöd till Ukraina inte hyser några medel.

– Väst kommer att använda vem som helst för att bekämpa Ryssland. Terrorister och nazister – även djävulen själv, säger Putin.

Somnar under talet 

Putin inledde sitt tal vid 10-tiden. 

Vid 11-tiden har diktatorn fortfarande inte slutat prata. 

Statsvetaren Mark Galeotti skriver att flera åhörare ser ordentligt tröttkörda ut.

– Bristen på entusiasm bland åskådarna är påtaglig, även under ”de obligatoriska applåderna”. Inte för att jag klandrar dem, framhåller statsvetaren. 

Rysslands invasionskrig

Det är sedan tidigare klarlagt att Ryssland startade kriget i Ukraina.

Den 24 februari 2022 korsade Putins trupper den ukrainska gränsen och inledde ett oprovocerat anfallskrig som skördat tusentals offer.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen