JUST NU: Putins besked efter allt bombande – Nej till eldupphör

2022 03 21

Det finns fortfarande inga förutsättningar för ett möte mellan Ukrainas president Volodymyr Zelensky och Rysslands diktator Vladimir Putin.

Det uppger Kreml, enligt Reuters.

Avfärdar eldupphör

Ryssland har även avfärdat ett förslag om eldupphör i samband med förhandlingarna. Putin uppges stå fast vid sina ursprungliga krav och i Väst råder det stor osäkerhet kring hur pass seriöst Moskvas engagemang är i frågan, rapporterar CNN.

Ingen vet vad som pågår

En källa som har stor förståelse i europeisk säkerhetspolitik sammanfattar läget.

– Ingen vet egentligen riktigt vad som pågår, säger han till CNN.

Har övervägt eftergifter

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har medgett att han är beredd på vissa eftergifter till Ryssland för att få slut på våldet – inklusive en neutralitetspolitik, rapporterar nyhetsbyrån.

– Jag är redo för förhandlingar [med Putin]. Jag har varit redo de senaste två åren. Utan förhandlingar kan vi inte avsluta detta krig, sade han till CNN i söndags.

Samtidigt varnade presidenten för att misslyckade förhandlingar kan leda till ett ”tredje världskrig”.

Träffats fyra gånger

Ukrainska och ryska förhandlare har träffats fyra gånger sedan Ryssland invaderade sitt grannland den 24 februari.

Insikterna om detaljerna i avtalet är fortfarande små. Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov konstaterade att Ukraina kan överväga att gå med på neutral status under ett medieevenemang i Moskva på lördagen.

– Vår operationen i Ukraina hoppas jag slutar med ett undertecknande av ett omfattande avtal gällande de frågor jag nämnde; säkerhetsfrågor och Ukrainas neutrala status med garantier för säkerhet, sade Lavrov, enligt CNN.

Ser ingen nedtrappning

Trots de ”hoppfulla” orden från Moskva upplever inte USA några indikationer som tyder på att Putinregimen är villiga eller redo för att trappa ner på kriget. Därför är det svårt för Biden-administrationen att vara optimistiska gällande det aktuella förhandlingsläget, rapporterar CNN.

En amerikansk tjänsteman uppger samtidigt för nyhetsbyrån att USA inte kommer att utöva någon press på Ukraina för att få Zelenskys regering att acceptera eller förkasta specifika eftergifter.

Rökridåer och bluffmakeri

Storbritanniens regering har upprepade gånger slagit fast att Ryssland bara låtsas vara seriösa i förhandlingarna med Ukraina. Brittiska utrikesministern Liz Truss anser att Ryssland ägnar sig åt rökridåer och bluffmakeri.

Rena rama lögner

Putinregimen lovade en lång rad gånger att landet absolut inte skulle anfalla Ukraina. Senare lovade Putin även att man skulle dra tillbaka styrkorna. Ytterligare ett löfte var att Ryssland inte skulle skjuta mot civila invånare.

Allt har visat sig vara rena rama lögner från Moskva.

Foto: President of Russia Office resp. President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


22 jun 26

UPPGIFTER: Rysk katastrof nära – Ukraina sätter in dödsstöten

2026 06 22

Ukraina har intensifierat sina attacker mot den ryskockuperade Krymhalvön.

Samtliga broar som förbinder Krym med ryskockuperade regioner i Ukraina uppges ha attackerats och skadats.

Nu förbereder den ukrainska militären nådastöten.

Enligt en av Rysslands mest välkända militärbloggare planerar Ukraina en attack mot Kjertbron, som förbinder halvön med det ryska fastlandet.

Bloggaren, som använder aliaset ”Rybar”, bedömer att den ökade ukrainska aktiviteten på Krym är en del av förberedelserna inför en avgörande och storskalig attack mot den strategiskt viktiga bron.

– Trycket på Krymbron kommer helt klart att öka under de kommande veckorna, skriver Rybar på Telegram, enligt Berlingske.

