Putinregimen lyrisk – efter uttalande från Trump

2025 02 11

Ett uttalande från Donald Trump har fått Putinregimen att jubla.

President Donald Trumps syn på kriget i Ukraina har vid flera tillfällen väckt oro på olika håll.

Trump har vid flera tillfällen ifrågasatt USA:s stora stöd till Ukraina. Samtidigt har han utlovat en snabb fred.

Nu har ett uttalande från den amerikanska presidenten fått Kreml att jubla.

”Kanske blir ryssar”

Det var i en intervju med Fox News på måndagen som Donald Trump gjorde ett märkbart uttalande om att Ukraina ”kan bli ryskt en dag”.

– De kanske gör en deal, de kanske inte gör en deal. De kanske blir ryssar någon gång, eller så kanske de inte blir ryssar någon gång, sade Trump i intervjun.

Nu svarar den ryska regimen på Trumps kommentar, rapporterar TV2.

Kreml är lyriskt över Trumps uttalande, och likställer det vid sin egen uppfattning om Ukraina.

Uttalandet får Kreml att jubla

Kremls talesperson Dmitrij Peskov gläder sig över Trumps uttalande och säger att en stor del av Ukraina redan vill vara en del av Ryssland, enligt kanalen, som hänvisar till den ryska nyhetsbyrån Tass.

– Det här är ett faktum som redan har förverkligats på plats i Ukraina: Ryssland har nu fyra nya regioner, säger Dmitrij Peskov med anledning av Trumps kommentar.

Ryssland hävdar sedan 2022 att de har annekterat fyra ukrainska regioner.

– Människor som trots faran stod i kö för att rösta i en folkomröstning om anslutning till Ryssland, svarar på många sätt på president Trumps ord, menar Peskov.

De fyra regioner som avses är Luhansk, Donetsk, Cherson och Zaporizhia, även om Ryssland inte har full kontroll över någon av dessa, rapporterar kanalen.

Olika besked från Trump

Klart är i alla fall att Kreml uppfattar Trumps ord om att Ukraina kan bli ryskt som en bekräftelse på Rysslands eget sätt att se på landet.

Donald Trump har gjort en lång rad märkbara uttalanden om kriget i Ukraina, både under presidentvalskampanjen och efter att han blev vald och tillträdde som president.

Trump har en gång utlovat att avsluta kriget inom 24 timmar.

Han har även höjt rösten mot Ryssland och varnat Putin för allvarliga konsekvenser för den ryska ekonomin om kriget inte stoppas.

Trump har alltså haft ett skiftande tonläge om kriget.

Donald Trump har också hävdat att han har pratat med Vladimir Putin i telefon sedan han blev president och försökt förhandla om Ukraina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen