JUST NU: Putinregimen avråder Erdogan från militär invasion

2022 06 02

Ryssland vill inte att Turkiet gör verklighet av planerna på att invadera Syrien.

Turkiet meddelade nyligen att landet förbereder en militär invasion i Syrien som kan komma att aktiveras för att komma åt vad man kallar kurdiska “terrorister”.  

President Recep Tayyip Erdoğan avråds dock från dessa planer – av landet som för närvarande praktiserar en krigsinvasion av Ukraina, rapporterar nyhetsbyrån AFP. 

Ryssland: risk för eskalering 

Enligt Maria Zakharova, talesperson för Putinregimens utrikesministerium, skulle en sådan aktion eskalera ett redan oroligt läge. 

– Vi hoppas att Ankara kommer att avstå från handlingar som kan leda till en farlig försämring av den redan svåra situationen i Syrien, säger hon i ett uttalande. 

Anmärkningsvärt resonemang 

När Zakharova sedan utvecklar sitt resonemang är det lätt att höja på ögonbrynen, med tanke på att Ryssland för strax över tre månader sedan olagligt invaderade den självständiga staten Ukraina – ett land med en demokratiskt vald regering. 

– Ett sådant drag, i avsaknad av överenskommelse från den legitima regeringen i Syrien, skulle vara en direkt kränkning av Syriens suveränitet och territoriella integritet, säger Maria Zakharova.

Nya hot från Erdoğan

På onsdagen uttryckte Erdoğan på nytt sina hot om att gå in i militärt i norra Syrien.

– Vi tar ytterligare steg för att upprätta en 30 kilometer lång säkerhetszon längs vår södra gräns. Vi kommer att städa upp i Tal Rifaat och Manbij, säger han enligt AFP, och syftar på två syriska städer nära den turkiska gränsen.

USA varnar Turkiet

USA:s utrikesminister Antony Blinken varnade idag Turkiet från att skicka trupper till Syrien. 

– Den oro vi har är att varje ny offensiv skulle undergräva den regionala stabiliteten (...) och ge elakartade aktörer möjlighet att utnyttja instabilitet för sina egna syften, säger Blinken på en presskonferens och syftar på de ansträngningar som gjorts för att bekämpa IS i regionen.

Terrorstämplad organisation

Turkiet har siktat in sig på SDF, Syriska demokratiska styrkorna, vars militära allians samlar flera kurder.

Erdoğan klassar styrkorna som terrorister, medan USA ser organisationen som en värdefull allierad i kampen mot IS.

Vädjar om nedtrappning

Sedan 2016 har Turkiet genomfört fyra operationer i norra Syrien. 

SDF:s befälhavare Mazloum Abdi har uppmanat båda sidor att “förebygga alla nya tragedier och stödja nedtrappning”, erfar Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland har lurat norra Europa

2026 05 27

Ryssland anklagas för att ha manipulerat flera system.

Uppgifter från Litauen pekar på att Ryssland har byggt upp ett omfattande system för GPS-störningar.

Detta kan påverka stora delar av norra Europa och skapa risker för både flygtrafik och sjöfart, rapporterar RBc Ukraine.

Nära Nato-gränser

Enligt Darius Kuliesius, biträdande chef för den litauiska regleringsmyndigheten för kommunikation, har Ryssland kraftigt ökat sin kapacitet för så kallad GPS-spoofing.

Detta innebär att falska signaler kan skickas långt in över europeiskt luftrum och havsområden.

Det kan lura navigationssystem i allt från flygplan och fartyg till mobilnät.

Han förklarar att antalet antenner i Kaliningrad-regionen, som gränsar till flera Nato-länder, har ökat från tre till 36.

Enligt honom kan signalerna nu nå upp till 450 kilometer in i europeiskt territorium, vilket innebär att även civila system riskerar att påverkas långt från gränsen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Flera länder i riskzonen

De litauiska myndigheterna varnar för att störningarna inte är begränsade till en enskild region.

Istället sträcker sig påverkan över stora delar av norra och östra Europa.

Bland de områden som anges som särskilt utsatta finns Östersjöområdet, Östersjön samt Estland, Lettland, Litauen och stora delar av Polen.

Även delar av Finland och Sverige uppges kunna påverkas.

Myndigheterna rapporterar dessutom störningar i mobila nätverk i områden nära Kaliningrad.

– Sedan invasionen av Ukraina 2022 har europeiska länder ofta anklagat Ryssland för elektronisk störning, men Vladimir Putins regering förnekar detta och skyller i stället på västliga smutskastningskampanjer, skriver Reuters.

Systematiska störningar

Enligt den litauiska analysen har GPS-störningarna gått från enstaka incidenter till en mer organiserad och kontinuerlig verksamhet.

– De sporadiska störningarna började i samband med Natos toppmöte i Vilnius 2023. Nu har de byggt upp infrastrukturen och störningarna har blivit systematiska, permanenta – en oavbruten rysk provokation mot europeisk säkerhet, säger Kuliesius, till Reuters.

Tekniken påverkar inte bara navigationssystem utan även sjöfart och flygtrafik i Östersjön, vilket enligt experter kan innebära ökade risker för felrutter och säkerhetsincidenter.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: Hanson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Klassisk choklad i konkurs

2026 05 27

En populär choklad kan försvinna.

En älskad chokladtillverkare har försatts i konkurs.

Detta kan innebära slutet för en klassisk produkt som även är älskad i Sverige.

Ekonomisk kollaps

Den traditionsrika chokladproducenten Salzburg Schokolade GmbH har försatts i konkurs efter flera år av ekonomiska svårigheter, rapporterar den schweiziska nyhetssajten Watson.

Företaget, som är starkt förknippat med de berömda Mozartkulorna genom varumärket Mirabell, har tidigare försökt räddas genom en saneringsplan – men utan långsiktig framgång.

– Enligt kreditskyddsorganisationen KSV1870 uppgår företagets skulder till cirka 7,7 miljoner euro. Omkring 300 borgenärer påverkas av konkursen, uppger nyhetssajten.

Produktionen har redan stoppats stegvis och de sista 58 anställda har sagts upp.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Mozartkulornas framtid i fara

För många konsumenter är det just Mozartkulorna som gör företaget känt.

I Sverige är de en återkommande favorit vid högtider och gåvor, men nu riskerar den klassiska chokladen att försvinna från butikshyllorna helt.

Den klassiska chokladfabriken i Grödig i södra Salzburg har en lång och betydelsefull historia som sträcker sig tillbaka till slutet av 1800-talet.

Där har de berömda Mozartkulorna tillverkats sedan 1890 – nästan ett sekel efter att Wolfgang Amadeus Mozart gick bort.

Misslyckad saneringsplan

Företaget ansökte först om sanering redan 2021 och lyckades då undvika konkurs genom en saneringsplan.

En del av skulderna betalades, men den sista delen uteblev.

– Vi arbetar hårt för att säkerställa att produktionen av Mirabell-produkter kan fortsätta utan avbrott. Efter att noggrant ha granskat våra produktionsalternativ har vi hittat en lösning inom vårt europeiska nätverk som kommer att säkra den framtida produktionen av vårt varumärke Mirabell, uppgav Mondelez ledning i Österrike, till Euronews i fjol.

Planen föll till slut samman när tillgångarnas värde inte räckte till.

Om ingen ny lösning hittas riskerar nu ett av Europas mest kända chokladnamn att försvinna från marknaden.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: C Proust

Text: Redaktionen