– Fienden har delvis uppnått sina mål i form av en bränslekollaps och avbrott i strömförsörjningen och kommer nu försöka gå vidare till den sista fasen av sin långsiktiga kampanj, vars slutgiltiga mål är att förstöra Kjertbron, fortsätter militärbloggaren.

Potentiell katastrof för Ryssland

Ukraina har tidigare attackerat Kjertbron under kriget.

Två omfattande attacker genomfördes i oktober 2022 och i juli 2023.

Den senaste större attacken mot bron inträffade förra sommaren. I juni 2025 skakades bron av en kraftig explosion efter att den ukrainska säkerhetstjänsten SBU minerat flera brofästen.

Kjertbron är en central försörjningsled för den ryska krigsinsatsen i Ukraina och en viktig transportväg för ryska trupper. Om bron skulle slås ut bedöms det få stora militära konsekvenser för Rysslands anfallskrig.

LÄS MER: Putins missilfabrik under attack

Massiv prestigeförlust

Förutom de militära konsekvenserna vore en utslagen bro till Krym en enorm prestigeförlust för Rysslands diktator Vladimir Putin.

Halvön annekterades olagligt av Ryssland 2014 och betraktas i dag av Putinregimen som en integrerad del av den Ryska federationen.

När bron invigdes fyra år efter annekteringen sades den ha kostat 228 miljarder rubel att bygga, vilket vid tidpunkten motsvarade cirka 30 miljarder svenska kronor.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har flera gånger påtalat att Krymhalvön måste återgå till ukrainsk kontroll.

– Vi måste kämpa för folket på Krym, och i alla andra delar av det ockuperade Ukraina, sade han exempelvis 2024, tio år efter annekteringen.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning 

Foto: Sociala medier resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


22 jun 26

Ska sänka skatten på pension: Här är beloppet

2026 06 23

Moderaterna lovar att sänka skatten för pensionärer efter en eventuell valseger i höst.

Partiet lovar att pension som tjänats in genom arbete ska beskattas lägre genom ett nytt skatteavdrag.

Utöver det föreslås personer som fortsätter arbeta efter pensionsåldern att få en extra skattesänkning.

Månadsbeloppet

Nu kommenterar SPF Seniorernas pensionsexpert Anna Eriksson förslagen.

Hon välkomnar beskedet, men framhåller att förslagen inte är tillräckligt omfattande.

Enligt Eriksson kommer skattesänkningarna sannolikt ge någon hundralapp mer i plånboken för flertalet pensionärer, rapporterar Senioren.

– Men förslaget höjer inga pensioner och löser inte bristerna i pensionssystemet. Med andra ord är det tyvärr en fortsättning på lappa-laga-lösningar när det gäller pensionerna, vilket har varit ett problem under en längre tid och under olika regeringar, säger pensionsexperten till tidningen.

– Det är förvisso positivt att problemet med att det inte lönar sig att ha arbetat uppmärksammas, men M-förslaget gör det inte tillräckligt lönsamt att ha arbetat jämfört med den som arbetat lite eller inte alls, konstaterar Eriksson.

Kräver total renovering

Anna Eriksson företräder SPF Seniorerna – en av Sveriges största intresseorganisationer för pensionärer.

SPF vill reformera hela pensionssystemet – bland annat genom en höjd pensionsavgift för att stärka den allmänna pensionen.

– Det behövs en höjd pensionsavgift som kommer både dagens och framtidens pensionärer till del, och som finansieras genom en omfördelning inom den befintliga arbetsgivaravgiften. Pensionssystemet bör löpande ses över i sin helhet, i stället för att hanteras genom kortsiktiga lappa och laga-lösningar, framhåller organisationen.

Här är SPF:s huvudsakliga reformförslag:

- Höj pensionsavgiften så att den allmänna pensionen stärks.

- Hela pensionssystemet måste ses över

- Genomför reformer som stärker seniorers ställning på arbetsmarknaden. 

LÄS OCKSÅ:

Positivt besked till alla som äger begagnade bilar 

2 200 drönare har skickats upp – Zelenskyj avslöjar

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen