JUST NU: Putinregimen avråder Erdogan från militär invasion

2022 06 02

Ryssland vill inte att Turkiet gör verklighet av planerna på att invadera Syrien.

Turkiet meddelade nyligen att landet förbereder en militär invasion i Syrien som kan komma att aktiveras för att komma åt vad man kallar kurdiska “terrorister”.  

President Recep Tayyip Erdoğan avråds dock från dessa planer – av landet som för närvarande praktiserar en krigsinvasion av Ukraina, rapporterar nyhetsbyrån AFP. 

Ryssland: risk för eskalering 

Enligt Maria Zakharova, talesperson för Putinregimens utrikesministerium, skulle en sådan aktion eskalera ett redan oroligt läge. 

– Vi hoppas att Ankara kommer att avstå från handlingar som kan leda till en farlig försämring av den redan svåra situationen i Syrien, säger hon i ett uttalande. 

Anmärkningsvärt resonemang 

När Zakharova sedan utvecklar sitt resonemang är det lätt att höja på ögonbrynen, med tanke på att Ryssland för strax över tre månader sedan olagligt invaderade den självständiga staten Ukraina – ett land med en demokratiskt vald regering. 

– Ett sådant drag, i avsaknad av överenskommelse från den legitima regeringen i Syrien, skulle vara en direkt kränkning av Syriens suveränitet och territoriella integritet, säger Maria Zakharova.

Nya hot från Erdoğan

På onsdagen uttryckte Erdoğan på nytt sina hot om att gå in i militärt i norra Syrien.

– Vi tar ytterligare steg för att upprätta en 30 kilometer lång säkerhetszon längs vår södra gräns. Vi kommer att städa upp i Tal Rifaat och Manbij, säger han enligt AFP, och syftar på två syriska städer nära den turkiska gränsen.

USA varnar Turkiet

USA:s utrikesminister Antony Blinken varnade idag Turkiet från att skicka trupper till Syrien. 

– Den oro vi har är att varje ny offensiv skulle undergräva den regionala stabiliteten (...) och ge elakartade aktörer möjlighet att utnyttja instabilitet för sina egna syften, säger Blinken på en presskonferens och syftar på de ansträngningar som gjorts för att bekämpa IS i regionen.

Terrorstämplad organisation

Turkiet har siktat in sig på SDF, Syriska demokratiska styrkorna, vars militära allians samlar flera kurder.

Erdoğan klassar styrkorna som terrorister, medan USA ser organisationen som en värdefull allierad i kampen mot IS.

Vädjar om nedtrappning

Sedan 2016 har Turkiet genomfört fyra operationer i norra Syrien. 

SDF:s befälhavare Mazloum Abdi har uppmanat båda sidor att “förebygga alla nya tragedier och stödja nedtrappning”, erfar Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 17

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen